Szocsiban az ukrán Marija Muzicsuk és az orosz Natalija Pogonyina játssza a kieséses rendszerű világbajnokság döntőjét. Továbbjutásuk a mai rájátszáson dőlt el. Pogonyina a svéd Pia Cramling ellen sötéttel remizett, majd világossal nyert a láthatóan elfáradt riválisával szemben. Muzicsuk győzelemmel kezdte az indiai Dronavalli Harika elleni összecsapást, de a második partit elbukta. A harmadik játszmában Harika nagy esélyt szalasztott el, Marija világossal megnyerte a sorsdöntő partit. A szerdai szünnap után csütörtökön kezdődik a négyjátszmás döntő, az első partiban Natalija Pogonyina játszik világossal.

_MG_5004A döntőbejutás volt a tétje a mai rájátszásnak, fantasztikus csatákat láttunk, meglepő fordulatokat, két nagyon boldog győztest, és két csalódott vesztest. Az indiai Dronavalli Harika könnyeivel küszködött, a svéd Pia Cramling reálisan értékelte vereségét, elfáradt. Az ukrán Marija Muzicsukot elsőként nővére, Anna köszöntötte, aki a kordonon túlról figyelte a küzdelmet, arcáról mindent leolvashattunk, hol a reményt, a csalódottságot, majd a megkönnyebbülést is.

IMG_6023

A rájátszás a 25-25 perces kétjátszmás meccsel kezdődött. Cramling és Pogonyina párharca vezércsellel kezdődött, Pia ezúttal nem tudott olyan állást kihozni, amellyel igazi problémákat okozhatott volna Natasának. A másik táblán jóval vehemensebb volt az összecsapás, Marija a nagy kapkodásban vezetést szerzett.
A svéd világklasszis sötéttel ismét a szicíliai védelmet választotta, Pogonyina térelőnyt szerzett, de az ún „sündisznó” pozíciót igen nehéz volt feltörni. Az események az időzavarban váltak még izgalmasabbá, Natasa ellenfele hibáit is kihasználva győzött, döntős lett. Harika egyenlített. A nagymama is megkönnyebbült, Mariját nővére vigasztalta.

_MG_4985

Tíz perc szünet és következtek a 10-10 perces rapidpartik, ahol lépésenként 10-10 másodperc is a nagymesternők rendelkezésére állt. Remit ígérő pozícióban Muzicsuk váratlan királyvándorlással vesztés közelbe került, Harika azonban gyalogvégjátékra egyszerűsített, ami fonalasan döntetlen volt. Ismét változott a helyzet, a szerencsés megmenekülés után már Marija volt lélektani fölényben, ezt a negyedik játszmában érvényesítette is. Óriási volt az öröm az ukrán táborban.

Marija Muzicsuk második indiai ellenfelét győzte le, a negyedik körben a rajtlistán első helyen kiemelt Humpy Konerut búcsúztatta, négyszer rájátszásban harcolta ki a továbbjutást, elsősorban taktikai vénájának köszönheti sikereit.

A nyolcadik helyen kiemelt Marija Muzicsuk útja a döntőig:

Yuan Yuanling (kanadai, 2257) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 1,5 – 2,5 (1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, döntetlen)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Monika Socko (lengyel, 2463) 3 – 1 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 1 – 0)

Antoaneta Sztefanova (bolgár, 2522) – Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Humpy Koneru (indiai, 2581) 2,5 – 1,5 (1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0)

Marija Muzicsuk (ukrán, 2526) – Dronavalli Harika (indiai, 2492) 3.5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0, 0 – 1, döntetlen, 1 – 0)

Natalija Pogonyina remek sportemberi tulajdonságokat megcsillantva került óriási meglepetésre a fináléba. A második körben a második kiemelt kínai Ju Wenjunt győzte le, majd három egymást követő meccsen fordítani tudott, az első parti elvesztése után egyenlített.

A 31. helyre rangsorolt Natalija Pogonyina útja a döntőig:

Natalija Pogonyina (orosz, 2456) – Guo Qi (kínai, 2443) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)

Ju Wenjun (kínai, 2557) – Natalija Pogonyina (orosz, 2456) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

Sebag Marie (francia, 2482) – Natalija Pogonyina (orosz, 2456) 1 – 3 (1 – 0, 0 – 1, 0 – 1, 0 – 1)

Natalija Pogonyina (orosz, 2456) – Zhao Xue (kínai, 2527) 2,5 – 1,5 (0 – 1, 1 – 0, 1 – 0, döntetlen)

Pia Cramling (svéd, 2495) – Natalija Pogonyina (orosz, 2456) 1,5 – 2,5 (1 – , 0 – 1, döntetlen, 0 – 1)