A Magyar Sakk Szövetség december 1-3-án Szombathelyen is megtartja az emelt szintű bíróképzést, a részleteket itt találhatják meg.
Nemrégen a Kelet-Magyarország és Észak-Magyarország régióban rendezett sakk versenybírói tanfolyam Debrecenben várta az érdeklődőket. Négy előadó oktatta a résztvevőket: Orsó Miklós IA versenybíró, Fehér Gyula IA versenybíró, Szamosközi Péter, IA versenybíró, Gál József FA versenybíró. Az eseményen részt vett és sok köszönet jár a szervezésért Száva Miklósnak a helyi iskolából, valamint Szilágyi Tibornak, a megyei sakkszövetség elnökének.
Összesen 28-an vettek részt a képzésen és a vizsgán. Még Pécsről is érkeztek az eseményre. A rendkívül jó hangulatú, értékes, érdekes tanfolyamon készítettünk miniinterjúkat és fotókat.
Orsó Miklós IA versenybíró:
Erre az első emelt szintű bírói tanfolyamra azok jöhettek el, elsősorban a Kelet és Észak-Magyarországi régióból, akiknek kevés lehetőségük van bíráskodni, és ugyanakkor szeretnének bírói minősítést szerezni. 3 szintű a képzés: kezdőknek II.osztályú minősítés adható megfelelő vizsgateljesítmény esetén, akinek van már másodosztályú minősítése és megfelelő gyakorlata, azok első osztályú szintet teljesíthetnek. Erre külön vizsgakérdés van, és az olyan jelöltek, akiknek már megvan az első osztályú minősítse és megfelelő gyakorlattal is rendelkeznek, azok már az országos bírói , FIDE-licence-szerző vizsgát tehetik le, ami egy szóbeli vizsga. Ott angol nyelven is van kérdés, illetve a Swiss Manager, a párosító program kezeléséből (ami egy külön szakma) is kell vizsgát tenniük. Valamint olyan gyakorlati kérdésekből is kell húzniuk kérdést a szóbeli vizsgán, ami az ő rátermettségüket, döntésképességüket tükrözi és mutatja be, tehát egy komplex szóbeli vizsgán vesznek részt azok, akik az országos bírói szintet szeretnék elérni, és önálló FIDE-verseny vezetésre ez már jogosítja őket. Ugyanakkor ezek között a jelöltek között olyanok is vannak, akik kimondottan a sakkolimpiára való bejutást tűzték ki céljukként, és az itt, a nemzetközi licence-re jogosultságot szerző országos bírók egy válogatón vehetnek majd részt tavasszal, amit egy FIDE-akkreditált tanfolyamon tehetnek meg. Ez az NA licence, amit itt szerezhetnek a vizsgával a haladók, erre az olimpiai válogatóra is egyben meghívólevelet jelentenek számukra.
A versenybírók általában szervezők is, és úgy gondoljuk, minél több jó bíró van, annál több jó verseny is lesz. Nem mindegy, hogy egy diákolimpiát is egy képzett bíró vezet le, vagy egy pedig egy amatőr, hozzá nem értő.
Meg vagyunk lepődve, hogy ez a 28 fős csoport ilyen lelkes, nem számítottunk ekkora részvételre, de arra sem, hogy a szünetekről úgy kell ostorral behajtani a népet, hogy folytassuk, olyan jól kommunikálnak egymással, és ugyanakkor este negyed 7-kor, amikor vége van a tanfolyamnak, nem akarnak hazamenni, még és még, újabb és újabb kérdéseket tesznek fel, úgyhogy a portás néni kergetett már minket haza.
Szombathelyen a Nyugat-Magyarországi régiónál ugyanezzel a céllal hirdetjük meg a tanfolyamot, elsősorban olimpiai jelölteknek, de ott is csatlakozhatnak viszonylag alacsonyabb szinten is. Ott is 4 előadó lesz azért, hogy ketté tudjuk bontani az előadókat haladó és kezdő szintre, hogy egy hasonlóan nívós képzést tudjunk ott is biztosítani, mint itt.
Járó Benjámin
Pécsről jöttem, a Nagy Lajos Gimnázium végzős diákja vagyok, de úgy gondoltam, hogy a tanulás mellett még érdemes megcsinálni a bírói minősítéseket is minél hamarabb, hogy ott lehessek az olimpián. 4 és fél éves korom óta sakkozom, Pécsett a Kármin Sakkegyesületbe kerültem. Sok új szituációval találkozunk ezen az tanfolyamon. A sakkversenyeken mindig alakulnak ki ilyen nem mindennapi helyzetek, és azokhoz azért nehéz alkalmazkodni a szabályok szempontjából. Nagyon fontos most is, hogy a bírók a tapasztalataikból merítenek, és megosztják velünk, hogy milyen kritikus eseteik voltak, és ők hogyan jártak el. Ezért, ha mi is ilyenbe kerülünk, fontos, hogy jó szabályt érvényesítsünk. Sokszor ugyanis kitérnek a szabályok alól az esetek, és fontos, hogy tudjuk, mi a legoptimálisabb eljárás ezekre.
Tóth Orsolya
Hajdúböszörményből jöttem, jövőre fogok érettségizni. 6 éves korom óta sakkozom, Gál Józsi bácsinál, ahogyan a bátyám is. 12 éves korom óta segítek neki a versenyeken, mert én ezt mindig menőnek tartottam, és nagyon érdekelt. Eleinte csak annyit tettem, hogy a széket tologattam, vagy írtam az eredményeket, de ettől már menőnek éreztem magam. Segítettem berendezni a termet, ahogy idősödtem, egyre több felelősséget rakott rám Józsi bácsi, már az eredményeket is kitűzhettem, bemehettem a versenyzők közé. A verseny elején segédbíróként mutatott be, kaptam kitűzőt is és roppant büszke voltam. Igen, ez itt komolyabb. Az volt a célom, hogy betöltöm a 18-at, és mivel nyáron szeretnék dolgozni, az önéletrajzomban is nagyon jól néz ki a 10 éves sakkozói múltam és bírói tanfolyam: ez így szép kis keretet ad az egésznek. Anyagi szempontból is sokat jelent nekem a zsebpénz miatt. Aki sakkozik, az a szabályokkal tisztában van, de nem olyan mélységben és pontossággal, mint amiket mi itt most átbeszélünk. Még a legfeleslegesebbnek vélt dolgokat is részletesebben átnézzük, olyanokat, amelyik felbukkanásának kb. 5 %-a van, de azért mi tudjuk, hogy létezhetnek. Majd, ha lesz egy ilyen probléma, akkor már tudjuk, hogyan reagáljunk. Olyan emberekkel találkozhatunk, akiknek nagy nevük van a sakk történetében, ez is egy élményszerzés, biztatás, hogy akár még belőlem is lehet egyszer ilyen nagy nevű bíró.
Ágoston Anikó
Mátranovákról jöttem, Nógrád megyéből. 15 évvel ezelőtt a kisfiam szeretett volna megtanulni sakkozni, aztán túlnőtt rajtam a gyerkőc, és kerestünk egy helyet, ahol foglalkoznak vele. Ezeken az edzéseken én is ott ragadtam. Ahogy a versenyekre hordtuk a gyerekeket, és benne maradtam a játékban, én is elkezdtem versenyezni. Heves megyében, a hatvani csapatban játszunk, ott ismerkedtem meg egy bajnokságon Rauch Ferenc bíróval. Ő kezdett el bevonni a bírói életbe, és kijelölt engem utódjául. Tervezek olyanba belevágni, hogy pici gyerekeket tanítsak az alapokra, és megszerettessem velük a sakkot. Nagy türelem kell a bíráskodáshoz, nem baj, ha van egy kis emberismeret is, mert mindenkit másként kell kezelni. Meg kell találni, hogy hogyan tudok egy helyzetben úgy dönteni, hogy senki ne sérüljön, és mindenkinek az legyen a legjobb, de mégis a szabályokon belül maradjon. Nyilván szükség van lexikális tudásra is, amit itt nagyon-nagyon megkapunk. Ezen a tanfolyamon túl azon, hogy bárhonnan letölthető szabálykönyveket olvasunk, itt az a nagy segítség, hogy gyakorlatias. Személyes élményekből hoznak példákat, világversenyeken történt eseményeket boncolgatnak, hogy ott mi volt a baj, hogyan kellett volna megoldani. Ezek valós, megtörtént szituációk. Én már az NA-ért küzdök, szeretném, ha olimpiai bíró lehetne belőlem, mert azért azt kevesen mondhatják el magukról.
A Magyar Sakk Szövetség december 1-3-án Szombathelyen is megtartja az emelt szintű bíróképzést, a részleteket itt találhatják meg.