A Bakuban zajló sakkolimpián válogatottjaink sikeres napot zártak, kettős győzelmet értek el. Férficsapatunk Svájc ellen nyert 3-1-re, Berkes Ferenc, Almási Zoltán és Balogh Csaba győzött, Rapport Richárd harmadik vereségét szenvedte el. Női együttesünk a Fülöp-szigetek négyesét győzte le 3-1-re, Hoang Thanh Trang, Gara Tícia és Gara Anita szerzett egész pontot, Lázárné Vajda Szidónia vereséget szenvedett. A nyolcadik fordulóban a 19. helyen álló férficsapatunk a címvédő, de csak a 17. helyezett Kínával, a nyolcadik női válogatottunk a 7. Ukrajnával mérkőzik meg. Az Egyesült Államok csapata India legyőzésével átvette a vezetést az oroszokkal csatáznak majd. A nőknél öt együttesnek is 12-12 meccspontja van.

1473171485

A hetedik fordulóban végre ismét kettős győzelemnek örülhettünk. A viadal hajrájában egyre nő a feszültség, sok a hiba, számos kihagyott esély jellemzi még a legjobbak partijait is. Férficsapatunk Svájc elleni 3-1-es győzelme nem született meg könnyen. Az éltáblán Rapport Richárd jobb végjáték helyett túlzott bonyodalmakat vállalt, Yannick Pelletier leáldozta vezérét, jó ellenjátékot kapott. Volt pillanat, amikor csak két könnyűtisztje volt ellenértékként, de d szabadgyalogja gondokat okozott Ricsinek. Nagymesterünk az újabb hiba után már nem tudta elkerülni immár harmadik vereségét.

Berkes Ferenc királyindiai védelemmel lepte meg ellenfelét, Sebastian Bognernél jobban értékelte az állás kínálta lehetőségeket, anyagi előnyét érvényesítette.

A nagyobb játéktudás megmutatkozott Almási Zoltán partijában is, Nico Georgiadis az idő szorításában a végjátékban hibázott. Balogh Csaba ellenfele, Noel Studer elkerülte a lépésismétléses döntetlent, vesztére tette, nagymesterünk felülkerekedett.

1473432828

A forduló rangadóját az egy meccspont előnnyel vezető India és a második helyezett USA vívta. A meccs előtt még igen vidáman beszélgettek az indiai nagymesterek, de magabiztosnak tűnt az amerikai négyes is. A nagy trió, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura és Wesley So mellett Samuel Shankland kapott bizalmat. Élő-pontszámban alaposan felülmúlták az indiai négyes átlagát, csak Pentala Harikrishna igazi klasszisuk.

Az éltáblán a spanyol megnyitás nyílt változatában vívott elméleti párbajt is Harikrishna és Caruana, az indiai sakkozó nyerőesélyt is elszalasztott. A többi táblán sorban születtek meg az amerikai nyerések, a 3,5-0,5-tel alaposan javult az ún. olimpiai Berger-Soneborn pontszámuk is, átvették a vezetést.

Hasonló arányban győzött a rajtlistát vezető orosz válogatott, a cseheknek egy pillanatra sem volt esélyük. Jan Nepomnjacsij megnyerte hetedik játszmáját is. Szergej Karjakin villámgyőzelmet ért el David Navarával szemben, Vlagyimir Kramnyik pihenőt kapott. A nyolcadik játéknapon orosz-amerikai derbi lesz!

A forduló nagy meglepetése a címvédő kínai csapat 3-1-es veresége az angolokkal szemben. Különösen drámainak bizonyult Li Chao és Nigel Short összecsapása, végül a „veterán” nagymester győzött. Short 1984 óta egyetlen olimpiáról sem hiányzott. Kína már másodszor kapott ki, a 17. helyről várja a 19. helyezett válogatottunkkal való csatát.

Javított a házigazdák első számú együttese, messze a várakozás felett szerepel a grúz gárda, de a lettek is. A hajrában egyre nagyobb szerepet kap a párosítás, a svájci rendszerre jellemzően hullámzik a mezőny.

Az élcsoportban a 7. forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Team R.

Magyarország – Svájc  3 – 1

Rapport Richárd (2752) – Yannick Pelletier (2555) 0 – 1 (Vezérgyalog megnyitás, 66)

Sebastian Bogner (2559) – Berkes Ferenc (2640)  0 – 1 (Királyindiai védelem,43)

Almási Zoltán (2684) – Nico Georgiadis (2475) 1 – 0 (Angol megnyitás, 64)

Noel Studer (2445) – Balogh Csaba (2614) 0 – 1 (Elfogadott vezércsel, 41)

1473432807

Válogatottunk hozta a kötelező győzelmet Fülöp-szigetek ellen, de az első két tábla játszmáinak lefolyása bőven adott okot izgalomra. Gara Tícia már a hatodik lépésben gyalogot nyert, könnyen nyert. Gara Anita is gond nélkül szerzett győzött. Az éltáblán azonban viharfelhők gyülekeztek Hoang Thanh Trang királyállása körül, szerencsére időzavarban Frayna kihagyta a nyerést, majd Trang tetszetős kiskombinációval győzött. Vajda Szidónia jól megjátszott megnyitás után elvesztette a fonalat, Fronda gyors királyszárnyi akcióval okozott zavart világos soraiban. Vezért is nyert, az előny érvényesítésében bizonytalankodott, Szidónia végül nem tudta elkerülni a vereséget.

Női csapatunkhoz sem volt kegyes a párosítás, a két évvel ezelőtt olimpia bronzérmesével, Ukrajnával játssza következő mérkőzését. Biztató azonban, hogy ellenfelünk rangadót vesztett Kína ellen, a hatodik fordulóban az oroszokkal szemben puskáztak el óriási esélyt.

1473432816

Nagyon jól játszott a lengyel négyes a címvédő, háromszoros olimpiai bajnok oroszok ellen, értékes meccspontot szereztek a 2-2-vel. Sorozatban negyedszer nyertek az amerikaiak, várakozáson felül szerepel az azeri első számú csapat, az esélyesebb Indiát győzték le. Még nagyobb meglepetés a grúzok újabb kudarca, a 20. helyre estek vissza.

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Csapat R.

Fülöp-szigetek – Magyarország 1 – 3

Janelle Mae Frayna (2281) – Hoang Thanh Trang (2467) 0 – 1 (Holland védelem, 36)

Lázárné Vajda Szidónia (2372) – Jan Jodilyn Fronda (2128) 0 – 1 (Szláv védelem, 44)

Christy Lamiel Bernales (2065) – Gara Tícia (2379) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 33)

Gara Anita (2355) – Catherine Secopito (2119)  1 – 0 (Orosz huszárjáték, 34)