Szocsiban a kieséses rendszerű női világbajnokságon tizenegy párharc rájátszására került sor. A rapid és a villámpartikban megalkuvás nélküli küzdelmek zajlottak, a nagy feszültség közepette sok volt a hiba. A esélyesek közül a német Elisabeth Paehtz szenvedett vereséget, az orosz résztvevők közül Tatjana Koszinceva, Alisza Galljamova és Alekszandra Gorjacskina a „poklokat” is megjárva jutott a legjobb 32 közé.

gp_top_850

A nézők, a sakkrajongók nagyon szeretik a fordulatos küzdelmekben bővelkedő rájátszásokat, a sakkozók kevésbé. A Galaktika Kulturális Centrum koncerttermében óriási volt a feszültség, drámai csaták zajlottak a négy különböző időkontrollal megrendezett partikban.
A párharcok két rapidpartival kezdődtek, 25-25 perces és lépésenkénti 10-10 másodperces bónuszidővel csatáztak.

A tizenegy párharcból öt dőlt el, a kínai Zhao Xue, Shen Yang és Huang Qian, az ukrán Marija Muzicsuk és a grúz Melia Salome már a két játszmában biztosították továbbjutásukat. A többi meccsen sok-sok hibát láttunk, nem mindig a nyerésre álló győzött. A lengyel Monika Socko már-már a csomagoláson törhette a fejét, de a litván Deimante Daulyte egylépéses matt helyett ütésbe tette vezérét.
Hat pár a 10-10 perces és 10-10 másodperces partikkal folytatta, a gyorsított tempóban még négyen „elvéreztek”. Az argentin Carolina Lujan másodszor is benézte ugyanazt a taktikai motívumot, de az orosz Alisza Galljamova arcán minden szenvedése látható volt. A továbbjutása ellenére sem lesz könnyű éjszakája, igaz, hogy következő ellenfele, honfitársnője, Tatjana Koszinceva még nagyobb megpróbáltatásokat élt át, kétszer is az „életben maradásért” kellett nyernie. A grúz rangadó az esélyesebb Lela Zsavahisvili javára dőlt el, meglepetésre a német Elisabeth Paehtz búcsúzni kényszerült. Daulyte összeomlott, Socko meglepően büszkén sétálgatott…

Két továbbjutó hely sorsa a két 5-5 perces és 3-3 másodperces partiban sem dőlt el, a szekundánsok, kísérők nehéz perceket éltek át, de Koszinceva és Alekszandra Gorjacskina is kivágta magát nehéz helyzetükből.

IMG_4014

Következtek a „hirtelen halál” játszmák, ahol világosnak öt, sötétnek négy perce van, de utóbbinak remifórja. A sorsolás eredményeként Gorjacskina és az indiai Mary Ann Gomes választhatott, némi hezitálás után a kezdésre szavaztak. Gorjacskina oly sok kaland után viszonylag simán nyert a korábban kétszer is kiegyenlítő örmény Lilit Mkrtchiannal szemben. Kosziceváéknal azonban igazi drámát láttunk, Gomes végül időtúllépéssel vesztett, Koszincevának még oly értékes 10 másodperce maradt…

Az első forduló rájátszásának eredményei:
7 Zhao Xue (kínai, 2527) – Marisa Zuriel (argentin, 2219) 3 – 1 (1 – 0, 0 – 1)
8 Yuan Yuanling (kanadai, 2257) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 1,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)
16 Carolina Lujan (argentin, 2349) – Alisza Galljamova (orosz, 2484) 2,5 – 3,5 (1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)
17 Tatjana Koszinceva (orosz, 2483) – Mary Ann Gomes (indiai, 2354) 5 – 4 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1)
19 Lela Zsavahisvili (grúz, 2481) – Sopiko Guramisvili (grúz, 2367) 3,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, döntetlen)
20 Meri Arabidze (grúz, 2374) – Elisabeth Paehtz (német, 2479) 4 – 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)
23 Huang Qian (kínai, 2473) – Baira Kovanova (orosz, 2381) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 1 – 0)
25 Monika Socko (lengyel, 2463) – Deimante Daulyte (litván, 2395) 4 – 2 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, 1 – 0)
26 Irine Kharisma Sukandar (indonéz, 2415) – Salome Melia (grúz, 2459) 1 – 3 (döntetlen, döntetlen, 0 – 1, 0 – 1)
28 Alina Kaslinszkaja (orosz, 2436) – Shen Yang (kínai, 2459) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 – 1)
30 Lilit Mkrtchian (örmény, 2443) – Alekszandra Gorjacskina (orosz, 2456) 4 – 5 (döntetlen döntetlen, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1, 1 – 0, 0 – 1 )