A Magyar Sakk Szövetség bíróképző tanfolyam-sorozatának köszönhetően ismét bővült a vizsgázott versenybírók száma. 2024. április 12-14. között már második alkalommal volt a helyszín Debrecen, a Debreceni Szakképző Centrum Brassai Sámuel Műszaki Technikuma. Nem száraz és unalmas előadások, hanem az életből vett példák, egyes helyzetek átbeszélése és véleménycsere is jellemezte a három napot.
A Kelet-Magyarország és Észak-Magyarország régióban rendezett sakk versenybírói tanfolyamon négy előadó oktatta a résztvevőket: Orsó Miklós IA versenybíró, Fehér Gyula IA versenybíró, Szamosközi Péter IA versenybíró, Gál József FA versenybíró.
Az eseményen részt vett és sok köszönet jár a szervezésért Száva Miklósnak a helyi iskolából, valamint Szilágyi Tibornak, a megyei sakkszövetség elnökének. Mindketten folyamatosan tanúságot adtak szervezői hozzáértésükről, figyelmességükről és a „mindentmegoldunk”tulajdonságukról.
Igencsak lelkesek voltak az előadásokon aktív résztvevők, a tananyag mellett ugyanis számos témakörben tettek fel kérdéseket az előadók számára, akik készséggel válaszoltak a különböző témákkal kapcsolatos felvetésekre. A képzésre nemcsak a közeli településekről, hanem Fejér és Tolna vármegyéből, illetve Budapestről is érkeztek bírójelöltek.
A képzés végén a vizsgaanyag több témakört is érintett: 1. és 2. osztály esetében a sakkjáték szabályzata, digitális órák kezelése, a svájci párosítás és az értékszámszerzés rendszere, valamint az országos csapatbajnokság specifikus jellemzői. Országos szinthez pedig a korábbiak ismétlésén túlmenően a Swiss Manager párosító program gyakorlati ismerete és angol szaknyelv képezte az elsajátítandó anyagot. Előbbi két kategória számára írásbeli, utóbbinál bizottság előtti szóbeli vizsgát tehettek a résztvevők.
A kérdésözönök megválaszolásában nagy szerepet játszott Szamosközi Péter IA versenybíró is.
A képzésről, a vizsgát tett résztvevőkről itt olvasható a Jegyzőkönyv.
Rendhagyó előadás Orsó Miklóstól
Orsó Miklós, IA versenybíró, a Magyar Sakk Szövetség Versenybíró Bizottságának elnöke többek között angol nyelvi képzést is tartott a résztvevőknek, de kétségtelenül rendhagyó volt az a téma, amelyről alapos felkészültséggel tartott előadást: érzelemszabályozás, indulatkezelés.
Korábban Dr. Duró Zsuzsa szakpszichológus professzor, aki a Magyar Sakk Szövetség Ifjúsági Bizottságának meghívására látogatott el a székházba, beszélt erről a témáról. Orsó Miklós a sakkra vonatkozóan dolgozta fel a témát és adta elő első ízben hallgatóság előtt. Mint mondta: a versenybíróknál az érzelemszabályozás és indulatkezelés háromszorosan jelentkezik, mert nemcsak a gyermek korosztályról van szó, akiket kezelni kell, hanem a felnőttekről, valamint külön figyelem kell, hogy fordítódjék az idősebb generációra is. Kitért arra is, hogy sakknagyjaink sem voltak stresszmentesek: felhívta a figyelmet többek között a a Portisch Lajossal készült interjúra.
Orsó Miklós kihangsúlyozta: a sakkjáték önmagában egy szellemi sport, kemény küzdelem, ahol az idegek harca is dominál, ez az idegek csatája is. Az érzelmek és indulatok dominálnak a sakkban, és nagyon fontos része ez a küzdelemnek. „Más sportban is így van, de a sakkban kiemelt szerepe van annak, hogy hogyan tudunk úrrá lenni az indulatainkon, érzelmeinken.”Azt, hogy hogyan kell bánni a gyermekekkel, felnőttekkel és idősekkel a bíróknak, egy-egy példán keresztül ecsetelte a hallgatóságnak.”
Fehér Gyula, IA versenybíró, a Magyar Sakk Szövetség Versenybíró Bizottságának tagja egy beszélgetésben annak adott hangot, hogy a sakkozás egyre inkább veszít játék jellegéből, egyre inkább csupán az Élő-pontokban mért eredményesség a cél – sajnos még alsóbb szinteken is. Az állandóan csökkentett játékidő és a mára szinte általánossá vált napi több forduló pedig nem kedvez azon keveseknek, akik számára a játszma nem csak egy, fél- vagy nulla pont megszerzését jelenti. Nagy örömét fejezte ki, hogy a bíróképzés résztvevői között többen is aktívan mernek kérdezni, hozzászólni és érdeklődésüket kifejezni.
“A sakk nagyszerű”
A résztvevők között volt Morvai Pál is Nyíregyházáról, aki a Dávid Sport Club vezetőjeként döntött úgy, hogy megszerzi az első osztályú bírói képesítését. Számos versenyt szervez a Nyírségben, amelyek létszáma gyakran túllép a kétszázas létszámot is.
„Sok versenyre büszke vagyok, egyet sem tudnék kiemelni közülük. Nagyon örülök és büszke vagyok arra, hogy sikeres lett az újfehértói sakkélet újraindítása. Szeretném kihangsúlyozni, hogy bármilyen versenyről is beszélünk, az soha sem egyetlen emberről szól, hanem az egy csapatmunka! Nagyon sokan vannak, aki segítenek, akik nélkül a verseny nem lehetne sikeres.. Ha sikeres egy verseny, azt nagy előkészítés jellemzi. Én újfehértói vagyok. Nagyon régen nagy sakkélet volt arrafelé, és én ifiként részt vettem benne, majd tinédzserként én vezettem az Újfehértói Sakkszövetséget, de az később megszűnt. Rengeteg fiatallal sakkoztam együtt. Magát a versenyszervezésem a HIT Gyülekezet Nyíregyháza Bethlen Gábor Általános Iskolájában indult el, amikor felkértek, hogy oktassam az odajáró gyerekeket. Még 2006-ban ellátogatott az iskolába Polgár László, aki Hogyan neveljünk zsenit? címmel tartott előadást. Nagy hatással volt rám mindaz, amit ott hallottam. Tokaj Kupa néven minden évben megszervezték a különböző sportszakágaknak a bajnokságát, így aztán külön öröm volt, hogy tíz év után végre a sakknak is lehetősége volt csatlakozni hozzájuk. A szakköröket meghirdettem, vettünk negyven darab sakktáblát, és olyan sikerük volt ezeknek az edzéseknek, hogy az mindenki számára óriási meglepetés volt.
Most azért vagyok itt, a bíróképzésen, mert a sakkversenyeknek már nemcsak szervezője, hanem bírója is szeretnék lenni. A sakk azért nagyszerű, mert az ott megszerzett tudást és azt a képességfejlesztést, amit kapunk általa, az élet bármely területén tudjuk hasznosítani. Fantasztikusan jó dolognak tartom a sakkozást nemcsak gyerekek, hanem felnőttek számára is.”
Barna Tamás Bodajkról érkezett. Mint mondta, örül a lehetőségnek, hogy bíróként is részese lehet majd a sakkéletnek, és a bodajki csapat vezetésén kívül ebben a pozícióban is tudja segíteni a sportágat.
A Nyíregyházáról érkezett hölgycsapat tagjai között óvónők és sakkos anyukák is voltak. Érdeklődő lelkesedésükkel igazi színfoltjai voltak a képzésnek, csakúgy, ahogyan a fiatal Kántor Katalin is, akinek egészen más jellegű, fizikai sportbírói képesítései mellett sikerült sakkbíróként is levizsgáznia a debreceni képzésen.
Jóleső fáradtsággal távozott a helyszínről minden résztvevő, köszönet érte az oktatóknak és a szervezőknek!