A szibériai olajvárosban, Hanti-Manszijszkban megkezdődött a 2014/15-ös Grand Prix-sorozat utolsó, negyedik versenye. A viadal tétje, hogy az összetett pontverseny első két helyezettje világbajnokjelölt lesz. A tornán a pontversenyben vezető orosz Jevgenyij Tomasevszkij és honfitársa, Dmitrij Jakovenko kezdett győzelemmel. Tomasevszkij a grúz Baadur Zsobava, Jakovenko a holland Anish Giri ellen nyert. A rajtlistát vezető olasz Fabiano Caruana a kubai Leinier Dominguez Perezzel remizett, a második amerikai Hikaru Nakamura az orosz Szergej Karjakinnal osztozott meg a ponton. Döntetlennel zárult az orosz derbi, Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler partija, örökös sakkal ért véget a francia Maxime Vachier-Lagrave és az izraeli Borisz Gelfand játszmája.

A Grand Prix-verseny előtt jelentette be a Miamiban 1992. július 30-án született Fabiano Luigi Caruana az amerikai és az olasz sakkozás legfiatalabb nagymestere, hogy kérvényezte a Nemzetközi Sakkszövetségnél „átigazolását”, hogy a jövőben az amerikai válogatottban szerepelhessen. Az utolsó tíz évben az olasz sakkozást képviselte. A jelenlegi világranglista harmadik helyezettje reméli, hogy a hivatalos eljárás után már a szeptemberi, a „Grand Chess Tour” elnevezésű sorozat második tornáján, St. Louisban amerikai zászló alatt játszhat. Tavaly a Fülöp-szigeteki Wesley So „igazolt át”, a Caruana, Hikaru Nakamura, So trió kiegészülve a rutinos Alekszander Oniscsukkal, vagy éppen az egyre nagyobb sikereket elérő tehetséges fiatalokkal, Ray Robsonnal, Daniel Naroditskyvel, Alekszandr Lendermannal olimpiai aranyéremre esélyes csapat! Ne feledjük, hogy az ászokat nélkülöző együttes ötödik lett a csapat-vb-n.

223

Caruana a kubai Leinier Dominguez Perezzel mindössze tízedszer játszott, 2-2-re álltak ötször remiztek. A spanyol megnyitás berlini változata került terítékre, Dominguez tért el a GRENKE Chess Classic tornán látott Caruana-Carlsen partitól, sötét elérte a célul kitűzött döntetlent.

Az orosz Szergej Karjakin nagy csalódásának adott hangot, hogy a stavangeri szuperverseny kétszeres győzteseként sem kapott meghívást az idei tornára. A „Grand Chess Tour” sorozat egyik versenye lett a stavangeri viadal, a koncepció pedig megváltozott, a világranglista első kilenc helyezettje kapott meghívást. Vlagyimir Kramnyik lemondásának a francia Maxime Vachier-Lagrave örülhetett, a rendezők egy-egy nagymestert jelölhetnek, Karjakin nem került be ebbe a körbe. Karjakin az előző ciklusban Élő-pontjainak köszönhetően világbajnokjelölt volt, de ezt a Világkupát megnyerő Vlagyimir Kramnyiknak köszönhette, győzelmével felszabadult az egyik Élő-pontos hely.

MERK9667

Karjakin eddigi mérlege Hikaru Nakamurával szemben kedvezőtlen volt, hét veresége mellett négyszer tudta legyőzni az amerikai nagymestert, tizennégyszer megosztoztak a ponton. Karjakin kedvező színelosztással játszhatta a partit, a világos bábukat vezethette. Nakamura igen széles megnyitási repertoárral játszik, a szicíliai védelem sárkány-változata ezért nem hatott meglepetésként. A különböző oldalra történt sáncolást követően Nakamura vezérszárnyi akciója időben bontakozott ki, a vezércserét követően már nem várhattunk más eredményt, mint a tizenötödik döntetlent.

MERK9768

Az összetett pontversenyben vezető orosz Jevgenyij Tomasevszkij nyeréssel rajtolt. Három hónapja Tbilisziben is az első fordulóban győzte le Baadur Zsobavát. A nyitást követően a grúz nagymester remekül állt, de rossz tervet választva akart gyalogot nyerni, Tomasevszkij kiszabadult szorongatott helyzetéből, átvette a kezdeményezést. Zsobava hibák sorozatával vesztette el a játszmát.

MERK9844

A játéknap második győzelmét az orosz Dmitrij Jakovenko aratta. A Ragozin védelemben szolid változattal rukkolt ki, amire a holland Anish Giri elhamarkodott centrumrobbantással reagált. Átmeneti gyalogáldozattal Jakovenko előnybe került, a bástyavégjátékban a sötét gyalogszerkezetben sok volt a gyengeség, ezt az orosz sakkozó kihasználta. Tbilisziben is legyőzte Girit a második helyen végzett Jakovenko.

Sokan tartjuk a Hollandiában angolul megjelenő New in Chess Magazint a legjobbnak. A most holland színekben játszó Giri édesapja Nepalban született. A szörnyű földrengés megrázta a sakkozókat, az újság szerkesztőségét is, szolidaritási akciót kezdeményeztek. Az újság nyomtatott változatára már előfizetett sakkozók kedvezményes áron, évi 20 euróért megkaphatják a digitális kiadást is. A plusz előfizetések összegét Girinek adják, aki ezzel az összeggel is támogatja majd a segélyezést.

A francia Maxime Vachier-Lagrave és az izraeli Borisz Gelfand korábbi tíz partijából kilenc végződött pontosztozkodással, egyszer Maxime győzött. A szicíliai védelmű parti kisebb taktikai adok-kapok után örökös sakkal ért véget.

Pontosztozkodás született az orosz derbin, Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler elfogadott vezércselű játszmájában is.

Az első forduló eredményei:
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2754) – Borisz Gelfand (izraeli, 2744) döntetlen (Szicíliai védelem, 33)
Baadur Zsobava (grúz, 2699) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2749) 0 – 1 (Félszláv védelem, 39)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2780) – Peter Szvidler (orosz, 2734) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 31)
Fabiano Caruana (olasz, 2803) – Leinier Dominguez Leinier (kubai, 2734) döntetlen (Spanyol megnyitás, 40)
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2738) – Anish Giri (holland, 2776) 1 – 0 (Vezércsel, 61)
Szergej Karjakin (orosz, 2753) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2799) döntetlen (Szicíliai védelem, 30)

A 2. forduló párosítása:
Borisz Gelfand – Hikaru Nakamura
Anish Giri – Szergej Karjakin
Leinier Dominguez Perez – Dmitrij Jakovenko
Peter Szvidler – Fabiano Caruana
Jevgenyij Tomasevszkij – Alekszandr Griscsuk
Maxime Vachier-Lagrave – Baadur Zsobava

Verőci Zsuzsa

Fotók: http://khantymansiysk2015.fide.com