Sakkozásunk sikerekben gazdag esztendőt zárt. A tromsøi sakkolimpián férfi válogatottunk bravúros ezüstérme „bearanyozta” az évet. A kínai csapat lett az aranyérmes, a nőknél az orosz együttes megvédte olimpiai bajnoki címét. A versenyzéstől visszavonuló Polgár Judit Príma Prímissima-díjat kapott, 2015. január 1-én már 84. alkalommal vezette a női világranglistát. A Mitropa-kupán válogatottunk aranyérmes, a Győrben nagy sikerrel megrendezett U16-os sakkolimpián együttesünk az értékes negyedik helyet szerezte meg. A sakkolimpia mellett kitüntető érdeklődés kísérte a Szocsiban lejátszott világbajnoki döntőt, a norvég Magnus Carlsen megvédte világelsőségét kihívójával, a világbajnok-jelölti verseny győztesével, az indiai Viswanathan Ananddal szemben. Dubaiban Carlsen megnyerte a rapid-és villám-világbajnokságot is. Az egyéni Európa-bajnokságokon orosz sikerek születtek, Valentyina Gunyina és Alekszandr Motiljev végzett az első helyen. Hou Ji-fan győzelmével ért véget a női Grand Prix-versenysorozat, a férfiaknál a 2014/15-ös ciklusban Bakuban az olasz Fabiano Caruana és az izraeli Borisz Gelfand holtversenyben győzött, Taskentben az orosz Dmitrij Andrejkin nyert. A norvég világranglista-vezető világbajnok Magnus Carlsen jó évet zárt, megnyerte a zürichi szuperversenyt, Samkirban a Gasimov emlékversenyen is diadalmaskodott. Wijk aan Zee-ben Levon Aronjan, Stavangerben Szergej Karjakin győzött, St. Louisban Caruana remekelt. A Grand Slam-döntőn és Londonban Vishy Anandot ünnepelték győztesként. Zalakaroson kétszeres olimpiai bajnoknőnk, Mádl Ildikó győzött, Berkes Ferenc hatodszor lett magyar bajnok. Az Aquaprofit-NTSK együttese jelentős fölénnyel sorozatban hatodszor nyerte meg az első osztályú csapatbajnokságot. A 2014-es esztendő első három hónapjának legfontosabb versenyeinek, eseményeinek krónikája.

A Nemzetközi Sakkszövetség 2014. január 1-től érvényes, az Élő-pontszámok alapján összeállított világranglistáját a norvég Magnus Carlsen vezette, 60 ponttal előzte meg az örmény Levon Aronjant. Pályafutása során először az amerikai Hikaru Nakamura a rangsor harmadik helyén, őt az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik és a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov követte. Lékó Péter a 23., Almási Zoltán a 42., Polgár Judit az 55., Rapport Richárd az 56. a listán. Berkes Ferenc a 66., Erdős Viktor a 91. a legjobbak rangsorában. A top 25-ben többek között hét orosz és két ukrán sakkozó. A top 100 Élő-átlaga 2703 pont. A női világranglistát hetvenkettedszer vezette Polgár Judit, Európa-bajnoknőnk Hoang Thanh Trang a 14. volt a legjobbak rangsorában.

A top tíz rangsora:
1.Magnus Carlsen (norvég) 2872
2. Levon Aronjan (örmény) 2812
3. Hikaru Nakamura (amerikai) 2789
4. Vlagyimir Kramnyik (orosz) 2787
5. Veszelin Topalov (bolgár) 2785
6. Fabiano Caruana (olasz)
7. Alekszandr Griscsuk (orosz) 2777
8. Borisz Gelfand (izraeli) 2777
9. Viswanathan Anand (indiai) 2773
10. Szergej Karjakin (orosz) 2759 76.

Tata Steel Chess szuperverseny

d526cb1e59709226e623555b8b543a0f

Wijk aan Zee-ben az örmény Levon Aronjan másfél pontos előnnyel nyerte meg a 76. Tata Steel Chess szuperversenyt. A zárónapon meglepetésre Aronjan durva elnézéssel elvesztette veretlenségét, kikapott a holland Loek van Welytől. Aronjan a váratlan vereségének köszönhetően „csak” másfél pontos előnnyel végzett az élen, + 13,7 Élő-pontot gyűjtött. Elsőségével jelezte, hogy a márciusi világbajnok-jelölti verseny egyik legnagyobb esélyeseként gondolhattuk.

Vereséggel zárta szereplését Rapport Richárd, a német Arkadij Naiditsch ellen gyengén játszott, ketten osztották az utolsó helyet. Nagymesterünk változó teljesítményt nyújtott. Joggal örülhettünk az izraeli Borisz Gelfand elleni sikeréhez, az indiai Pentala Harikrishna legyőzése is remek fegyvertény volt, bravúros volt a világranglistán második Levon Aronjantól szerzett fél pont. Elképzelése, hogy már a nyitásokban többségében ismeretlen területekre terelte a küzdelmeket csak részben vált be.

Jobban kellett volna „tisztelnie” szupernagymester ellenfeleit, meg kellett volna ragadnia a lehetőséget, hogy sokkal jobban játszható állásokban viaskodjon velük. Alaposan kidolgozott, stílusának megfelelő megnyitási repertoárt kell felépítenie, s akkor a bonyodalmakat kedvelő, a kockáztatástól sem visszariadó stílusa jóval eredményesebb lehet. A mezőnyben egyedül a 19 esztendős holland Anish Giri őrizte meg veretlenségét.

Girinél jól megfigyelhető, hogy mennyire az orosz sakkiskola tanításait követi, jó húzás volt az ukrán Vlagyimir Tukmakov bevonása az elemzői munkába, ez növelte önbizalmát. Az amerikai Hikeru Nakamura világranglistás harmadikként kezdte a viadalt, hetedikként fejezte be. Nagyon sok hibával, átütő erő nélkül sakkozott. Örülhettek a sakkozók, a sakkrajongók, a holland tengerparti városban aláírták a szerződést a főszponzorral, az indiai Tata Steel céggel, folytatódik a hagyományos torna. Érdekes verseny volt.

Talán egyesek úgy gondolták, hogy a nagyok távollétében – Magnus Carlsen, Vlagyimir Kramnyik, Viswanathan Anand – kevesebb figyelmet kap majd a viadal. A tökéletes internetes közvetítés, a játszmák kommentálása, az érdekes, fordulatos partik rácáfoltak a kétkedőkre. Fiatal nagymesterek egész sora játszhatott, megmérkőzhettek az oly sikert elért elittel.

A verseny végeredménye:
1.Levon Aronjan 8 pont
2-3. Anish Giri és Szergej Karjakin 6,5
4-6. Fabiano Caruana, Leinier Dominguez Perez és Wesley So 6
7. Pentala Harikrishna 5,5
8-9. Loek van Wely és Hikaru Nakamura 5
10. Borisz Gelfand 4,5
11-12. Rapport Richárd és Arkadij Naiditsch 3,5

Gibraltáron a svájci rendszerű versenyekre jellemző fordulatokkal ért véget az esztendő legjelentősebb nyílt versenye. A Tradewise tornán mesterhármassal hajrázó, a holtversenyes elsőséget eldöntő párharcban is domináló bolgár Ivan Cseparinov vehette át a győztesnek járó trófeát, és a 20 ezer angol fontos díjat. A bolgár sakkozó elsősorban honfitársa, az exvilágbajnok Veszelin Topalov szekundánsaként vívott magának tekintélyt. Gibraltáron Fortuna kegyeltje is volt, hiszen az első hely sorsát eldöntő rájátszásban az első körben az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a címvédő orosz Nyikita Vityjugov viaskodott. Ivancsuk kikapott a párharcban, ahogy oly fényes sikerekkel övezett pályafutása során a sorsdöntő ütközetekben többször is hibázott. Cseparinov az első helyet eldöntő párbajban 1,5-0,5-re diadalmaskodott. Vityjugov és Ivancsuk 13-13 fontos csekkel zárt.

Legfiatalabb nagymesterünk, Rapport Richárd az oly népes 7 pontosok csoportjában a 11. helyen végzett. A Wijk aan Zee-i szuperverseny után nem volt ideje regenerálódni, a legkevésbé a megnyitási repertoárját „megjavítani”. A hajrában kapta a legnehezebb ellenfelet, a jóval rutinosabb francia Maxime Vachier-Lagrave csapattársként is kiismerte Ricsi hibáit. Európa-bajnoknőnk, Hoang Thanh Trang csak fél ponttal ért el kevesebbet, mint Rapport Richárd. Szereplésének fénypontját az ukrán olimpiai bajnok Pavel Eljanov legyőzése jelentette. A nyílt tornán külön díjazták a legjobb női résztvevőket. A holtversenyt eldöntő performance-pontszán az ukrán Maria Muzicsuknak kedvezett, 15 ezer fontot kapott. A kínai Zhao Xue és az ukrán Natalija Zsukova 7 ezer ötszáz fontos nyereménnyel zárta szereplését.

A Tradewise 2014 nyílt verseny végeredménye:
1.Ivan Cseparinov (bolgár) 8 (2672, 2742, + 8,8)
2. Nyikita Vityjugov (orosz) 8 (2737, 2832, + 10,2)
3. Vaszilij Ivancsuk (ukrán) 8 (2739, 2846, + 13,9)
4-9. Maxime Vachier-Lagrave (francia), Maxim Rodhstein (izraeli), Li Chao (kínai), Adhiban B. (indiai), Alekszej Drejev (orosz) és Mohammed Al-Sayed (katari) 7,5
10-26. Michael Adams (angol), Rapport Richárd (magyar, 2705, + 3,9), Pentala Harikrishna (indiai), Gata Kamsky (amerikai), Eric Hansen (kanadai), Romain Edouard (francia), David Navara (cseh), Jevgenyij Tomasevszkij (orosz), Szergej Movszeszjan (örmény), Maria Muzsicsuk (ukrán), Wei Yi (kínai), Ivan Salgado Lopez (spanyol), Simen Agdestein (norvég), Salem A.R. Saleh (egyesült arab emírségekbeli), Thomas Heinrihs (német), Zhao Xue (kínai) és Natalija Zsukova (ukrán) 7

44. Hoang Thanh Trang 6,5 (2511, 2487, – 0,2)

carlsenaronian02

Zürichben Magnus Carlsen elsőségével fejeződött a Zurich Chess Challenge 2014 szuperverseny. Fantasztikus sikerek övezte pályafutásának újabb diadalát aratta. A 23 éves norvég sakkozót tizenkilencedik szuperversenyén ünnepelhették egyedüli, vagy holtversenyben elsőként.

A verseny végeredménye:

1.Magnus Carlsen 8 pont
2.Levon Aronjan 6
3. Fabiano Caruana 5
4-5- Hikaru Nakamura és Viswanathan Anand 4
6. Borisz Gelfand 3

A rapidverseny végeredménye:

1.Fabiano Caruana 4 pont
2. Hikaru Nakamura 3,5
3. Levon Aronjan 3
4. Magnus Carlsen 2
5. Borisz Gelfand 1,5
6. Viswanathan Anand 1

Az összetett verseny végeredménye:
1.Magnus Carlsen 10 pont
2. Levon Aronjan 9
3. Fabiano Caruana 9
4. Hikaru Nakamura 7,5
5. Borisz Gelfand 6,5
6. Viswanathan Anand 3

Európa-bajnokság – Jereván

Az örmény fővárosban nagy meglepetésekkel ért véget a XV. Európa-bajnokság. Az orosz olimpiai válogatott mellett már évek óta szekundánsi szerepkört betöltő, a rajtlistán csak 33. Alekszander Motiljev nyerte meg a kontinensbajnokságot. Elsőségéért 20 ezer eurós díjat vehetett át. Még nagyobb meglepetés azonban két 19 éves sakkozó bámulatos sikere, a spanyol David Anton Quijarro ezüstérmes lett, az orosz Vlagyimir Fedoszejev a harmadik helyen végzett. A nyolcas holtversenyt a mezőnyátlag (a leggyengébb ellenfél pontszáma nélkül) döntötte el, a díjat azonban osztják a sakkozók között. Balogh Csaba az utolsó fordulóban sötéttel elért győzelmével 7,5 ponttal a 23. helyen fejezte be szereplését, ezzel továbbjutott a 2015. évi Világkupára. Polgár Judit és Almási Zoltán 6,5 ponttal fejezte be szereplését.

H. Rajt   Név FED Élő Pont  TB1   TB2   TB3   TB4  Perf. Élő+/-
1 33 Alekszander Motiljev RUS 2656 9.0 2633 69.0 74.0 7 2872 28.8
2 99 David Anton Guijarro ESP 2559 8.0 2644 65.0 69.0 7 2775 32.5
3 48 Vlagyimir Fedoszejev RUS 2641 8.0 2642 68.0 72.5 6 2790 21.8
4 66 DraganSolak TUR 2610 8.0 2632 67.5 71.5 5 2774 24.6
5 2 Pavel Eljanov UKR 2723 8.0 2630 68.5 73.5 6 2790 9.3
6 46 Constantin Lupulescu ROU 2643 8.0 2606 67.5 73.0 6 2759 16.8
7 15 David Navara CZE 2700 8.0 2604 72.0 77.5 6 2763 8.7
8 31 Ivan Saric CRO 2661 8.0 2546 63.5 68.5 6 2695 5.7
9 34 Igor Liszij RUS 2655 8.0 2539 64.5 69.5 5 2699 6.7
10 62 Hrant Melkumjan ARM 2613 7.5 2651 69.5 74.5 4 2751 21.6
11 8 Radoslaw Wojtaszek POL 2713 7.5 2625 74.5 80.5 4 2742 4.7
12 3 Dmitrij Jakovenko RUS 2723 7.5 2623 68.0 73.0 4 2740 3.3
13 57 Vladiszlav Artemijev RUS 2621 7.5 2614 65.0 70.0 5 2712 15.4
14 44 ILia Szmirin ISR 2644 7.5 2612 70.5 76.0 6 2723 12.3
15 11 Laurent Fressinet FRA 2709 7.5 2612 68.5 74.5 5 2729 3.6
16 26 Gabriel Szargiszjan ARM 2676 7.5 2607 66.0 70.5 4 2721 7.6
17 13 Alekszander Arescsenko UKR 2705 7.5 2600 63.5 68.5 5 2718 2.4
18 59 Milos Perunovic SRB 2617 7.5 2598 65.5 70.5 7 2706 14.4
19 23 Ivan Cseparinov BUL 2681 7.5 2597 63.0 68.0 6 2713 5.1
20 77 Viorel Iordachescu MDA 2583 7.5 2596 63.0 68.0 6 2696 18.4
21 29 Szergej Zsigalko BLR 2671 7.5 2578 67.0 72.5 4 2694 4.1
22 89 Samvel Ter-Szahakjan ARM 2572 7.5 2558 62.0 66.5 5 2656 15.4
23 39 Balogh Csaba HUN 2651 7.5 2539 63.0 67.5 4 2656 2.2
24 113 Grigorij Oparin RUS 2526 7.5 2508 61.5 64.5 6 2610 16.4
25 53 Jevgenyij Najer RUS 2633 7.0 2656 69.0 74.0 5 2729 14.9
26 63 Arman Pashikijan ARM 2612 7.0 2629 67.0 72.5 4 2699 13.7
54 18 Polgár Judit HUN 2693 6.5 2596 61.5 66.0 4 2636 -7.7
63 14 Almási Zoltán HUN 2704 6.5 2559 60.5 65.0 4 2601 -13.3

Világbajnok-jelölti verseny – Hanti-Manszijszk

IMG_3298

A szibériai olajvárosban az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand egypontos előnnyel nyerte meg a világbajnok-jelölti versenyt, és kihívó lett, ősszel megmérkőzhetett a norvég címvédő Magnus Carlsennel. Az emlékezetes, sok meglepetéssel tarkított versenyen Anand megérdemelt győzelmet aratott, magabiztosan játszott, veretlenül ért célba! Exvilágbajnokként kisebb tűnődés után élt jogával, nevezett a tornára. Nem tartották esélyesnek, sokkal inkább az örmény Leon Aronjan és az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik párharcát várták. Anand álomszerűen kezdett, világossal a rajtnál Aronjant győzte le. Vezetést szerzett, és éllovasi pozícióját egy pillanatra sem engedte ki a kezéből. Ha a parti menete úgy diktálta, akkor nem vállalt túlzott kockázatot. A viadal doyenjeként jól osztotta be gondolkodási idejét, hatalmas rutinja érvényesült. Az azeri Sahriyar Mamedgyarov és a bolgár Veszelin Topalov ellen tudott még nyerni, a többi játszmája döntetlennel ért véget.

A viadal végeredménye:

Hely. Név Élő FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Pont SB
1 Viswanathan Anand 2770 IND * * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 57,25
2 Szergej Karjakin 2766 RUS ½ ½ * * 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 ½ ½ 51,75
3 Vlagyimir Kramnyik 2787 RUS ½ ½ 1 0 * * 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 1 7 49,25
4 Sahriyar Mamedgyarov 2757 AZE 0 ½ ½ ½ 0 ½ * * 1 ½ 0 1 1 ½ ½ ½ 7 48,00
5 Dmitrij Andrejkin 2709 RUS ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ * * ½ 1 0 ½ 1 ½ 7 48,50
6 Levon Aronjan 2830 ARM 0 ½ 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 * * 1 ½ ½ ½ 45,00
7 Peter Szvidler 2758 RUS ½ ½ ½ 0 ½ 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ * * 1 0 46,00
8 Veszelin Topalov 2785 BUL ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 0 1 * * 6 42,25

Verőci Zsuzsa