Leuvenre figyel a sakkvilág. A Grand Chess Tour 2016 második versenyét, a Your Next Move tornát június 17. és 20. között a belga egyetemi városban rendezik meg. A tíz résztvevő először körmérkőzéses rapidversenyen vesz részt, majd kétfordulós villámversenyre kerül sor. A 150 ezer dolláros díjalapból a győztes 37.500 dollárt nyer. A rapid partikban a győzelem két, a döntetlen egy pontot ér, a villámjátszmáknál a klasszikus pontozás érvényesül. A tavalyi győztes norvég világbajnok Magnus Carlsen szabadkártyával játszik. Párizsban a sorozat első versenyén az amerikai Hikaru Nakamura diadalmaskodott, megelőzte a világelső Carlsent.

1280px-Leuven-Grote-Markt

A 2016. januári lista alapján dőlt el a Grand Chess Tour idei sorozata résztvevőinek névsora. A rajtlistát orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik vezeti, a tavalyi győztes, a világelső Magnus Carlsen a túlzsúfolt versenyprogramja miatt lemondta részvételét. St. Louis és London a két 10 résztvevős körverseny rendezője, Párizsban rendezték meg az első rapid és villámversenyt. Három nap szünettel már a belgiumi Leuven látja vendégül a sakkvilág ászait. A kínai Ding Liren kapott meghívást a St. Louis-i viadalra, a londoni tízedik résztvevőt később jelölik ki. Carlsen Párizsban meghívottként játszott, és most Leuvenben is szabadkártyával szerepel. Korábban elvállalt kötelezettsége miatt az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand a hagyományos leoni rapidversenyen vett részt, „villámkezű” Vishy győzelemmel „melegített” a nagy érdeklődéssel várt viadalra.

London Chess Classic London, 2016. december 8-20. 300.000 USD
A sorozat első két helyezettje még 150.000 dolláron osztozik.

Leuvenben június 17-én 14 órától a körmérkőzéses rapidverseny első öt fordulójára kerül sor, 18-án négy körrel ér véget a viadal. Játszmánként 25-25 perc a gondolkodási idő és 10-10 másodperc lépésenként. A győzelemért két, a döntetlenért egy pont jár. A villámverseny kétfordulós, június 19-én és 20-án a nagymesterek 9-9 fordulóban csapnak össze, a kombinált versenyben az első helyen előálló esetleges holtversenyt rájátszás döntené el. A torna egyedüli győztesét az összetett pontversenyben 13 ponttal jutalmaznák, holtversenynél ez 12 lenne.

27484537642_b15cf995ff

Párizsban az amerikai Hikaru Nakamura győzelmével ért véget a Grand Chess Tour 2016 négy versenyből álló sorozatának első tornája. A tíz résztvevő először 9 fordulón keresztül rapidpartikat játszott, majd a villámversenyen mini páros meccseken vívtak meg egymással. A sok meglepetéssel, váratlan eredménnyel tarkított viaskodásban Nakamura megőrizte a rapid műfajban szerzett egypontos előnyét, már két fordulóval a befejezés előtt győztesként ünnepelhették. A világbajnok Magnus Carlsen kétszer legyőzte Nakamurát, de csak a második helyen ért célba. A francia Maxime Vachier-Lagrave szép sikere a bronzérem, meglepetés az amerikai Wesley So negyedik helyezése.