A Wijk aan Zee-ben zajló Tata Steel Chess szuperverseny utolsó fordulója előtt a norvég világbajnok Magnus Carlsen félpontos előnnyel vezet. A viadal 12. fordulójában remizett a kínai Ding Lirennel. Utolsó partiját világossal a horvát Ivan Sariccsal játssza, akitől a tromsői sakkolimpián óriási meglepetésre vereséget szenvedett. A holland Anish Giri megfosztotta veretlenségétől az amerikai Wesley So-t, a maratoni játszmában kiharcolt győzelemmel második helyezettként várhatja a befejező játéknapot. A forduló másik győzelmét Saric aratta, a hajrára visszaesett lengyel Radoslaw Wojtaszek ellen nyert. Pontosztozkodás született az ukrán Vaszilij Ivancsuk és az olasz Fabiano Caruana küzdelmében. Döntetlennel ért véget az azeri Tejmur Radzsabov és a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan, a francia Maxime Vachier-Lagrave és az örmény Levon Aronjan, valamint a holland Loek van Wely és a grúz Baadur Zsobava játszmája. Az utolsó fordulót vasárnap 12 órától játsszák.

carlsen04

A norvég világbajnok Magnus Carlsen újabb tornagyőzelmének küszöbére érkezett, az esztendő első szuperversenyén félpontos előnnyel játssza utolsó partiját. Egyik riválisával a kínai Ding Lirennel remizett a szombati játéknapon. Ivan Saric lesz a befejező fordulóban az ellenfele, aki a tromsői sakkolimpián óriási szenzációként vereséget mért a norvég világelsőre.

giriso01

A holland Anish Giri megfosztotta veretlenségétől a tavaly április óta egyetlen partit sem vesztő amerikai Wesley So-t. Már a nyitásban újított, majd gyalogot nyert, de az előny érvényesítésébe hiba csúszott, So kiegyenlíthette volna esélyeit. Végül vezérvégjátékban, 111 lépéses maratoni csatában Anish Giri győzött, második helyről várhatja Radoslaw Wojtaszek elleni partját.

Az olasz Fabiano Caruana remek átmeneti tisztáldozattal remizett az ukrán Vaszilij Ivancsukkal. Kecsegtető állást rontott el döntetlenre a címvédő örmény Levon Aronjan a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen.

Pontos játékkal szerzett újabb értékes fél pontot a kínai Hou Ji-fan, a katalán megnyitásra jól felkészült az azeri Tejmur Radzsabovnak meg kellett elégednie a döntetlennel.

Hosszas elméleti változat került terítékre Ivan Saric és a lengyel Radoslaw Wojtaszek küzdelmében. Saric kicsit kedvezőbb pozícióját ellenfele segítségével megnyerte. Gyors döntetlennel ét véget a holland Loek van Wely és a grúz Baadur Zsobava játszmája.

A 12. forduló eredményei:
Loek van Wely (holland, 2667) – Baadur Zsobava (grúz, 2727) döntetlen (Bogoindiai védelem, 20)
Tejmur Radzsabov (azeri, 2734) – Hou Ji-fan (kínai, 2673) döntetlen (Katalán megnyitás, 34)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2715) – Fabiano Caruana (olasz, 2820) döntetlen (Grünfeld védelem, 38)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2757) – Levon Aronjan (örmény, 2797) döntetlen (Katalán megnyitás, 33)
Ding Liren (kínai, 2732) – Magnus Carlsen (norvég, 2862) döntetlen (Vezércsel, 35)
Ivan Saric (horvát, 2666) – Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2744) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 71)
Anish Giri (holland, 2784) – Wesley So (amerikai, 2762) 1 – 0 (Rti megnyitás, 111)