A Douglasban zajló Chess.com Masters tornán a lett Alekszej Shirov negyedszer is győzött, holtversenyes társa, az indiai Gujrathi Santos Vidit ellen nyert. Shirovot öten követik félpontos hátránnyal, majd a 3 pontosok nagy csoportja következik, amelynek Lékó Péter is tagja. Nagymesterünk az angol Lawrence Trent ellen könnyen nyert, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura csak remizett a negyedik játéknapon. Shirov az ötödik fordulóban nem kért párosítást, fél pontot írnak neki jóvá, Lékó sötéttel a holland Jorden Van Foreesttel játszik.

14492350_1296620820369996_20027152425521831_n

A Man szigeten folyó nyílt versenyen a lett Alekszej Shirov folytatta menetelését, az indiai olimpiai válogatott második táblása, Gujrathi Santosh Vidit elleni győzelmével egyedül százszázalékos az esztendő egyik legerősebb nyíét versenyén. A Caro-Kann védelmű partiban Vidit a vezércsere után egyre nagyobb hátrányba került, a rutinos Shirov biztos kézzel vezette győzelemig előnyösebb állását. Shirov élt a gibraltári nyílt versenyről is ismert lehetőséggel, nem kért párosítást az ötödik fordulóra, fél pontot jóváírnak neki. Érdeklődéssel várhatja, hogy a félpontos hátrányban levő ötösből ki tud nyerni. Az azerbajdzsáni Arkadij Naiditsch a harmadik fordulóban élt ezzel a lehetőséggel.

14525164_1296621817036563_1256757055714612473_o

A negyedik fordulóban az aranyérmes amerikai csapatból csak Wesley So nyert. Fabiano Caruana nehéz perceket élt át az Egyesült Arab Emírségekbeli Salem A. R. Saleh elleni játszmájában, a rajtlistát vezető nagymester örülhetett a döntetlenek. A svéd Nils Grandelius jól felkészült Hikaru Nakamurából, gond nélkül remizett.

Lékó Péter a szicíliai védelem sárkány-változatában győzött, az angol Lawrance Trent a 16. lépésben próbálkozott új ötlettel, de a büntetése nem maradt el.

map01c

Az élcsoportban a 4. forduló eredményei:

Alekszej Shirov (lett, 2679, 3) – Gujrathi Santosh Vidit (indiai, 2686, 3)  1 – 0

Salem A. R. Saleh (Egyesült Arab Emírségekbeli, 2650, 2,5) – Fabiano Caruana (amerikai, 2813, 2,5) döntetlen

Julio Granda Zuniga (perui, 2648, 2,5) – Wesley So (amerikai, 2794, 2,5)  0 – 1

Nils Grandelius (svéd, 2642, 2,5) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2787, 2,5)  döntetlen

Michael Adams (angol, 2745, 2,5) – Hou Ji-fan (kínai, 2649, 2,5)  döntetlen

Elisabeth Paehtz (német, 2459, 2,5) – Pavel Eljanov (ukrán, 2741, 2,5)  0 – 1

Maxim Rodshtein (izraeli, 2687, 2,5) – David Howell (angol, 2644, 2,5)  1 – 0

Arkadij Naiditsch (azerbajdzsáni, 2684, 2,5) – Abhijeet Gupta (indiai, 2626, 2,5)  1 – 0

Szergej Movszeszjan (örmény, 2677, 2,5) – Aleksandr Lenderman (amerikai, 2593, 2,5)  1 – 0

Jorden Van Foreest (holland, 2615, 2,5) – Laurent Fressinet (francia, 2676, 2,5)  döntetlen

Gabriel Szargiszjan (örmény, 2670, 2,5) – Erwin L’Ami (holland, 2605, 2,5)  döntetlen

Lékó Péter (magyar, 2709, 2) – Lawrence Trent (angol, 2463, 2)  1 – 0