Összeállította:
Molnár Béla nemzetközi mester
IB elnök

Negyvenegy csapat vonult fel a fővárosi BME sportcsarnokban rendezett nevelőegyesületek versenyén, az országos ifjúsági és gyermek csapatbajnokságon. A részvevő csapatok létszáma szinte hajszálra megegyezik a 2017 évi versenyen indulókéval, akkor 40, idén 41 csapat ült asztalhoz. A tavalyi csonka bajnokság és ezzel összefüggésben a táblaszám csökkentése (a leány tábla nélküli bajnokság) nem indokolt, bebizonyosodott, hogy a hat táblás rendszer továbbra is életképes és érdekli a nevelőegyesületeket.
Természetesen mind a csapatok létszáma, mind a részvevő versenyzők játékereje, élőpontszáma, egyelőre messze elmarad pl. a 2000-2010 közötti időszak versenyeitől, így az elégedettségre azért kevés okunk van, de a számok legalább azt mutatják, hogy a további süllyedést sikerült megállítani. A cél pedig az, hogy erről a pontról emelkedő pályára tudjuk állítani az ifjúsági sakkozás tömegbázisát és erejét leginkább megjelenítő csapatbajnokságot. Mindehhez több csapat és erősebb nevelőmunka kell, kellenek azok a szakmai programok amelyek segítik a nevelőegyesületeket és részvételre ösztönzik, támogatják őket. Ebben természetesen szerepe van a helyszín kiválasztásának, a költségeknek, a versenykörülményeknek is.

Versenykörülmények

A szervező BSSZ az előző vezetés pályázatának győzteseként kapta meg a rendezési jogot. A versenyhelyszín, szállás és étkezés megszervezése, a versenykiírás véglegesítése, hosszadalmas folyamatnak bizonyult, számtalan nehézség árán, időbeli csúszásokkal jutott el a végkifejletig és sajnos az eredmény tekintetében elmaradt attól a képtől amit a következő időszakban látni szeretnénk, ami az ifjúsági versenyek rendezési színvonalában előrelépést jelent. Nem részletezem a szállás és versenyterem távolságát, a versenyhelyszínnel, parkolással kapcsolatos problémákat, mindezek tanulsággal szolgálnak arra, hogy milyen kívánalmaknak kell megfelelnie a következő év országos eseményeinek, hogy milyen versenyszervezési sztenderdeket kell a pályázati anyagokban rögzíteni és megfeleltetni a megvalósítás során.

Lebonyolítás

Lényegében zökkenőmentesen zajlott le az esemény, a versenyterem tágas és megfelelően világos volt, a bírói kar kellő szigorral és pontossággal, a játékban lévő versenyzők érdekeit figyelembe véve dolgozott. A közvetítés jól működött, volt dobogó és kihangosítás, a fordulók, az eredményhirdetés, pontosan a kiírt program szerint zajlott.

Az ifjúsági verseny

Az ifjúsági csoportban 24 csapat, köztük 10 fővárosi egyesület ült asztalhoz. Az éltáblás Krstulovic Alex kényszerű kiválásáig az Atomerőmű SE csapata dominált, jelentős fölényt mutatva győztek a végeredményben ezüstérmes MTK ellen és három fordulót követően két pontos előnnyel álltak az élen, sőt a negyedikben is megőrizték a vezető helyüket. Majd a rangadó következett a Géniusz Tata ellen, immár Alex nélkül.

Akóts Gábor legénysége – javítva a második fordulós fiaskót – meggyőző játékkal nyerte a helyosztót és ezzel átvette a vezetést. A hajrában koncentrált játékkal megőrizték előnyüket és 2017 után ismét bajnoki aranyat szereztek.

A második-harmadik helyen az MTK és az ASE osztozott azonos pontszámmal. Az MTK ismét három csapattal versenyzett ebben a csoportban és az előrelépés is megtörtént – a 2017 évi bronzérmet ezüstre váltották.

Az Atomerőmű bronzérme megérdemelt és jelzi az egyesület visszatérését az ifjúsági sakkozás támogatásához, Vidéki Sándor az összeállítási nehézséggel birkózva, kihozta a maximumot a fiatal csapatból.

A Maróczy Szeged együttese mindössze egyetlen ponttal csúszott le a dobogóról, az ötödik helyezett Miskolci Kisbocsokkal együtt a nagy múltú nevelőegyesületek sikerét mutatták. Vanczák Attila csapatának valamennyi tagja a mesterük keze munkáját dicséri, saját nevelésű ifikből áll a csapat, az éltáblán Papp Levente értékes tábladíja a minőséget is igazolja.

Az Edelényiek jó hajrával (és némi szerencsével a holtversenyben) négyes holtversenyben a rangos hatodik helyet csípték el. A bajnokság többi részvevőjéről elmondható, hogy többnyire nagyon fiatal életkorátlaggal szerepelt, nekik kell még néhány év, hogy belenőjenek, – erősödjenek a bajnokságba.

Gyermekcsoport

A gyermekverseny 17 csapat részvételével zajlott, néhány hagyományosan az élmezőnyben szereplő csapat hiányában. A vidéki utánpótlás nevelés erős oszlopainak számító Debrecen, Tata, Hajdúböszörmény más-más okból kényszerült elmaradni, ami sajnálatos körülmény, hiszen mindegyik helyen jelentős nevelőmunka és erős játékosállomány áll rendelkezésre. Ez a korosztály a sportág jövőjét mutatja, itt szeretnénk jelentős áttörést elérni a versenysakkozásban, az induló szakmai programok szintén ezekre a korcsoportokra koncentrálnak. Jövőre fontos célnak tekintjük, hogy a részvevő csapatok száma húsz fölé kerüljön.

Örvendetes és elgondolkodtató volt látni, hogy idén ebben a csoportban mennyi ügyes kislány ült a tábláknál. Vajon ha nincs kötelező leánytábla, akkor is ennyien lennének, ennyien versenyeznének? Nyilván nem. Nem vagyok híve az adminisztratív módszernek, de most látszott, hogy ha a részvételhez kell leány sakkozó, akkor keresünk, nevelünk, edzünk, versenyeztetünk lányokat és lesznek leány sakkozóink. Persze, az ellenkezője is igaz. Ezúton gratulálok a csapatvezetőknek, edzőknek, hogy vállalták ezt a munkát és némi reményt adtak a lánysakkozásunk jövőjéhez!

A verseny során hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a korábbi évekhez hasonlóan a pesti csapatok Kőbánya, Barcza valamint a vidéki élsakkozást képviselő Baptista Sakkiskola küzd legnagyobb eséllyel a dobogóra kerülésért. Mindhárom csapat alaposan felkészült a versenyre és a legjobb összeállításban érkezett, ennek megfelelően fordulóról-fordulóra, fej-fej melletti csata zajlott.

Mindkét fővárosi csapat nagyon stabil, jól összerakott gárdával versenyzett és vereség nélkül játszotta le a versenyt. A győztes Kőbánya utolsó két tábláján a lányok kiválóan hozták a mérkőzéseket, a negyedik táblán pedig Karácsonyi Bánk, testvére Luca és Szarvas Nóri mellett szintén tábladíjasként zárta a versenyt. A sokszoros bajnok Korpics legénység, megérdemelten ismét az élen végzett.

A Baptista Sakkiskola két elvesztett rangadó mellett, két bravúros 6-0-val javított, így végeredményben egy hajszálon múlott, hogy nem ők emelhették magasba a győztesnek járó serleget. A bajnokkal azonos pontszámmal zártak, a csapat és a teljes bajnokság legeredményesebb versenyzője a 100%-os Bodrogi Bendegúz lett, aki eredményével természetesen a legjobb második táblás különdíjban részesült.

A bronzérmes Barcza Gedeon SC éltábláján Palczert Mátyás egyetlen döntetlent engedélyezett, nagy önbizalommal és jó formában játszva szerezte meg a tábladíjat. Jakobetz László versenyzői a negyedik fordulóban álltak az élre és végig a dobogós helyezések valamelyikén toporgott a csapat, csupán a nagyobb arányú győzelmek hiányoztak a végelszámolásnál.

Kellemes meglepetés volt a Diósgyőr negyedik helyezése. A felnőtt bajnokság élvonalában szereplő csapat úgy tűnik a nevelő munkát is fontosnak tartja, ez példaértékű. Helyezésük és az éltáblásaik teljesítménye biztató, Lilla magas táblán is jól teljesített. Az MTK ötödik helyezése jelzi, hogy a csapatépítésben a kicsikre is figyelmet fordítanak.

A nagy múltú szombathelyi csapat hatodik helyezéssel zárt, náluk is szükség van a fiatal korosztályokban végzett tehetségkutatás-nevelés szervezésére, hogy a hagyományoknak megfelelő eredmények elérése érdekében. A csapat eredménye azt mutatja, hogy elindultak ezen az úton.

Összefoglalás, értékelés

Átmeneti időszakban vagyunk. A sakksport utánpótlás helyzete sosem volt még ennyire aggasztó, ebben pedig kevés vigaszt jelent, hogy a legtöbb sportág hasonló gondokkal küzd. Ami reményt keltő, hogy az MSSZ új vezetése nem csak szavakban elkötelezett az utánpótlás támogatásában, jelentős támogatási forrásokat kíván a fiatalok képzésére, a nevelőegyesületek támogatására, a versenysakkozás utánpótlásának képzésére fordítani. Az állami szerződésben vállalást fogalmazott meg, hogy a támogatási források 40%-át a fiatalok képzésre használja fel.

A versenyrendszer átalakításával szeretnénk elérni, hogy az országos versenyeink sok fiatal számára legyen vonzóak és minél többen kapcsolódjanak be a szövetség által szervezett eseményekbe. Ehhez jó helyszínek, értékes díjazás és minél több támogatott esemény és nem utolsósorban minőségi szervezőmunka kell. Ezek biztosítására a nevezési díjak nem elegendőek, olyan helyszínek belépését kell ösztönözni és támogatni, ahol a szervezők a szövetség támogatása mellett, a helyi önkormányzat segítségére is számíthatnak. Ahol szándék és hajlandóság van egy-egy országos sakkesemény lebonyolítására, ahol valódi házigazdája lesz a város az általa pályázott és megszervezett eseménynek.

Ezek biztosítására ír ki pályázatot november hónapban az MSSZ. A 2020 évadban reményeink (és információink) szerint a bevált helyszínek (pl. Szombathely) mellett, újabb városok önkormányzata áll majd mellé a sakkesemények támogatásának és nyújt be pályázatot. November 8-án az ifjúsági bizottság ez irányú javaslatát tárgyalja majd az elnökség.