Hanti-Manszijszkban, a 2014/15-ös Grand Prix-sorozat utolsó versenyének befejező játéknapja előtt hármas holtverseny az élen. Az orosz Dmitrij Jakovenko legyőzte honfitársát, Szergej Karjakint, befogta az egymással remiző olasz Fabiano Caruanát és az amerikai Hikaru Nakamurát. A grúz Baadur Zsobava megfosztotta veretlenségétől a kubai Lenier Dominguez Perezt. Döntetlennel zárult az izraeli Borisz Gelfand és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij, a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Peter Szvidler, valamint az orosz Alekszandr Griscsuk és a holland Anish Giri játszmája. A két világbajnok-jelölti cím sorsa az utolsó fordulóban a Giri-Caruana és a Nakamura-Jakovenko partikban dől el.

A szibériai olajvárosban a befejező játéknapon dől el a két világbajnok-jelölti cím sorsa, az olasz Fabiano Caruana és az amerikai Hikaru Nakamura már-már páholyban érezhette magát, amikor az orosz derbin Dmitrij Jakovenko megtörte Szergej Karjakin ellenállását, és a győzelemmel befogta a két nagymestert. Az összetett pontversenyben Caruana 370 pontjával vezet, Nakamura 347-tel áll, míg Jakovenko 310 ponttal várja az amerikai nagymester elleni találkozóját, sötéttel kellene nyernie a még veretlen riválissal szemben.

MERK5321

A tízedik fordulóban csapott össze Caruana és Nakamura, a szicíliai védelem sárkány-változata került terítékre. A sorozatos cseréket követően nagyon érdekes négybástyás végjáték alakult ki, ellenkező oldalon voltak a szabadgyalogok. Caruana időzavarban nem talált nyerőesélyes folytatást, bástyáival a hetedik sorra betörve kényszerített ki örökös sakkot.

A tegnapi játszmában történt incidens, a bírói hiba, majd a rossz döntést megváltoztató főbírói „ítélet” is alighanem rányomta bélyegét Szergej Karjakin mai játékára. Mi is történt tegnap Caruana elleni partijában.

Az orosz nagymester a 48. lépésben döntetlent igényelt, háromszori lépésismétlést vélt. A viadal főbírója, az orosz Borisz Posztovszkij nem volt a teremben, az igényt helyettese, a hongkongi Chan Kwai Keong bírálta el – tévesen. A nagymesterek aláírták a játszmalapot, a parti közvetítése befejeződött. Caruanának azonban gyanús volt az állás, a visszaérkező főbíróhoz fordult panaszával. Posztovszkij megállapította, hogy hibás a bírói döntés, és azt megváltoztatva továbbjátszást rendelt el.

Azóta is dúl a vita, hogy ehhez joga volt-e. A FIDE Bírói Bizottságának egyik tagja, az európai szekció vezetője, Alekszandr Tkacsev is hosszasan magyarázta a csúcsversenyeken még sohasem látott, tapasztalt esetet.

(Előfordult már szuperversenyen hibás igényléshez kapcsolódó rossz bírói döntés. 2006-ban a Tal emlékversenyen a 16 éves Magnus Carlsen igényelt tükörképet Alekszandr Morozevics elleni partijában, de egyszer nem ugyanaz a fél volt lépésen. A főbíró, a holland Geurt Gijssen megítélte a remit, Morozevics aláírta a játszmalapot, elhagyta a versenytermet. Rövid időn belül kiderült a hiba, Carlsen kész volt a játszma folytatására, de ellenfél hiányában maradt a döntetlen végeredmény.)

Tkacsev végül azt a véleményét fogalmazta meg, hogy a szabálykönyv nem adhat minden esetre világos útmutatást. A bírónak kellően felkészültnek kell lennie, egészséges gondolatokkal, abszolút objektívnek. A túlzott szabályozás csak zavarná a bírót szabad döntésében, amelyet az igazságosság, a logika diktál a konkrét szituációban. Más bíró esetleg másként döntött volna, s azt is helyesnek gondolná. Tkacsev zárásként azért megjegyezte, jó, hogy döntetlennel zárult a parti. A szabály értelmében Karjakin igényét el kellett volna utasítani, és Caruanának 3 plusz percet adni.

MERK5651

Dmitrij Jakovenko megragadta esélyét, jól készült a partira, Karjakin kissé sablonosan játszott, a 25. lépésben taktikai elnézéssel került anyagi hátrányba. Vezére kelepcébe került, de világos anyagi előnyének érvényesítése korántsem volt egyszerű feladat. Karjakin elvétette az esélyesebb védekezést, Jakovenko sikeres áttörés után vezérével a sötét királyra támadhatott, királyszárnyi gyalogjainak előrenyomulása meghozta a győzelmet, és az esélyt: sötéttel le kellene győznie Nakamurát!

MERK5325

Elvesztette veretlenségét a kubai Leinier Dominguez Perez. A negyedik fordulóban a grúz Baadur Zsobava már megjátszotta az olasz megnyitást Alekszandr Griscsuk ellen, remivel zárult a parti. Dominguez más utat választott, gondjai az elhibázott 19…Vg5-tel kezdődtek, majd 22…Fa5-tel folytatódtak. A gyalogszerkezet gyengeségei megnehezítették életét, Zsobava kikerülte a csapdákat, anyagi előnyét érvényesítette, először győzött.

Békés spanyol megnyitású partit játszott a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Peter Szvidler. Gyors lépésismétléssel remizett az izraeli Borisz Gelfand és az orosz Jevgenyij Tomasevszkij. A fenyegető időzavar árnyékában, jobb állásban kínálta a döntetlent Alekszandr Griscsuk a holland Anish Girinek.

A 10. forduló eredményei:
Borisz Gelfand (izraeli, 2744) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2749) döntetlen (Szláv védelem, 23)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2754) – Peter Szvidler (orosz, 2734) döntetlen (Spanyol megnyitás, 33)
Baadur Zsobava (grúz, 2699) – Lenier Dominguez Perez (kubai, 2734) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 48)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 2780) – Anish Giri (holand, 2776) döntetlen (Félszláv védelem, 32)
Fabiano Caruana (olasz, 2803) – Hikaru Nakamura (amerikia, 2799) döntetlen (Szicíliai védelem, 41)A
Dmitrij Jakovenko (orosz, 2738) – Szergej Karjakin (orosz, 2753) 1 – 0 (Félszláv védelem, 64)

1-3.Dmitrij Jakovenko, Fabiano Caruana és Hikaru Nakamura 6 pont
4-5. Leinier Dominguez Perez és Borisz Gelfand 5,5
6-8. Alekszandr Griscsuk, Anish Giri és Szergej Karjakin 5
9-10. Peter Szvidler és Jevgenyij Tomasevszkij 4,5