Samunenkov Ihor 2009. június 15-én született. 2023-ban szerezte meg a nagymester címet. A 14 éves fiatal tehetséggel a szuperliga forduló után készítettem egy miniiterjút.
A február 18-i Szuperliga mérkőzéseden versenybíróként voltam jelen. Akkor fogalmazódott meg bennem, hogy egy mini interjúra invitállak. Köszönöm, hogy elvállaltad.
- Hogyan indult sakkpályafutásod, mi adta az ihletet?
Édesapám gyermekkoromban aktívan részt vett a sakkban. Ötéves koromban, Kijevbe költözésünk után sakkiskolába kezdtem járni, hogy fejlődjek. Ez azonban nem tartott sokáig, mivel nem tudtam hogyan kell játszani. A családomban senki sem gondolta, hogy komolyabban tanuljam a sakkot, így csak egy év múlva, már hatéves koromban kezdett foglalkoztatni a gondolat. Ekkor már tudtam, hogyan lépnek a sakkfigurák, amit egyébként édesanyámmal együtt tanultam. Amikor a sakkiskolába kerültem, azonnal lenyűgözött ez a játék, főleg, hogy édesapám a kezdetektől rengeteget magyarázott és segített. Még mindig el tud látni hasznos tanácsokkal, tulajdonképpen ő a menedzserem.
- Kik voltak az edzőid, akik segítettek az úton?
Gyermekkoromban, különböző szakaszokban más-más edzőim voltak, akik mind hozzájárultak a fejlődésemhez. 2019-ben – amikor még alig 10 éves voltam – a FIDE pontszámom valamivel 2000 alatt volt, Vladimir Baklan, híres ukrán nemzetközi nagymesternél kezdtem tanulni. A vele végzett munkánk körülbelül négy évig tartott és sokat adott a nagymesteri cím megszerzéséhez, és a professzionális sakkra való átálláshoz. Most már több mint két éve a Kaszparov Sakk Alapítvány (KCF) Young Stars Global programjának hallgatója vagyok. Nagyon hálás vagyok a Kaszparov Alapítványnak és a programban részt vevő jelenlegi edzőimnek, Alekszandr Csernyinnek és Alekszandr Huzmannak, akik sokat tettek a fejlődésemért.
- 2021-ben megnyerted a 12 éven aluliak világbajnokságát. Mik voltak a fő élményeid, érzéseid ezzel a tornával kapcsolatban?
Ez volt a FIDE World Cup Online Kadet és Ifjúsági Rapid torna, amely több válogató szakaszban zajlott. A hat fős szuperdöntőben sikerült legyőznöm Abhimanyu Mishrát, aki ekkor a sakk történetének legfiatalabb nagymestere volt, fej-fej melletti mérkőzésen. Az öröm mellett a torna megnyerése újabb lendületet adott a további fejlődéshez, és jól helytálltunk csapatként is.
- Eddigi pályafutásod során melyik győzelmedre vagy a legbüszkébb?
Különösen emlékezetes volt a budapesti torna 2023-ban , ahol a mongóliai bajnok ellen pozíciós vezér-áldozattal nyertem. Azt hiszem, az igazán nagy meccseim azért még hátra vannak.
Amilal, Munkhdalai (2437) – Samunenkov, Ihor (2515) [B11]
Első szombat GM 2023. augusztus (1), 2023.08.05 (0-1)
- Szeptemberben delegációvezető voltam a szlovén Rapid és Blitz EB-n. Nagyon sok érmet szereztek az ukrán gyerekek. Mi késztet ennyi fiatalt arra, hogy sakkozni kezdjen Ukrajnában? Szerinted mi az oka annak, hogy ilyen magas szintet értek el?
Ukrajna nagy múltra visszatekintő sakkhagyományokkal és erős sakkiskolával rendelkezik. Hazánkban a sakk népszerű, hasznos tevékenységnek tartják a gyermekek számára. Ezért jön sok gyerek sakkozni. A jó sakkmentorok nagy száma pedig biztosítja, hogy sokan közülük meglehetősen magas szintű eredményeket érjenek el.
- Milyen volt a fogadtatás a magyar sakktársadalomban? Hogyan tudod összehangolni nemzetközi sakk karriereddel az iskolai tanulmányaidat?
Mivel az egyik edzőm, Alekszandr Csernyin hosszú ideje Budapesten él, az ő segítségével azonnal új ismeretségeket tudtam kötni a magyar sakktársadalomban. Magyarországon sok jó sakkozó van, és néhányat már ismerek. Így például a magyar junior ranglistavezető, Kozák Ádámmal ugyanabban a klubban játszunk az osztrák Bundesligában. Már több éve magántanuló vagyok Ukrajnában, vagyis önállóan tanulok, és csak a tanév végén teszek vizsgát minden tantárgyból.
- Mik a céljaid a jövőben? Vannak olyan versenyek Magyarországon, amelyeken részt veszel?
Célom, hogy fejlődjek és a közeljövőben elérjem a 2600-as, majd ezt követően a 2700-as szintet, hogy bekerüljek a világelitbe. Magyarországon boldogan játszom a helyi sakkbajnokságban, az Aquaréna Kőbánya SC csapatában, és a jövőben remélem, hogy az ukrán válogatottban is részt vehetek a sakkolimpián, amely idén szeptemberben lesz Budapesten.
Köszönöm szépen az interjút, sok sikert kívánok a jövőben!
Horváth Csaba, MSSZ IB Elnök