A London Chess Classic 2016 szuperverseny negyedik fordulójában az amerikai Hikaru Nakamura második győzelmét érte el, a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov harmadszor szenvedett vereséget. Az éllovas amerikai Wesley So kedvező állását nem tudta győzelemig fokozni a holland Anish Giri ellen, félpontos előnyét megőrizte, a játéknapon riválisai is csak remiztek. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal szemben a francia Maxime Vachier-Lagrave jól védekezett, kiremizte hátrányos végjátékát. Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand esélyt szalasztott el, az angol Michael Adams taktikai csapás segítségével remizett. Döntetlennel végződött az amerikai Fabiano Caruana és az örmény Levon Aronjan spanyol megnyitású küzdelme is. So mögött négyen osztják a második helyet, Caruana, Aronjan, Kramnyik és Nakamura.

31459796132_595f3bb408_z

A vereséggel rajtoló amerikai Hikaru Nakamura a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov elleni győzelmével már holtversenyben második. A bonyodalmakban gazdag Caro-Kann védelmű partiban Topalov hátrányba került, Nakamura elhibázta a jelentős előnyéhez vezető folytatás helyett ellenesélyt adott ellenfelének. Az exvilágbajnok a felkínált lehetőséggel nem tudott élni, újabb hibája után már nem találhatott védelmet, harmadik vereségét szenvedte el.

Az amerikai Wesley So nagyon közel állt az újabb nyeréshez. A holland Anish Giri nagy nehézségek árán menekült meg a vereségtől, az éllovas is segítséget nyújtott veretlenségének megőrzéséhez.

31455340942_59d442cafd_z-1

Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik sokadszor bizonyította, hogy a nyitások variálásával, a megszokottól eltérő lépéssorrendekkel képes meglepni riválisait. A francia Maxime Vachier-Lagrave alighanem úgy érezte, hogy 7…e5 után gond nélkül kiegyenlít. Terve azonban zátonyra futott, hátrányba került, nehéz helyzetét még időzavar is nehezítette. Kramnyik pontatlansága végül kisegítette a bajból, kiharcolta a döntetlent.

Előző fordulóbeli veresége rányomta bélyegét az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand játékára. Anand és az angol Michael Adams oly sok spanyolos csatát vívott már, az exvilágbajnok az olasz megnyitás mellett döntött, jól tette. Annak már kevésbé, hogy nyerőesélyes állásában taktikai csapást nézett el, gyalogelőnyét elvesztette, békekötés következett.

Nagy küzdelmet vártunk, de csalódnunk kellett az amerikai Fabiano Caruana és az örmény Levon Aronjan játszmájában. Kölcsönösen tisztelték egymást, kalandokba nem bocsátkoztak, lépésismétléssel megosztoztak a ponton.

A 4. forduló eredményei:
Fabiano Caruana (amerikai, 2823) – Levon Aronjan (örmény, 2785) döntetlen (Spanyol megnyitás, 31)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2809) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2804) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 61)
Veszelin Topalov (bolgár, 2760) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2779) 0 – 1 (Caro-Kann védelem, 53)
Viswanathan Anand (indiai, 2779) – Michael Adams (angol, 2748) döntetlen (Olasz megnyitás, 32)
Anish Giri (holland, 2771) – Wesley So (amerikai, 2794) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 56)