A Moszkvában zajló Petroszjan emlékverseny hatodik fordulójában Lékó Péter az orosz Erneszto Inarkijevvel 62 lépésben remizett. Nagymesterünk gyalogáldozattal jutott kezdeményezéshez, védekezésre kényszerítette ellenfelét. Inarkijev megbirkózott a feladattal, kiharcolta a döntetlent. Az éllovas orosz Alekszandr Griscsuk időzavarban is pontosan játszott az örmény Levon Aronjannal szemben, a remivel egypontos előnnyel várhatja az utolsó játéknapon Vlagyimir Kramnyik elleni csatáját. Az orosz exvilágbajnok királyszárnyi támadással, minőségáldozattal győzte le honfitársát, Alekszandr Morozevicset, aki eltévedt a bonyodalmakban. Aronjanhoz hasonlóan hatodszor remizett a kínai Ding Liren, a legifjabb résztvevő a torna doyenjével az izraeli Borisz Gelfanddal osztozott meg a ponton. Lékó Péter az utolsó fordulóban sötéttel Borisz Gelfanddal mérkőzik meg.

commentary02

A Petroszjan emlékversenyen az utolsó fordulóra maradt a döntés, az orosz derbin az egypontos előnnyel vezető Alekszandr Griscsuk az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyikkal küzd meg. Kramnyik sötéttel játssza a rangadót, és nyerés esetén a győztesnek járó trófeát vehetné át, mert négy játszmát vívott sötéttel, míg Griscsuk csak háromszor volt a másodhúzó.

IMG_6430

A kétszeres olimpiai bajnok Alekszandr Griscsuk a mai játéknapon a háromszoros aranyérmes örmény Levon Aronjannal a Grünfeld védelemben küzdött meg. Aronjan a kezdeményezésért gyalogot áldozott, az éllovas időzavarban is pontosan védekezett.

Vlagyimir Kramnyik mai győzelmével egy pontra megközelítette Alekszandr Griscsukot. Az exvilágbajnok mindent egy lapra tett fel, a királyszárnyi támadást erőltette a tornán sokat hibázó honfitársa, Alekszandr Morozevics ellen. Minőséget is áldozott, Morozevics a kritikus állásban többször is hibázott, Kramnyik támadása átütött.

IMG_6478

Élvezetes küzdelmet hozott Lékó Péter és az orosz Erneszto Inarkijev partija. Nagymesterünk a játszmát követő elemzéskor apróbb titkokat is elárult a vezércsel jól ismert változatának érdekességeiből. Péter a kezdeményezésért gyalogot áldozott, kecsegtető pozíciót ért el, Inarkijev azonban hárította a fenyegetéseket. A 28. lépésben fedeztem fel igazán kínálkozó lehetőséget, a későbbikekben már nem volt reális esély.

A viadal legfiatalabb résztvevője, a 22 éves kínai Ding Liren a verseny doyenjével, a 46 esztendős izraeli Borisz Gelfanddal csatázott. A sorozatban harmadik tornáján játszó Gelfand nagy rutinjának köszönhetően kiremizte a partit.

A 6. forduló eredményei:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2760) – Alekszandr Morozevics (orosz, 2724) 1 – 0 (Bogoindiai védelem, 34)
Ding Liren (kínai, 2730) – Borisz Gelfand (izraeli, 2759) döntetlen (Kettős fianchetto, 48)
Lékó Péter (magyar, 2731) – Erneszto Inarkijev (orosz, 2688) döntetlen (Vezércsel, 62)
Levon Aronjan (örmény, 2797) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 2795) döntetlen (Grünfeld védelem, 33)