A Moszkvában zajló világbajnok-jelölti verseny tizenkettedik fordulója a holtversenyben vezető indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand gyors vereségével kezdődött. Az amerikai Hikaru Nakamura az angol megnyitású partiban 26 lépésben kényszerítette megadásra, Anand harmadik játszmáját vesztette el sötéttel. Az orosz Szergej Karjakin lendületes támadással győzte le a bolgár exvilágbajnokot, Veszelin Topalovot. Nehéz pillanatokat élt át az amerikai Fabiano Caruana, az örmény Levon Aronjan nagy esélyt hagyott kihasználatlanul. Karjakin és Caruana félpontos előnnyel vezet Anand előtt. Tizenkettedszer is remizett a holland Anish Giri, az orosz Peter Szvidler a bástyavégjátékot döntetlenre mentette. Vasárnap játsszák a 13. fordulót. A 420 ezer eurós összdíjazású viadal győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója.

r12-02ag

A világbajnok-jelölti verseny tizenegyedik fordulójában az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand zseniális pozíciós csúcsteljesítménnyel győzte le az orosz Szergej Karjakint, egy nappal később a taktikai bonyodalmakban alul maradt az amerikai Hikaru Nakamurával szemben. Anand utolsó négy partija döntéssel végződött, világossal nyert, sötéttel játszva kikapott, mindkétszer az angol megnyitás okozta a vesztét. Nagyon fájdalmas Nakamurától 26 lépésben elszenvedett veresége, Anand kockázatos varit játszott meg, hibák sorozatát követte el. Az amerikai nagymester a felkínált eséllyel remekül élt, második győzelmét aratta, Anand harmadszor kényszerült feladásra.

r12-01ag

Szergej Karjakin a harmadik helyről kezdte a játéknapot, holtversenyes elsőként várhatja a befejező két fordulót. A tornán először nyitott királygyaloggal, alighanem remélte, hogy a sereghajtó bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov vállalja a szicíliai védelmű kalandokat. A megnyitáselméleti párbajban különböző oldalra sáncoltak, a szokásos akciókat láttuk, Karjakin a királyszárnyon rohamozott. Topalov óvatlan bástyalépésére a támadás sikerrel zárult, az orosz sakkozó minőséget nyert, előnyét érvényesítette.

Az amerikai Fabiano Caruana és az örmény Levon Aronjan spanyol megnyitású párbaja nem nélkülözte a fordulatokat. Caruana kezdeti előnyét eltékozolta, időzavarban nagy hibát követett el. Aronjan bástyaáldozattal kitűnő nyerőesélyhez juthatott volna, később is megnehezíthette volna Caruana életét. Az élvezetes csata pontosztozkodással zárult, Caruana megőrizte holtversenyes első helyét, míg Aronjan csak ötvenszázalékos.

Tizenkettedszer is remizett a holland Anish Giri, az orosz Peter Szvidlernek nagyot kellett küzdenie a döntetlenért.

A 12. forduló eredményei:
Peter Szvidler (orosz, 2757) – Anish Giri (holland, 2693) döntetlen (Angol megnyitás, 85)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2790) – Viswanathan Anand (indiai, 2762) 1 – 0 (Angol megnyitás, 26)
Szergej Karjakin (orosz, 2760) – Veszelin Topalov (bolgár, 2780) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 35)
Fabiano Caruana (örmény, 2794) – Levon Aronjan (örmény, 2786) döntetlen (Spanyol megnyitás, 67)

1-2. Szergej Karjakin és Fabiano Caruana 7 pont