A szeptember 1-én kezdődő 42. bakui sakkolimpián minden korábbi részvételi rekord megdől. A sakkozás legrangosabb seregszemléjén a férfi csapatok versenyében 180, a nők viadalán 141 csapat vesz részt. Rapport Richárd, Almási Zoltán, Berkes Ferenc, Balogh Csaba és Gledura Benjámin összeállítású férficsapatunk Polgár Judit vezetésével az augusztus 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján a nevezett együttesek rangsorában a tízedik. A női csapatok versenyére 141 nevezés érkezett, Hoang Thanh Trang, Vajda Szidónia, Gara Anita, Gara Tícia és Papp Petra alkotta női válogatottunk Papp Gábor irányításával a 8. a rangsorban. A női és férfi világranglista első tíz-tíz sakkozója közül nyolcan is játszanak, a két világbajnok, a kínai Hou Ji-fan és a norvég Magnus Carlsen részvétele is fémjelzi a nagyszerű sporteseményt. Az olimpia honlapja: http://www1.bakuchessolympiad.com/ A 11 fordulós svájci rendszerű viadalon az első fordulót szeptember 2-án magyar idő szerint 12 órakor játsszák. Meghívott bíróként a helyszínen figyelhetem majd a küzdelmeket, és természetesen írom a beszámolókat.
Baku, a „kaszpi Dubai” Földünk egyik legdinamikusabban fejlődő metropolisza. Az olaj milliárdoknak is köszönhető, hogy a gyorsan növekedő városban a középkori karavánszerájok és az ultramodern felhőkarcolók harmóniában férnek meg egymással. Baku belvárosának nagy részét 2000-ben az UNESCO Baku fallal körülkerített része a Şirvanşah térrel és a Szűz-toronnyal meghatározás alatt a Világörökség részévé nyilvánította. A sirváni sahok palotáján és a Szűz-tornyon kívül, két karavánszeráj, fürdők, tűztemplom és a Djuma mecset is itt található. Ezenkívül a városban még több múzeum, és szép, 19. századi épület is megtalálható, főleg a belvárosban és az olajkorszak idején épült városrészben.
A 42. sakkolimpián az előzetes nevezések alapján 180 férficsapat és 141 női együttes vesz részt. Címvédőként a kínai férfi és az orosz női válogatott játszik. A rajthoz állók nagy létszámához kevés a 11 forduló, a 2008-as drezdai olimpia előtt az egyik legérthetetlenebb döntés volt a fordulók számának csökkentése, a párosítási szisztéma is megváltozott. A meccspontok határozzák meg a végső serrendet, a holtversenyt az ún. olimpiai Berger-Sonneborn pontszám dönti el, ezért a párosításnak óriási jelentősége van. A rendezőkre egyre nagyobb anyagi teher hárul, más sportágak világversenyével ellentétben a csapatokat vendégül látják, kivételt az utazási költség jelent, illetve az upgrade, a kétágyas szobák egyágyasra cserélésének költsége.
Férfi válogatottunk éremgyűjteményével negyedik a rangsorban
Az eddigi olimpiákon férfi válogatottunk három olimpiai aranyérmet szerzett, 1927-ben Londonban, 1928-ban Hágában és 1978-ban Buenos Airesben nyerték el sakkozóink a Hamilton Russel aranyserleget. 1930-ban Hamburgban, 1937-ben Stockholmban, 1970-ben Siegenben, 1972-ben Szkopjéban, 1980-ban Máltán, 2002-ben Bledben és két éve Tromsøben ezüstérmet, 1956-ban Moszkvában, 1966-ban Havannában pedig bronzérmet szerzett együttesünk. Az érmek számát tekintve negyedikek vagyunk a rangsorban. A legeredményesebb a szovjet válogatott 18 aranyéremmel, 1978-ban másodikak voltak. Az orosz együttes hatszor nyert, Calviában és Hanti-Manszijszkban ezüstösek Ukrajna, négy éve Isztambulban Örményország mögött. Az Egyesült Államok sakkozói öt elsőséget szereztek, 5 ezüst-és 8 bronzérem még a gyűjteményükben. A jugoszlávok egy olimpiai bajnok cím mellett még 6-6 érmet gyűjtöttek, az örmények 2006-ban, 2008-ban és 2012-ben aranyérmesek, a megelőző két viadalon bronzérmesek voltak. Az ukránok két aranyérem mellett egyszer másodikként, háromszor harmadikként zárták szereplésüket.
Bakuban férficsapatunk tizedik a rajtlistán
Az éltáblán pályafutása második olimpiáján szereplő 20 esztendős Rapport Richárd játszik. Egy év alatt óriásit lépett előre, több mint 100 Élő-pontot gyűjtött, jelenleg a világranglistán a 2752-es Élő-pontjával a tizenhatodik. Tromsøben debütált, az olimpia második félidejében remekelt, mesterhármassal is segítette a csapatot a bravúros ezüstérem megszerzésében. Kilenc partijából 5,5 pontot szerzett, négy győzelem és három döntetlen mellett két vereséget szenvedett.
Nyolcszoros bajnokunk, Almási Zoltán 1994-töl kezdve valamennyi olimpián játszott. immár tizenkettedszer olimpiai válogatottunk tagja. A bledi sikerünk egyik nagy titka volt, hogy az első három táblán játszmát sem vesztettek nagymestereink, Almási 13 játszmájából úgy szerzett 9 pontot, hogy nyolcszor volt sötét. Két éljátékosunk, Lékó Péter és Polgár Judit távollétében Zoltán 1998-ban, 2004-ben és 2006-ban is éltáblás volt. Két éve a tíz játszmájából 7 pontot gyűjtött. Eddig 118 partit játszott, 43 győzelem mellett 17-szer kapott ki.
Hétszeres bajnokunk Berkes Ferenc hatodik olimpiáján vesz részt. 2004-ben Calviában játszott először. Öt fellépésén 51 partijából csak négyszer szenvedett vereséget, 20-szor megadásra kényszerítette ellenfeleit, 27-szer megosztozott a ponton.
Balogh Csaba Torinóban debütált, ő is hatodszor csapattag. Tromsøben taktikai felállásban a második táblán játszott és parádés eredményt ért el, 9-ből 7 ponttal. Eddigi 35 partijából tizenkettőt nyert meg, 21-szer remizett 2 vereség mellett.
Olimpiai válogatottunk újonca a 17 esztendős Gledura Benjámin. Nagy reményeket fűzünk bemutatkozásához, Lékó Péter távolmaradásával kapta meg a nagy lehetőséget. Óriási szenzációként hatott, hogy Gibraltáron a Tredewise nyílt tornán legyőzte az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anandot, versenyről-versenyre lépked előre a ranglistán.
Az olimpiát megelőző sajtótájékoztatón a csapatkapitány, a női válogatottal kétszeres aranyérmes, a férfiakkal kétszer ezüstérmes Polgár Judit a hajrá fontosságára hívta fel a figyelmet, a hatba kerülés a cél, de az éremszerzést sem tartotta kizárhatónak.
A rajtlistát az orosz csapat vezeti, címvédő a kínai együttes, az amerikai válogatott az első számú favorit
A csapatok végleges rajtlistáját a szeptember 1-től érvényes Élő-pontszámok alapján állítják majd össze, a végleges táblasorrendet a megnyitót követő kapitányi értekezleten kell leadni. Óvatos optimizmussal várja az olimpiát a rajtlistán első orosz válogatott. hogy érvényesítsék a „papírformát”, 14 év után megszerezzék az olimpiai aranyérmet. Vlagyimir Kramnyik dortmundi játéka, formája és betegségéről felröppent hír nem növeli esélyüket. A világbajnoki kihívő Szergej Karjakin sem villogott Bilbaóban. Alekszandr Griscsuk nagyot zuhant a világranglistán, Jevgenyij Tomasevszkij nem a sok nyeréséről híres, alighanem Jan Nepomnjacsijtól várják a „gólokat”. Az Orosz Sakkszövetség elnöke, Andrej Filatov a csapatkapitány, az együttes mellett rutinos nagymesterek lesznek a szekundánsok, segítők.
Az amerikai válogatottban hárman is a top tíz tagjai, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura és Wesley So triója kiemelkedik a mezőnyből. Ray Robson és Samuel Shankland is számos jó eredményt ért el utolsó versenyeiken.
A címvédő kínai csapat összeállítása egy helyen változott, Li Chao került beválogatásra Ni Hua helyett. Az elmúlt egy évben nem a kínai sakkozók sikereitől volt hangos a világ, meglepetés lenne, ha sikerülne megvédeni elsőségüket, bár az orosz együtteshez hasonlóan öt + 2700 Élő-pontos nagymesterrel veszik fel a küzdelmet.
A házigazdák két legjobbjukban, Sahriyar Mamedgyarovban és Tejmur Radzsabovban bíznak, jelentős erősítés a németektől „átigazolt” Arkadij Naiditsch szerepeltetése. A szakmai stábban kapitányi szerepkörben a háromszoros olimpiai bajnok orosz Alekszej Drejev, de edzőtáboraik során a francia Etienne Bacrot is segítette őket. A hazai pálya azonban fokozott terhet is jelenthet…
A kétszeres olimpiai bajnok ukrán csapatból hiányzik a négyszeres olimpiai bajnok Vaszilij Ivancsuk, vele ellentétben Pavel Eljanov vállalta a játékot. A franciák csak Maxime Vachier-Lagrave kiemelkedő pontszámának köszönhetik rajtlistás hatodik helyezésüket. Fiatal erőkből áll a lengyel csapat. Két éve a „külső körön” harmadik helyre befutó indiai válogatottban ezúttal is hiányzik az exvilágbajnok Viswanathan Anand. Az angoloknál Michael Adams a „vezérevezős”, a holland gárdát Anish Giri vezeti. A norvégok a világbajnok Magnus Carlsen ponterős játékában bíznak. Nagy hiányzó az izraeli csapatban Borisz Gelfand, nem tudott megegyezni szereplésének feltételeiről szövetségével.
Az azeri-örmény feszült viszony miatt a háromszoros olimpiai bajnok örmény válogatott végül nem játszik. Tavaly októberben még úgy tűnt, hogy Örményország csapata részt vehet a sakkolimpián, nagymestereik játszottak a Világkupán is. A Nemzetközi Sakkszövetség elnöke, Kirszan Iljumzsinov mindkét ország államfőjével is tárgyalt a probléma megoldása érdekében, külön munkacsoportot állítottak fel a versenyzők biztonsági garanciáinak kidolgozására, de az örmények végül nem vállalták a szereplést.
A rajtlista élcsoportja a legjobb négy sakkozó Élő-pontjának átlagával:
Oroszország (2768): Vlagyimir Kramnyik 2808, Szergej Karjakin 2769, Alekszandr Griscsuk 2754, Jan Nepomnjacsij 2740, Jevgenyij Tomasevszkij 2731
Egyesült Államok (2761): Fabiano Caruana 2807, Hikaru Nakamura 2791, Wesley So 2771, Ray Robson 2674, Samuel L Shankland 2661
Kína (2743): Ding Liren 2755, Li Chao 2753, Wang Yue, 2735, Yu Yangyi 2725, Wei Yi 2709
Azerbajdzsán (2715): Sahriyar Mamedgyarov 2764, Tejmur Radzsabov 2722, Arkadij Naiditsch 2696, Eltaj Safarli 2678, Rauf Mamedov 2666
Ukrajna (2698): Pavel Eljanov 2737, Ruszlan Ponomarjov 2709, Jurij Krivorucsko 2691, Anton Korobov 2656, Andrej Volokityin 2647
Franciaország (2693): Maxime Vachier-Lagrave 2819, Laurent Fressinet 2677, Romain Edouard 2647, Sebastien Maze 2627, Christian Bauer 2620
Lengyelország (2686): Radoslaw Wojtaszek 2733, Piorun Kacper 2681, Jan-Krzysztof 2675, Mateusz Bartel 2653, Dariusz Swiercz 2647
India (2685): Pentala Harikrishna 2752, Adhiban B. 2671, Gujrathi Vidit Santosh 2669, S. P. Sethuraman 2649, Murali Karthikeyan 2514
Anglia (2682): Michael Adams 2727, Luke J McShane 2671, Nigel Short 2666, David Howell 2663, Gawain Jones 2635
Magyarország (2675): Rapport Richárd 2752, Almási Zoltán 2684, Berkes Ferenc 2640, Balogh Csaba 2623, Gledura Benjámin 2581
Hollandia (2668), Norvégia 2655, Németország 2651, Spanyolország 2645, Kuba 2640, Izrael 2638, Horvátország 2630…
Visszaemlékezés az elmúlt két évre – Tromsø, vb, Eb
A norvégiai Tromsøben megrendezett 41. sakkolimpián nagyszerű magyar siker született. Férfi csapatunkat 12 évvel a bledi ezüstérem után ismét másodikként ünnepelhették. A kínai együttes veretlenül nyerte meg az olimpiát, az indiaiak legjobbjuk, Viswanathan Anand nélkül végeztek nagy hajrával a harmadik helyen. A nagy versengésben, a számos meglepetéssel tarkított viadalon elért ezüstéremmel válogatottunk kvalifikálta magát a 2015.évi csapat-világbajnokságra.
Nem járt be könnyű utat csapatunk, ennek hű bizonyítéka, hogy válogatottunk öt olyan együttessel mérkőzött meg, amelyek a top tízben végeztek. India abszolút „külső körös” versenyt játszott, csak két élen végzett együttessel mérte össze erejét. Sakkozóink a finisre kerültek csúcsformába, esélyeiket tökéletes biztonsággal használták ki. Válogatottunk legjobb pontszerzője, a taktikai okokból második táblára nevezett Balogh Csaba volt. Csaba egy-két pluszt várt magától, Ding Lirentől elszenvedett veresége egyáltalán nem ingatta meg, hanem mesterhármassal is jeleskedett. Csaba ezüstérmes lett a második táblán, szenzációs teljesítményével csapatunk húzóembere volt. Rapport Ricsinek kellett egy kis idő mire megérezte, hogy személyes ambícióit a csapat érdekeinek kell alárendelnie, eredményessége ugrásszerűen nőtt, Csabával együtt a hajrában remekelt. Lékó Péter partijaiban több volt, Almási Zoltán a balszerencsés vesztésen túltette magát, ő is mesterhármassal tündökölt. Polgár Judit betegsége előtt biztos kézzel hozta a kötelező győzelmeket.
A 2006-ban és 2008-ban, valamint két éve diadalmaskodó örmény válogatottnak ezúttal nem volt esélye a címvédésre. Négyfős csapattal lehetetlen végigjátszani a 11 fordulós viadalt. A franciák nem bírták a hajrát, az azeriek a nagy lehetőség kapujában meginogtak, az amerikaiak alig kerültek látótávolságba!
Az olimpia ismét bizonyította, hogy rendkívüli módon kiegyenlítődtek az erőviszonyok, még a jóval gyengébb Élő-pontosok ellen sem volt könnyű az egész pont megszerzése. Azok a csapatok lettek eredményesek, ahol a sakkozók a legjobban érezték meg az egészséges kockázatvállalás határát. Nagy öröm, hogy ebben nagymestereink jeleskedtek. A rutinos olimpikonok – Lékó Péter, Almási Zoltán és Polgár Judit – mellé a kezdeti bizonytalankodás után felnőtt Rapport Richárd, a hajrában nyerései nagyon kellettek a világraszóló sikerhez!
A 41. férfi sakkolimpia végeredménye:
H. | Rajtl. | Csapat | Ford. | + | = | – | TB1 | TB2 | TB3 | TB4 |
1 | 7 | Kína | 11 | 8 | 3 | 0 | 19 | 422.5 | 31.5 | 155.00 |
2 | 5 | Magyarország | 11 | 7 | 3 | 1 | 17 | 372.0 | 29.0 | 152.00 |
3 | 19 | India | 11 | 7 | 3 | 1 | 17 | 371.5 | 30.5 | 140.00 |
4 | 1 | Oroszország | 11 | 7 | 3 | 1 | 17 | 352.0 | 28.5 | 146.00 |
5 | 8 | Azerbajdzsán | 11 | 7 | 3 | 1 | 17 | 345.0 | 28.0 | 149.00 |
6 | 2 | Ukrajna | 11 | 6 | 4 | 1 | 16 | 377.5 | 29.0 | 145.00 |
7 | 13 | Kuba | 11 | 7 | 2 | 2 | 16 | 361.0 | 29.5 | 145.00 |
8 | 4 | Örményország | 11 | 6 | 4 | 1 | 16 | 350.5 | 28.5 | 146.00 |
9 | 9 | Izrael | 11 | 7 | 2 | 2 | 16 | 348.0 | 28.0 | 143.00 |
10 | 17 | Spanyolország | 11 | 7 | 2 | 2 | 16 | 334.5 | 28.0 | 142.00 |
11 | 27 | Fehéroroszország | 11 | 7 | 2 | 2 | 16 | 304.5 | 27.0 | 136.00 |
12 | 11 | Hollandia | 11 | 6 | 3 | 2 | 15 | 367.5 | 29.5 | 148.00 |
13 | 3 | Franciaország | 11 | 7 | 1 | 3 | 15 | 357.5 | 28.5 | 151.00 |
14 | 6 | Egyesült Államok | 11 | 6 | 3 | 2 | 15 | 348.0 | 28.0 | 143.00 |
15 | 15 | Lengyelország | 11 | 7 | 1 | 3 | 15 | 335.5 | 28.5 | 140.00 |
16 | 29 | Szerbia | 11 | 6 | 3 | 2 | 15 | 324.0 | 27.5 | 147.00 |
(172 csapat)
Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Pont | J. | Perf. | Élő+/- |
Wang Yue | 2718 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 4.0 | 9 | 2673 | -5.1 | ||
Ding Liren | 2742 | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | 7.5 | 10 | 2831 | 11.9 | |
Yu Yangyi | 2668 | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 1 | 1 | 9.5 | 11 | 2912 | 31.8 |
Ni Hua | 2666 | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | 6.5 | 9 | 2723 | 9.0 | ||
Wei Yi | 2638 | 1 | 1 | ½ | 1 | ½ | 4.0 | 5 | 2730 | 6.8 |
Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Pont | J. | Perf. | Élő+/- |
Lékó Péter | 2740 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | 5.0 | 10 | 2688 | -6.3 | |
Balogh Csaba | 2637 | 1 | 0 | 1 | 1 | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 7.0 | 9 | 2839 | 23.2 | ||
Almási Zoltán | 2690 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 7.0 | 10 | 2703 | 3.6 | |
Rapport Richárd | 2704 | 1 | 0 | ½ | 0 | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 5.5 | 9 | 2660 | -3.4 | ||
Polgár Judit | 2676 | 1 | 1 | 1 | 1 | ½ | 0 | 4.5 | 6 | 2636 | -0.6 |
Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Pont | J. | Perf. | Élő+/- |
Negi Parimarjan | 2645 | ½ | 1 | 0 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 1 | 6.5 | 10 | 2730 | 12.6 | |
Sethuraman S.P. | 2590 | 1 | ½ | 1 | ½ | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | 7.5 | 10 | 2757 | 22.5 | |
Krishnan Sasikiran | 2669 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | 1 | 1 | 7.5 | 10 | 2753 | 10.8 | |
Adhiban B. | 2619 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 7.0 | 11 | 2611 | 0.1 |
Lalith Babu M.R. | 2565 | 1 | 0 | 1 | 2.0 | 3 | 2484 | -2.0 |
Név | Rtg | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Pont | J. | Perf. | Élő+/- |
Vlagyimir Kramnyik | 2760 | 1 | 1 | ½ | 1 | 0 | 0 | 1 | ½ | 5.0 | 8 | 2758 | 0.0 | |||
Alekszandr Griscsuk | 2795 | 1 | 1 | ½ | 1 | 0 | ½ | 1 | ½ | ½ | 6.0 | 9 | 2722 | -6.5 | ||
Peter Szvidler | 2751 | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | 0 | 4.0 | 8 | 2557 | -18.8 | |||
Szergej Karjakin | 2786 | 1 | 1 | 1 | ½ | 0 | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | 7.0 | 10 | 2690 | -8.8 | |
Jan Nepomnjacsij | 2714 | 1 | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | 6.5 | 9 | 2650 | -4.5 |
Az örményországi Cahkadzorban megrendezett X. csapat-világbajnokság érdekessége volt, hogy külön versenyt vívott a kínai és az ukrán csapat. Az olimpiai bajnok kínai együttes végül 3 pontos előnnyel végzett az élen. Arra a vb előtt az esélyek latolgatásakor aligha gondolhattunk, hogy a címvédő orosz válogatott ekkorát betlizik, az ötödik fordulóban szerezte meg első győzelmét. Szupernagymestereik sorban csődöt mondtak, de ez fokozottan érvényes volt éltáblásukra, Alekszandr Griscsukra, aki játszmát sem tudott nyerni.
A háromszoros olimpiai bajnok örmény csapat a vb derekán még aligha bízhatott az éremszerzésben. A negyedik fordulóban a kínai együttestől elszenvedett kiütéses vereséget követően nem kis nehézség árán rendezték soraikat. A legjobbjaikat nélkülöző amerikai gárda nagy meglepetésre ötödik lett, míg válogatottunk két győzelemmel, öt döntetlennel és két vereséggel a hatodik helyen végzett.
A tavalyi olimpiai ezüstérem fokozta az elvárást, titkon érmet is reméltünk a rajtlistán negyedik válogatottunktól. A vb előtt voltak figyelmeztető jelek, nagymestereink alig játszottak tétmeccseket, Rapport Richárd főpróbája Moszkvában pedig rosszul sikerült. Arra kevesen számítottak, hogy Rapport „mélyrepülése” folytatódik, húzóemberként számítottak rá, ehelyett a társakra is negatív hatással volt kapkodó játéka. Sakkozóink hét partit vesztettek, csak ötöt nyertek. A csapatból hárman is nyeretlenek maradtak, Lékó Péter egyedüli veretlenként nyolcat remizett.
A X. csapat-világbajnokság végeredménye:
H. | Ország | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | TB1 | TB2 | TB3 |
1 | Kína | * | 2 | 3½ | 2 | 2½ | 2 | 2½ | 3 | 3 | 2½ | 15 | 23.0 | 397.5 |
2 | Ukrajna | 2 | * | 1½ | 2½ | 1½ | 2 | 2½ | 2½ | 2½ | 4 | 12 | 21.0 | 355.0 |
3 | Örményország | ½ | 2½ | * | 2½ | 2½ | 2 | 1½ | 1½ | 2½ | 2½ | 11 | 18.0 | 315.5 |
4 | Oroszország | 2 | 1½ | 1½ | * | 2 | 3½ | 2½ | 1½ | 2½ | 3½ | 10 | 20.5 | 349.0 |
5 | Egyesült Államok | 1½ | 2½ | 1½ | 2 | * | 1½ | 2½ | 3 | 2 | 3 | 10 | 19.5 | 338.3 |
6 | Magyarország | 2 | 2 | 2 | ½ | 2½ | * | 2 | 2 | 1½ | 2½ | 9 | 17.0 | 302.0 |
7 | Izrael | 1½ | 1½ | 2½ | 1½ | 1½ | 2 | * | 2½ | 3½ | 2 | 8 | 18.5 | 322.3 |
8 | Kuba | 1 | 1½ | 2½ | 2½ | 1 | 2 | 1½ | * | 1½ | 3 | 7 | 16.5 | 286.0 |
9 | India | 1 | 1½ | 1½ | 1½ | 2 | 2½ | ½ | 2½ | * | 3 | 7 | 16.0 | 274.3 |
10 | Egyiptom | 1½ | 0 | 1½ | ½ | 1 | 1½ | 2 | 1 | 1 | * | 1 | 10.0 | 186.3 |
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J | Átlag | Élő+/- | |
1 | GM | Ding Liren | 2751 | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 5.5 | 9 | 2721 | 6.4 |
2 | GM | Yu Yangyi | 2724 | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | ½ | 0 | 1 | 1 | 5.0 | 9 | 2647 | -4.1 |
3 | GM | Bu Xiangzhi | 2681 | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | 5.0 | 8 | 2682 | 10.1 | |
4 | GM | Wei Yi | 2703 | ½ | ½ | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 1 | 1 | 7.0 | 9 | 2626 | 15.9 |
5 | IM | Wang Chen | 2531 | ½ | 0.5 | 1 | 2389 | -1.9 |
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Élő+/- | |
1 | GM | Ruszlan Ponomarjov | 2713 | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 3.5 | 8 | 2737 | -2.3 | |
2 | GM | Vaszilij Ivancsuk | 2731 | ½ | ½ | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | 0 | ½ | 5.5 | 9 | 2663 | 1.7 |
3 | GM | Pavel Eljanov | 2733 | 1 | ½ | 1 | 0 | ½ | 0 | ½ | 3.5 | 7 | 2648 | -7.7 | ||
4 | GM | Kryvoruchko Yuriy | 2686 | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | ½ | 4.5 | 6 | 2629 | 10.6 | |||
5 | GM | Alekszander Mojszejenko | 2697 | ½ | 1 | 1 | ½ | ½ | ½ | 4.0 | 6 | 2644 | 5.8 |
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Élő+/- | |
1 | GM | Levon Aronjan | 2770 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | 1 | 6.0 | 9 | 2691 | 5.8 |
2 | GM | Gabriel Szargiszjan | 2674 | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | 1 | ½ | 1 | 4.0 | 8 | 2668 | -0.6 | |
3 | GM | Szergej Movszeszjan | 2665 | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 0 | 2.5 | 7 | 2668 | -9.9 | ||
4 | GM | Vlagyimir Akopjan | 2656 | 0 | 0 | ½ | ½ | 1.0 | 4 | 2668 | -9.3 | |||||
5 | GM | Hrant Melkumjan | 2651 | ½ | 1 | 0 | 1 | 0 | ½ | 1 | ½ | 4.5 | 8 | 2625 | 2.5 |
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Élő+/- |
1 | Lékó Péter | 2713 | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | ½ | 4.0 | 8 | 2720 | 0.8 | |
2 | Erdős Viktor | 2612 | ½ | ½ | 0 | 0 | ½ | ½ | 2.0 | 6 | 2711 | -2.0 | |||
3 | Almási Zoltán | 2698 | ½ | 1 | ½ | 0 | ½ | 1 | ½ | ½ | 4.5 | 8 | 2652 | 0.2 | |
4 | Rapport Richárd | 2710 | 0 | ½ | ½ | 0 | ½ | 0 | 1.5 | 6 | 2636 | -21.2 | |||
5 | Balogh Csaba | 2651 | 1 | ½ | ½ | 0 | 1 | 1 | ½ | ½ | 5.0 | 8 | 2633 | 8.4 |
A 2015-ös esztendő legnagyobb magyar sikere a Reykjavíkban megrendezett 20. sakkcsapat Európa-bajnokságon született meg. A rajtlistán az Élő-pontszámok alapján hetedikként rangsorolt férficsapatunk bronzérmesként zárta a 9 fordulós, svájci rendszerű viadalt. Nehéz ellenfelekkel megküzdve, a hajrá fokozott izgalmaival remekül megbirkózva lett harmadik. Polgár Judit kapitányként is letette névjegyét. Az orosz csapat győzött, az örmények lettek a másodikak.
A 9 fordulós svájci rendszerű kontinensbajnokságon az olimpiától eltérően sokkal tömörebb a mezőny, korábban kezdődnek a rangadók. Kiegyenlített erők küzdelmét vártuk a férfiak mezőnyében, a korábbi világversenyekhez hasonlóan a rajtlistát vezető orosz csapat volt az első számú favorit. Két nagy ászukat, Vlagyimir Kramnyikot és Szergej Karjakint nélkülözték, mégis érvényesíteni tudták a „papírformát”, nyolc év után nyerték meg a kontinensbajnokságot!
Gyengébb rajtot követően nagymestereink a hajrában jeleskedtek. A nyolcadik fordulóban csapatunk remek győzelmet aratottak, a címvédő, a rajtlistán harmadik azerbajdzsáni csapat elleni 3,5-0,5-ös diadal megdobogtatta a sakkot szerető, értő és lelkesen drukkoló rajongók szívét. A fantasztikus siker, a szabadnap utáni mesterhármas a második helyre repítette válogatottunkat. Az oroszokkal szembeni négy döntetlen pedig a bronzérmet jelentette.
Az Európa-bajnokság záróünnepségén az érmes csapatok mellett ünnepelték a tábladíjasokat, a kitűnő egyéni eredményeket elért sakkozókat. A második táblán Rapport Richárd aranyérmes, a harmadikon Almási Zoltán, a tartalékok között Balogh Csaba bronzérmes lett.
A 20. csapat Európa-bajnokság végeredménye:
H. | R. | Csapat | J. | + | = | – | TB1 | TB2 | TB3 |
1 | 1 | Oroszország | 9 | 6 | 3 | 0 | 15 | 224,5 | 22,5 |
2 | 6 | Örményország | 9 | 5 | 3 | 1 | 13 | 218,5 | 22,5 |
3 | 7 | Magyarország | 9 | 5 | 3 | 1 | 13 | 217,0 | 22,5 |
4 | 4 | Franciaország | 9 | 5 | 3 | 1 | 13 | 211,5 | 21,0 |
5 | 2 | Ukrajna | 9 | 6 | 0 | 3 | 12 | 188,0 | 20,0 |
6 | 10 | Németország | 9 | 5 | 2 | 2 | 12 | 166,0 | 19,5 |
7 | 3 | Azerbajdzsán | 9 | 4 | 3 | 2 | 11 | 182,5 | 20,5 |
8 | 14 | Spanyolország | 9 | 5 | 1 | 3 | 11 | 180,5 | 21,0 |
9 | 17 | Grúzia | 9 | 4 | 3 | 2 | 11 | 178,5 | 20,5 |
10 | 12 | Csehország | 9 | 4 | 3 | 2 | 11 | 162,0 | 21,0 |
11 | 9 | Hollandia | 9 | 5 | 1 | 3 | 11 | 160,5 | 20,5 |
12 | 25 | Moldávia | 9 | 4 | 2 | 3 | 10 | 165,0 | 19,5 |
13 | 8 | Lengyelország | 9 | 4 | 2 | 3 | 10 | 165,0 | 18,5 |
14 | 23 | Olaszország | 9 | 4 | 2 | 3 | 10 | 160,5 | 19,0 |
(36 csapat)
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Perf. | Élő+/- |
1 | Peter Szvidler | 2745 | ½ | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | ½ | 5,0 | 8 | 2708 | 2803 | 6,1 | |
2 | Alekszandr Griscsuk | 2750 | ½ | ½ | ½ | 1 | 0 | ½ | 3,0 | 6 | 2709 | 2709 | -3,4 | |||
3 | Jevgenyij Tomasevszkij | 2743 | 1 | ½ | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | 4,5 | 7 | 2653 | 2755 | 1,4 | ||
4 | Jan Nepomnjacsij | 2705 | ½ | ½ | 1 | 1 | ½ | 0 | 1 | ½ | 5,0 | 8 | 2634 | 2729 | 2,4 | |
5 | Dmitrij Jakovenko | 2735 | 1 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | 5,0 | 7 | 2598 | 2756 | 2,2 |
T. | Név | Élő | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Perf. | Élő+/- |
1 | Levon Aronjan | 2781 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | ½ | 1 | ½ | 1 | 6,0 | 9 | 2710 | 2835 | 6,7 |
2 | Gabriel Szargiszjan | 2689 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | 5,5 | 8 | 2667 | 2808 | 12,5 | |
3 | Szergej Movszeszjan | 2666 | 1 | ½ | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3,5 | 7 | 2593 | 2593 | -7,0 | ||
4 | Hrant Melkumjan | 2632 | 1 | ½ | 1 | 1 | ½ | 1 | ½ | ½ | ½ | 6,5 | 9 | 2604 | 2770 | 16,7 |
5 | Karen Grigorjan | 2616 | 0 | ½ | ½ | 1,0 | 3 | 2566 | 2441 | -7,1 |
T. | Név | Rtg | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Pont | J. | Átlag | Perf. | Élő+/- |
1 | Lékó Péter | 2708 | 0 | 1 | ½ | ½ | ½ | 0 | ½ | ½ | ½ | 4,0 | 9 | 2720 | 2677 | -3,5 |
2 | Rapport Richárd | 2693 | 1 | 1 | 1 | ½ | 0 | ½ | 1 | 1 | ½ | 6,5 | 9 | 2662 | 2828 | 16,4 |
3 | Almási Zoltán | 2689 | ½ | 1 | 0 | ½ | 1 | 1 | 1 | ½ | 5,5 | 8 | 2617 | 2758 | 7,7 | |
4 | Berkes Ferenc | 2648 | ½ | 1 | ½ | 0 | 1 | 3,0 | 5 | 2596 | 2668 | 1,6 | ||||
5 | Balogh Csaba | 2645 | 1 | ½ | ½ | 1 | ½ | 3,5 | 5 | 2582 | 2731 | 5,9 |
Verőci Zsuzsa