Körülmények

A rapid és blitz verseny kapcsán is esett már szó arról, hogy a hotel szolgáltatásai messze elmaradtak az árazás színvonalától. Voltak klíma nélküli szobák, az ételek nem mindig voltak kellően változatosak és nem is figyeltek túlzottan azokra, akik valamilyen diétát követtek. Több dolgot jeleztünk a Hotel, illetve a szervezők felé, de volt, hogy inkább egymásra mutogattak a konkrét megoldás helyett. Sajnos egyébként is egy elég kellemetlen gyakorlat, hogy az (ifjúsági) világversenyek helyszíneit rendre túlárazzák, hiszen legalább a játékosoknak kötelező az adott helyszínen aludniuk. Az azért mindenképpen pozitívum volt, hogy a Magyar Sakk Szövetségnek köszönhetően a magyar delegáció a kiemelt szálláson együtt kapott helyet. A fő versenyteremre sem lehet panasz, bár a beléptetéssel akadtak problémák. A másik két versenyterem azért levegőtlenebb volt, mondhatni ezzel is motiválták a játékosokat, hogy próbálják elérni a magasabb táblákat. A közvetítős táblák száma növekedett az elmúlt évekhez képest, de ki-ki döntse el maga, ez a mai világban elegendőnek mondható-e.
A magyar küldöttség összességében
Ha az előkelőbb helyezésekre koncentrálunk, akkor Karácsonyi Kata (G18) és Pásztor Balázs (U18) 4. helyezését kell kiemelni, illetve Bodrogi Bendegúz (U16) 10. helyezése is figyelemre méltó. Kata és Balázs végig az éremért játszottak és csak nagyon kicsin múlott, hogy végül nem térhettek éremmel haza. Sajnos a szerencse nem igazán volt velünk, ahogy a blitz és a rapid versenyeken sem.
A szerencsén felül persze más dolgok is közrejátszanak. A 7. forduló után 7 játékosról is írtam, hogy még akár top helyezéseket is elérhetnek, majd a következő fordulóban ők 1,5/7 pontot hoztak összesen. Természetesen erős ellenfelek ellen játszottak, de összességében azért látni kell, hogy vannak nemzetek, akik jobban bírják a hosszú versenyeket, illetve a játékosokra nehezedő nyomást, mint a magyarok (tisztelet a kivételeknek!). Ezzel kapcsolatban csak előre szabad tekinteni! Jó lenne, ha több erős 9 fordulós verseny kerülne megrendezésre hazánkban, külföldi játékosokkal(is), illetve mint más sportokban, a sakkban is el kell kezdenünk éljátékosaink mentális felkészítését szakemberek bevonásával.
35 játékosunk összesen 513,8 élőpontot bukott a versenyen. Ezzel kapcsolatban lehet fanyalogni, szoktunk is minden évben. Az azeriek, örmények, ukránok, törökök… ebben az évben is jól megszedték magukat, továbbra is tarja magát, hogy az élő pont nyugatról keletre vándorol az ilyen versenyeken. Alapvetően más játékerő és felkészültség tartozik itt egy ifijátékoshoz, mint egy papíron hasonló erősségű hazai hobbisakkozóhoz (nem megbántva senkit), így ha élőpontilag versenyképesek szeretnénk lenni, az egész sakktársadalmunkat kell fejlesztenünk!
A magyar fiatalok teljesítménye az alábbi linken tekinthető meg egészében:
FM Nagy Dániel, delegációvezető