Teheránban ünnepélyesen megnyitották a 2015/16-os, négy versenyből álló női Grand Prix-sorozat második tornáját. A pontverseny nyertese 2017-ben világbajnoki döntőt játszhat a regnáló női világbajnoknő, az ukrán Marija Muzicsuk és az előző Grand Prix-sorozat győztese, a kínai Hou Ji-fan jövő évi párbajának győztesével. A női sakkozás elitje az iráni fővárosban a világranglista második indiai Humpy Koneru mellett olimpiai bajnoknők, a bolgár exvilágbajnoknő Antaneta Sztefanova, kontinensbajnokok nagyszerű vetélkedése várható, a hivatalos honlap a http://tehran2016.fide.com/

Tavaly Monacóban kezdődött meg a négy versenyből álló 2015/16-os Grand Prix-sorozat. A kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan remek győzelmet aratott, kétpontos előnnyel végzett az élen. A viadal második fordulójában vereséget szenvedett a világranglista második indiai Humpy Konerutól, az ötödik játéknapon megkezdte hatos nyerősorozatát, a tízedik játszmában aratott győzelmével már megnyerte a tornát.

Az ukrán világbajnoknő Marija Muzicsuk pályafutása első GP-tornáján elért eredményével nem lehetett elégedetlen, szokni kell a légkört, bátrabban játszani. Nővére, Anna segítségével végül második lett, holtversenyes társát, az indiai Humpy Konerut legyőzte.

12 IM Sarasadat Khademalsharieh 2402 IRI 0 ½ 0 0 0 0 0 0 0 ½ ½ * 1,5

Ők ketten Lvovban március 1-től tízjátszmás világbajnoki döntőt vívnak, így a teheráni második GP-versenyen nem vesznek részt, ahogy Anna Muzicsuk sem, aki húgát segíti majd a csatározáson.

Participants

Az iráni fővárosban távollétükben is remek összetételű mezőny csatározását kísérhetjük figyelemmel. A rajtlistát az indiai Humpy Koneru vezeti. Az orosz Natalija Pogonyina a vb-n döntős, a svéd Pia Cramling és az indiai Dronavalli Harika pedig elődöntős volt a Szocsiban megrendezett viadalon. Koneru, a grúz Nana Dzagnidze, a kínai Ju Wenjun, az orosz Valentyina Gunyina Élő-pontszámuknak köszönhetik a részvételi lehetőséget. A négy torna rendezői egy-egy versenyzőt jelölhettek. A bolgár exvilágbajnoknő Antoaneta Sztefanovának a FIDE elnöke, Kirszan Iljumzsinov adott szabadkártyát.

A legjobbak nem panaszkodhatnak versenyhiányra, Wijk aan Zee-ben a nagymesterversenyen játszott Ju Wenjun és Nino Bacsiasvili. Gibraltáron Antoaneta Sztefanova, Natalija Zsukova, Dronavalli Harika, Zhao Xue, Pia Cramling, Natalija Pogonyina és Valentyina Gunyina is szerepelt.