New Yorkban döntetlennel ért véget a norvég világbajnok Magnus Carlsen és az orosz kihívó Szergej Karjakin 12 játszmásra tervezett világbajnoki döntőjének második partija is. Ezúttal Karjakin játszott világossal, 1.e4-gyel nyitott, és a spanyol megnyitás ún. anti-Marshall változatában csatáztak. A nyitásban az orosz sakkozó minimális előnyt ért el, a norvég világelső pontos játékkal egyenlített ki, a 33. lépésben született meg a pontosztozkodás. A vasárnapi pihenőnap után hétfőn kerül sor a harmadik játszmára, Carlsené a kezdés joga.

1303e6f8999b6654b7deead42dd95bb8

Két óvatos döntetlennel kezdődött meg az óriási érdeklődéssel várt világbajnoki döntő. Mindkét játszma megnyitása meglepetést hozott, a norvég világbajnok Magnus Carlsen a Trompowsky támadást választotta. Az amerikai elnökválasztás eredményére tekintettel a nyitás új nevet kapott, átkeresztelték Trumpowskyra.

NEW YORK, NY - NOVEMBER 11:  (L-R) FIDE Press Officer Anastasia Karlovich, Reigning Chess Champion Magnus Carlsen and Chess grandmaster Sergey Karjakin speak at a press conference after a game during 2016 World Chess Championship at Fulton Market Building on November 11, 2016 in New York City.  (Photo by Rob Kim/Getty Images for Agon Limited )

NEW YORK, NY – NOVEMBER 11: (L-R) FIDE Press Officer Anastasia Karlovich, Reigning Chess Champion Magnus Carlsen and Chess grandmaster Sergey Karjakin speak at a press conference after a game during 2016 World Chess Championship at Fulton Market Building on November 11, 2016 in New York City. (Photo by Rob Kim/Getty Images for Agon Limited )

Az első döntetlent követő sajtótájékoztatón Szergej Karjakin volt az elégedettebb, a második remi után Carlsen tűnt kiegyensúlyozottabbnak. Az orosz nagymester hárított minden olyan kérdést, amely a spanyol megnyitás rejtelmeit firtatta volna, a meccsen még várhatunk további spanyolos partit?

Némi meglepetést jelentett, hogy Karjakin 1.e4-gyel nyitott, egyből felrémlett, hogy a berlini végjáték kerül terítékre. Carlsen azonban fővarit akart játszani, amit a kihívó 6.Be1 helyett 6.d3-mal hárított, az ún. anti-Marshall lett előkészítve. A Grand Chess Tour párizsi rapidversenyén a világbajnok az exvilágbajnok bolgár Veszelin Topalov ellen látott változathoz képest más utat választott, de egy lépéssel később már hosszasan eltűnődött. Úgy tűnt, hogy nem elégedett a fejleményekkel, alaposan belemélyedt az állás tanulmányozásába, néha kortyolt az ásványvizes üvegből.

A kritikus pozícióban Karjakin a centrumfeszültség feloldása és a vezércsere mellett döntött, elgondolása teljes kiegyenlítéshez vezetett, a 33. lépést követően békét is kötöttek. Érdekességként megjegyzem, hogy Csennajban, 2013-ban Viswanathan Anand és Magnus Carlsen világbajnoki döntőjének első négy partija ért véget döntetlennel.

13988043_1096756363734474_3477235909776643605_o-1

A világbajnoki döntő 2. játszmájának eredménye:
Szergej Karjakin (orosz, 2772) – Magnus Carlsen (norvég, 2853) döntetlen (Spanyol megnyitás, 33)

A döntő állása:
Magnus Carlsen – Szergej Karjakin 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)

Verőci Zsuzsa