A lett sakkozás kiemelkedő egyénisége, Vladimir Petrov tiszteletére Jurmalában rendeztek emlékversenyt. Számos világsztár részvételével először villámversenyre került sor, amelyet az orosz Vlagyimir Malahov nyert meg. A kétnapos, 11 fordulós svájci rendszerű rapidtornán az ukrán sakkozás legnagyobb egyénisége, Vaszilij Ivancsuk győzött, fél ponttal előzte meg az orosz Szergej Karjakint, az izraeli Borisz Gelfandot és Rapport Richárdot.

petrovmem01

Az 1907-ben született Vladimir Petrov 1928 és 1939 között hét sakkolimpián képviselte a lett színeket. Pályafutása egyik legnagyobb sikere Kemeriben elért tornagyőzelme volt, holtversenyben végzett az élen Szalo Flohr és Samuel Reshevsky társaságában, többek között Alekszander Aljechint és Paul Kereszt is megelőzte. 1943-ban halt meg, miután a Gulagra száműzték.

A villámversenyen az orosz Vlagyimir Malahov győzött, a március 16-án Szocsiban kezdődő női kieséses rendszerű világbajnokság előtt igazi szenzációt jelentett az orosz Valenytina Gunyina harmadik helyezése. A snellversenyen Rapport Richárd nem remekelt, csak 22. lett a népes mezőnyben.

petrovmem17

Az ukrán sakkozás „veteránja”, március 18-án 46. születésnapját ünneplő Vaszilij Ivancsuk veretlenül nyerte meg a rapidversenyt. Mesternégyessel rajtolt, a negyedik fordulóban éppen Rapport Richárdot győzte le. Két döntetlen után a hetedik körben az azeri Sahriyar Mamedgyarovot kényszerítette megadásra. Döntetlen a régi harcostárs izraeli Borisz Gelfanddal, majd egykori honfitársa, immár az orosz színeket erősítő Szergej Karjakin sem bírt vele. Pontosztozkodás a lett születésű Daniel Fridmannal, majd az orosz sakkozás ígérete, Vlagyimir Fedoszejev elleni győzelem biztosította be elsőségét.

Sokszor neveztem a nagy triót, Viswanathan Anandot, Borisz Gelfandot és Vaszilij Ivancsukot az „arany generáció” tagjának, akik immár több, mint negyedszázada csatáznak a világbajnoki címért, és a trónkövetelőkkel sikerrel veszik fel a küzdelmet. Ivancsuk tornagyőzelme oly eredményes pályafutásának egyik újabb jelentős állomása.

Rapport Richárd mesterhármassal rajtolt, Ivancsuktól elszenvedett veresége után a hetedikben az orosz Konsztantin Szakajevtől kapott még ki, majd négyes győzelmi szériával éppen lemaradt a dobogóról.

Játszmánként 15-15 perc volt a gondolkodási idő és lépésenként még 6-6 másodperccel gazdálkodhattak a sakkozók.