Novoszibirszkben a negyedik fordulót játszották le a szuperbajnokságokon. A nők versenyében az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk megnyerte negyedik játszmáját is, egypontos előnnyel vezet Olga Girja előtt, aki Valentyina Gunyinától kapott ki. A játéknapon Anasztazia Bodnaruk és Jevgenyija Ovod győzött még. A férfiak viadalán megszerezte első győzelmét Dmitrij Jakovenko, négyes holtverseny az élen, Peter Szvidler, Vlagyimir Fedoszejev, Alekszandr Rjazancev és Grigoriju Oparin osztja az első helyet.

1a50fc70e665e2c858bb4c94b91505c0

A férfi szuperbajnokság negyedik fordulójában két játszma fejeződött be döntéssel. Megszerezte első győzelmét Dmitrij Jakovenko. A spanyol megnyitás berlini változatában Erneszto Inarkijev a bástyavégjátékban rossz tervet választott, sötét királyát aktivizálva jobb állást játszhatott. Az idei kontinensbajnok újabb hibája már végzetesnek bizonyult, Jakovenko d szabadgyalogja bástyát nyert, a játszma ezzel eldőlt.

Grigorij Oparin nyerésével négyes holtversenyben az élen áll. Alekszej Goganov elleni partijában gyalogáldozatáért kompenzációt kapott, kezdeményezéshez jutott. Az időkontroll előtti utolsó lépésével Goganov nagyot hibázott, a 42. lépésben már fel is adta reménytelen állását.

Tisztáldozattal kényszerített ki örökös sakkot Dmitrij Bocsarov a rajtlistát vezető Alekszandr Griscsuk ellen, aki aligha lehet elégedett, hogy négy döntetlen már a „számláján”.

Negyedszer remizett a címvédő Jevgenyij Tomasevszkij is, Vlagyimir Fedoszejevvel olasz megnyitású partiban osztozott meg a ponton.

A hétszeres bajnok Peter Szvidlerrel szemben Alekszandr Rjazancev pontos játékkal egyenlített ki, ahogy Dmitrij Kokarev is hárította Nyikita Vityjugov kísérleteit.

A 4. forduló eredményei:
Erneszto Inarkijev (2732) – Dmitrij Jakovenko (2714) 0 – 1 (Spanyol megnyitás, 43)
Dmitrij Bocsarov (2611) – Alekszandr Griscsuk (2752) döntetlen (Angol megnyitás, 23)
Grigorij Oparin (2617) – Alekszej Goganov (2635) 1 – 0 (Angol megnyitás, 42)
Nyikita Vityjugov (2721) – Dmitrij Kokarev (2636) döntetlen (Grünfeld védelem, 41)
Peter Szvidler (2745) – Jevgenyij Rjazancev (2651) döntetlen (Caro-Kann védelem, 24)
Vlagyimir Fedoszejev (2665) – Jevgenyij Tomasevszkij (2724) döntetlen (Olasz megnyitás, 41)

1-4. Peter Szvidler, Vlagyimir Fedoszejev, Alekszandr Rjazancev és Grigorij Oparin 2,5 pont
5-9. Alekszandr Griscsuk, Dmitrij Jakovenko, Alekszej Goganov, Jevgenyij Tomasevszkij és Dmitrij Kokarev 2

9fe4a1fe4f9d76e30d209f815ff0b8ac

Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk negyedik partiját is megnyerte. Alina Kaslimszkaja ellen is ritkább változatot játszott meg, elképzelése bevált, ellenfele korán hibázott, tisztet vesztett.

a96169c184c65e930b8adc4b1a279e5e

Alekszandra Kosztenjuk a mesternégyessel egypontos előnnyel vezet, mert Olga Girja elszenvedte első vereségét. Valentyina Gunyina kettős vereséggel rajtolt, második győzelmét érte el. Korántsem hibátlan partiban csatáztak az olimpiai válogatott tagjai. Girja rosszul mérte fel királyszárnyi akciójának esélyeit, Gunyina sikerrel hárította látszatfenyegetéseit, két könnyűtisztet nyert bástya ellenében, anyagi előnyét érvényesítette.

Bonyolult középjátékban Anasztazia Bodnaruk túljátszotta Alisza Galljamovát, a végjátékban simán nyerhetett volna, ehelyett döntetlenre rontotta pozícióját. Galljamova a kapkodásban rosszul számolt, többször is remizhetett volna.

Az elhibázott királymanőveréért Jekatyarina Ubijennih büntetése nem maradt el, Jevgenyija Ovod három döntetlen után megszerezte első győzelmét.

A címvédő Alekszandra Gorjacskina nem tudta anyagi előnyét érvényesíteni, 102 lépésben remizett Darja Csarocskinával. Nem volt esélye Natalija Pogonyinának, hogy döntetlennél többet érjen el Darja Pusztovojtovával szemben.

Anasztazia Bodnaruk(2463) – Alisza Galljamova (2450) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 98)
Darja Pusztovojtova (2386) – Natalija Pogonyina (2484) döntetlen (Bogoindiai védelem, 31)
Alekszandra Kosztenjuk (2534) – Alina Kaslinszkaja (2462) 1 – 0 (Angol megnyitás, 35)
Olga Girja (2446) – Valentyina Gunyina (2520) 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 55)
Alekszandra Gorjacskina (2460) – Darja Csarocskina (2366) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 102)
Jevgenyija Ovod (2362) – Jekatyerina Ubijennih (2346) 1 – 0 (Trompowsky támadás, 39)

1.Alekszandra Kosztenjuk 4 pont
2.Olga Girja 3
3-4. Natalija Pogonyina és Jevgenyija Ovod 2,5
5-8. Valentyina Gunyina, Darja Csarocskina, Alekszandra Gorjacskina és Anasztazia Bodnaruk 2