A reykjavíki csapat Európa-bajnokság harmadik fordulójában férficsapatunk a rajtlistán negyedik francia együttessel 2-2-re végzett. Rapport Richárd áldozatokkal fűszerezett támadással nyert, mesterhármasával válogatottunk motorja. Lékó Péter és Balogh Csaba remizett, Almási Zoltán vereséget szenvedett. Ukrajna és Oroszország harmadik meccsén is diadalmaskodott, a negyedik játéknapon egymás ellen játszanak, együttesünk a lengyelekkel mérkőzik meg. Női együttesünk 2,5-1,5-re legyőzte Szerbiát, az éltáblán Vajda Szidónia nyert, Mádl Ildikó, Rudolf Anna és Gara Tícia remizett. Következik a grúz-orosz szuperrangadó, csapatunk a franciákkal csatázik. Először játszott a norvég válogatottban a világbajnok Magnus Carlsen, világossal játszva vereséget szenvedett Levon Aronjantól.

lékó

A kontinensviadalon első rangadóját vívta válogatottunk, a rajtlistán negyedik, a második fordulóban az örmény négyest legyőző franciákkal küzdött meg. Polgár Judit a finnek ellen 4-0-s nyerést elérő csapaton nem változtatott. Az éltáblán Lékó Péter az örmény Levon Aronjant érdekes végjátékban legyőző Maxime Vachier-Lagrave ellen ismét vállalta volna a spanyol megnyitásban a berlini végjátékot, de a francia nagymester más vari mellett döntött. Nagymesterünk gond nélkül egyenlített ki, vezérével leütötte a b2 gyalogot, MVL a lépésismétlésnél többet nem remélhetett.

rapportfressinet_1988

Csapatunk motorja Rapport Richárd, immár mesterhármassal büszkélkedhet. Laurent Fressinet nagymesterünk meglehetősen extravagáns megnyitási repertoárja miatt aligha készülhetett alaposan, Ricsi meg is lepte a Bird megnyitással, és előnnyel játszhatta az ismeretlen ösvényen haladó partit. Fressinet gyalogáldozattal próbálta aktivizálni haderejét, de anyagi hátránya megmaradt, világos hadereje egyre fenyegetőbben vonult fel a királyszárnyi támadáshoz. Ricsi tetszetős áldozatokkal végül bemattolta Fressinet árván maradt királyát, vezetéshez juttatta együttesünket.

Almási Zoltán a nagy kedvencét, a berlini változatot (védelmet) választotta, és elégedett lehetett állásával. Etienne Bacrot már nagymesterünk időzavarában gyalogot áldozott, és Zoli rossz döntést hozott. Bacrot királyszárnyi gyalogjai komolyfenyegetést jelentettek, tisztáldozatát sakkozónk a kapkodásban elfogadta, a szabadgyalogok feltartóztathatatlanokká váltak.

Balogh Csaba és Vladiszlav Tkacsijev a spanyol megnyitás 3…g6-os változatában mérkőzött meg. Világos kezdeti előnye tovatűnt és Csabának kellett vigyáznia a fél pont elérése érdekében.

Az ukrán csapat összeállítása némi meglepetéssel szolgált, a címvédő Azerbajdzsán ellen éltáblásuk, Vaszilij Ivancsuk nélkül játszotta a rangadót. Elképzelésük tökéletesen bevált, három döntetlen mellett Pavel Eljanov megadásra kényszerítette Sahriyar Mamedgyarovot. Eljanov bakui Világkupán ragyogó teljesítményt nyújtó, az elődöntőig jutott, ahol balszerencsés vereséget szenvedett a későbbi győztes, Fortuna kegyeltjével, Szergej Karjakinnal szemben.

Az orosz együttesben ezúttal Jan Nepomnjacsij hozta a két meccspontot jelentő győzelmet a spanyolok ellen.

carlsenaronjan

Első partiját játszotta a norvég válogatottban világbajnokuk, Magnus Carlsen, és világossal kapott ki Levon Aronjantól. Az örmények legjobbját nem viselte meg előző napi veresége, remek játékkal legyőzte a világelsőt!

Az élcsoportban a 3. forduló eredményei:
Franciaország (4, 5, 5,5) – Magyarország (3, 8, 6) 2 – 2
Maxime Vachier-Lagrave (2765) – Lékó Péter (2708) döntetlen (Spanyol megnyitás, 26)
Rapport Richárd (2693) – Laurent Fressinet (2712) 1 – 0 (Bird megnyitás, 39)
Etienne Bacrot (2686) – Almási Zoltán (2689) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 37)
Balogh Csaba (2645) – Vladiszlav Tkacsijev (2658) döntetlen (Spanyol megnyitás, 41)

Az élcsoportban a 4. forduló párosítása:
Ukrajna (6, 22, 8,5) – Oroszország (6, 22, 8,5)
Franciaország (5, 18, 7,5) – Szerbia (5, 11,5, 7,5)
Azerbajdzsán (4, 18, 8) – Törökország (4, 12, 7,5)
Svájc (4, 9,5, 7) – Spanyolország (4, 16,5, 7,5)
Anglia (4, 16, 7) – Örményország (4, 19,5, 8)
Lengyelország (4, 17, 7) – Magyarország (4, 16, 8)
Grúzia (4, 16, 8) – Horvátország 4, 12, 7,5)

Női válogatottunk 2,5-1,5-re nyerte meg Szerbia elleni mérkőzését. A találkozó számunkra igen kedvezően kezdődött, hiszen Mádl Ildikó döntő anyagi előnyt ért el, már-már beírtuk a pontot, amikor kétszeres olimpiai bajnoknőnk időzavarban lépésről-lépésre rontotta el állását. Különböző színű futók miatt Jovana Vojinovic megmenekült a vereségtől.

Nagyot küzdött az éltáblán Vajda Szidónia, győzelme a végső sikert jelentette. Ügyesen manőverezett, lépésismétlésekkel időt is nyert, királya elindulhatott győzedelmes útjára, Angyelija Sztojanovic gyalogszerkezeti gyengeségeit kihasználta.

Fordulatos küzdelemben remizett Rudolf Anna, kezdetben Irina Cseluskina esélyei voltak jobbak, később nagymesternőnk kecsegtető esélyével nem tudott élni. Gara Tícia a nyitást jól megjátszotta, később kiegyenlítődött a pozíció. A győzelemmel csapatunk hét helyezést javított!

A forduló rangadóját a címvédő Ukrajna és a rajtlistát vezető Grúzia vívta. Marija Muzicsuk nyert Nana Dzagnidze ellen, nővére remizett, de a hátsó táblákon az időzavarok a grúzoknak kedveztek. Oroszország csak nehézségek árán érvényesítette a papírformát, következik a grúz-orosz szuperrangadó.

Szerbia (3, 6, 6) – Magyarország (3, 3, 5) 1,5 – 2,5
Angyelija Sztojanovic (2357) – Vajda Szidónia (2358) 0 – 1 (Királyindiai védelem, 71)
Mádl Ildikó (2343) – Jovana Vojinovic (2295) döntetlen (Skandináv védelem, 80)
Irina Cseluskina (2271) – Rudolf Anna (2341) döntetlen (Francia védelem, 57)