A Bakuban zajló 42. sakkolimpia ötödik fordulójában férficsapatunk elszenvedte második vereségét, Lettország négyese 2,5-1,5-re győzött. Hidegzuhanyként hatott, hogy Rapport Richárd 22, Berkes Ferenc 24 lépésben kapott ki. Balogh Csaba könnyen nyert, Almási Zoltán remizett. Együttesünk a váratlan kudarccal a 40. helyre csúszott vissza. Női válogatottunk a svédek elleni 2,5-1,5-ös nyeréssel a hatodik helyre lépett előre, hatodik meccsét Kazahsztánnal vívja, míg férfi sakkozóinknak Uruguay lesz az ellenfele. A játéknap rangadóján az ukránok legyőzték a címvédő kínai gárdát, botlott az azerbajdzsáni együttes is, Hollandia, Ukrajna és India nyerte meg mind az öt meccsét, a női mezőnyben Oroszország és Ukrajna az élen.

1473171485

Hidegzuhanyként hatott a lett-magyar találkozó lefolyása, a végeredmény. Alekszej Shirovval az éltáblán a 21. helyre rangsorolt együttes 2,5-1,5-re legyőzte válogatottunkat. Sokkolóan indult a meccs. Shirov és Rapport Richárd is eredeti ötletekkel rukkolt elő a spanyol megnyitású partiban, nehezen érthető, hogy Ricsi miért nem kezdte meg a világos gyaloglánc elleni akciót, ehelyett vesztőt húzott. Tisztáldozata inkorrekt volt, elnézte a prózai védőlépést, mindössze 22 lépésig tartott a játszma.

A bajokat tetézte, hogy Berkes Ferenc világossal a félszláv védelmű partiban rosszul játszotta meg a nyitást, Igor Kovalenkonak csak a természetes lépéseket kellett meghúznia, majd kiskombinációval 24 lépésben nyert.

A két gyors vesztés láthatóan sokkolta Almási Zoltánt, aki gyalogot nézett el, szerencsére Artur Neiksans nem állt feladata magaslatán, nagymesterünk is küzdött, hogy korrigálja elnézését, döntetlennel ért véget a játszma, de ez is csapatunk számára a vereséget jelentette. Balogh Csaba könnyen nyerte meg partiját, Vlagyimir Szvesnyikov igazi ellenállást nem tanúsított. A váratlan vereséggel a svájci rendszerre jellemzően nagyot zuhant együttesünk a táblázaton, a 40. helyre csúszott vissza. A szerdai pihenőnapon rendezni kell a sorokat, és először Uruguay ellen kell javítani.

1473165300

Az ukrán csapat az oroszok elleni győzelem után újabb bravúrt ért el, a címvédő kínai együttesre mért vereséget. Három döntetlen mellett ezúttal Jurij Krivoruscsko volt a nyerő emberük. A hatodik játéknapon az USA négyesével mérkőznek meg, akikkel szemben egy meccspont az előnyük.

Nagy volt a szomorúság az azerieknél, annál nagyobb az elégedettség az indiai csapatnál. A házigazdák első számú együttese négy fordulóban magabiztosan vette az akadályokat, a mai játéknapon sokat hibáztak. Az éltáblán botlott Sahriyar Mamedgyarov, elnézte Pentala Harikrishna parádriposztját, Arkadij Naiditsch is világossal vesztett.

A három hibátlan csapat sorrendjében Hollandia vezet, kedvező párosításukat is kihasználva még játszmát sem veszítve állnak az élen.

AZ USA négyese érvényesítette a papírformát, a csehek és a grúzok is negyedszer győztek.

Az élcsoportban az 5. forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Team R.

Lettország  – Magyarország  2,5 – 1,5

Alekszej Shirov (2673) – Rapport Richárd (2752)  1 – 0 (Spanyol megnyitás, 22)

Berkes Ferenc (2640) – Igor Kovalenko (2651)  0 – 1 (Félszláv védelem, 24)

Arturs Neiksans (2628) – Almási Zoltán (2684)  döntetlen (Angol megnyitás, 49)

Balogh Csaba (2614) – Vlagyimir Szvesnyikov  (2404) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 31)

14086458_700199853466726_6048168646839260914_o

A címvédő orosz válogatott elleni, balszerencsésnek is mondható vereség szerencsére női válogatottunkat nem ingatta meg, a párosítás adta esélyt kihasználva megszerezte negyedik győzelmét. A svédek elleni mérkőzés döntetlennel indult, az éltáblán a korábbi kontinensbajnokok, Hoang Thanh Trang és Pia Cramling osztoztak meg a ponton.

Papp Petra már a nyitásban jelentős előnyt szerzett, némi bizonytalankodás után hármas remiszériát követően tudott győzni. Nem kellett sokáig várni Gara Tícia nyerésére sem, s ez már a két meccspontot érő győzelmet jelentette. Vajda Szidónia a nyitásban szerette volna meglepni ellenfelét, Inna Agrest azonban jól ismerte a varit, előnybe került. Bár többször is kihagyott azonnali nyerést, szépíteni tudott. Az újabb győzelemmel csapatunk a hatodik helyre lépett előre, Kazahsztán a következő ellenfél.

1473165252

Ukrajna és Oroszország megnyerte ötödik meccsét is, a hatodik fordulóban egymás ellen csatáznak majd. Románia, Kína és Azerbajdzsán gyűjtött egy meccsponttal kevesebbet, 11 csapat szerzett 8 pontot, ezt a pontcsoportot a magyar válogatott vezeti.

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Csapat R.

Magyarország – Svédország  2,5 – 1,5

Hoag Thanh Trang (2467) – Pia Cramling (2444)  döntetlen (Nimzoindiai védelem,  29)

Inna Agrest (2222) – Lázárné Vajda Szidónia (2372) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 48)

Papp Petra (2336) – Jessica Bengtsson (2005)  1 – 0 (Spanyol megnyitás, 29)

Anna Cramling Bellon (1913) – Gara Tícia (2379) 0 – 1 (Nimzoindiai védelem, 35)