A Nemzetközi Sakkszövetség Kongresszusán négy évre ismét Kirszan Iljumzsinovot választották meg a FIDE elnökének. A regnáló elnök 110-61-re nyerte meg a voksolást, legyőzte a sakkozás 13. világbajnokát, Garri Kaszparovot. „A küldöttek a múltra szavaztak a jövő helyett” – nyilatkozta a nagyon csalódott exvilágbajnok. A grúz Zurab Azmaiparasvili 33-18-ra nyert a bolgár Szilvio Danajlovval szemben. A norvégiai Tromsøben a véghajrához érkezett a 41. sakkolimpia. Izgalmas utolsó forduló vár az éremre pályázó csapatokra. A remek hajrával második helyen álló válogatottunk a rajtlistán második, egyetlen vereségét az ötödik játéknapon Üzbegisztántól elszenvedő Ukrajna csapatával mérkőzik meg. A The Times magazinban megjelent interjújában Polgár Judit bejelentette, hogy visszavonul a versenyszerű sakkozástól. Judit 25 éven keresztül vezette a női világranglistát, nővéreivel, Zsuzsával és Zsófiával, valamint Mádl Ildikóval alkotta válogatottal 1988-ban és 1990-ben olimpiai bajnoki címet szerzett.

tromso01

A meglepetések olimpiáján az utolsó fordulóra maradt a döntés. Az olimpiai bajnoki címek, a dobogós helyezések sorsa csak a befejező játéknapon dől el. Mind a férfi, mind női viadalon érdekes csatákat ígérnek a sorsdöntő összecsapások, köztük a magyar-ukrán párharc. A kapitányok közel egy napot gondolkodhatnak, hogy milyen összeállításban küldjék csapataikat a csatába. .Az egypontos előnnyel vezető orosz női válogatott kitűnő eséllyel pályázik a triplázásra. A férficsapatok versenyében nem lesz címvédés, a kínai együttes a legnagyobb esélyes, nehéz elképzelni, hogy a hajrában oly eredményes, riválisok ellen is diadalmaskodó kínaiak a győzelem kapujában bukjanak el, 2-2-vel már olimpiai bajnokok.

Válogatottunk a nagy riválisnak számító, az isztambuli olimpián is bronzérmes ukránokkal mérkőzik meg. 2010-ben Hanti-Manszijszkban az ukránok 3-1-re győztek, a ningbói csapat-világbajnokságon együttesünk visszavágott. Lékó Péter csodálatos partiban kényszerítette megadásra Vaszilij Ivancsukot. Az isztambuli sakkolimpián nem küzdöttek meg egymással csapataink.
Az ukránok Tunézia elleni 4-0-s nyeréssel kezdtek, majd meglepetésre 2-2-re végeztek a norvégok második csapatával szemben. Fülöp-szigetek és Banglades négyesét is 3-1-re győzték le, botlottak az üzbégek ellen. Svájc és Kazahsztán 3,5-0,5-tel került beírásra, a bolgárokat 2,5-1,5-re verték, majd két döntetlen következett az azeriek és a kínaiak ellen. Az olimpia során csak Kína volt közös ellenfelünk.

12 32 Románia 25½ 14 : 14 26½ Brazília 30

A női sakkolimpián válogatottunk szép búcsúban reménykedhet, és előrelépésben a méltatlan 31. helyezéshez képest.

polgar01

A The Times magazinban megjelent interjújában Polgár Judit bejelentette, hogy visszavonul a versenyszerű sakkozástól. Judit 25 éven keresztül vezette a női világranglistát, nővéreivel, Zsuzsával és Zsófiával, valamint Mádl Ildikóval alkotta válogatottal 1988-ban és 1990-ben olimpiai bajnoki címet szerzett. Alapítványára és az iskolai sakkoktatás további népszerűsítésére kíván fokozott figyelmet fordítani.