Samkirban május 25. és június 4. között harmadszor rendezik meg a 27 éves korában elhunyt, az azerbajdzsáni sakkozás egyik legjobbjára, Vugar Gasimovra emlékező szuperversenyt. A 10 résztvevős torna rajtlistáját az amerikai Fabiano Caruana vezeti, érdeklődéssel várhatjuk a világbajnoki kihívó orosz Szergej Karjakin szereplését. A torna a világbajnoki döntőre történő felkészülésének fontos állomása. A korábbi két verseny győztese, a norvég világbajnok Magnus Carlsen ezúttal nem fogadta el a meghívást. A honlapon, http://www.shamkirchess.az/ három nyelven neves nagymesterek kommentálják majd a játszmákat.

1396690327

A gazdag történelmi múltjáról híres Samkirban rendezik meg az esztendő újabb szuperversenyét, amellyel a 27 éves korában elhunyt Vugar Gasimovra emlékeznek. A háromszoros azeri bajnok 2009-ben a csapat Európa-bajnokságon aranyérmes, két évvel később az ezüstérmes válogatott tagja volt, négyszer sakkolimpián is szerepelt, 2008-ban, Drezdában az ezüstérmes csapatban játszott. Gasimov élvezetes, bonyodalmakat kedvelő, azokra törő sakkot játszott. A 2012-es januári Élő-listán 2761 ponttal a kilencedikként jegyezhettük, a Tata Steel 2012 szuperverseny volt az azeri sakkozás egyik nagy csillaga pályafutásának utolsó tornája.

A Synergy Group szponzorálta viadalon 73 ezer euró a díjalap, 15 ezret nyer a győztes. A rajtlistát az amerikai Fabiano Caruna vezeti a holland Anish Giri előtt. A moszkvai világbajnok-jelölt verseny győztese, így világbajnoki kihívóvá vált orosz Szergej Karjakin számára a torna fontos felkészülési állomás a novemberre tervezett világbajnoki döntőre. Karjakin az utolsó pillanatban fáradtságra hivatkozva lemondta a norvégiai Stavangerben harmadszor megrendezett szuperversenyen a részvételét, elmaradt a norvég világbajnokkal, Magnus Carlsennel a presztízs összecsapásuk. Samkirban sem csatáznak, a kétszeres győztes világelső túlzsúfolt programjára hivatkozással utasította vissza a meghívást.

Giri mellett az indiai Pentala Harikrishna és az ukrán Pavel Eljanov is játszott Stavangerben, az azerbajdzsáni nagymesterek számára a torna a bakui sakkolimpia előtt fontos erőfelmérés.

chess-women-Lviv-2016-03-14_0430sa_HBR

A kínai világbajnoknő Hou Ji-fan éppen a napokban jelentette be, hogy visszalép az érvényben levő világbajnoki ciklusban való szerepléstől. Sérelmezi, hogy a női világbajnoki rendszer eltér a férfiakétól. Világbajnokként nem élvez privilégiumot, évenként kell megvédeni titulusát. Többször is beadvánnyal fordult a FIDE vezérkarához, de kérését nem is tűzték napirendre. Hou Ji-fan világbajnok-jelölti verseny megrendezését javasolja, amelynek győztese lenne a kihívója. A Grand Prix-sorozat, és a kieséses rendszerű világbajnokság első két helyezettje is jogot szerezne a vb-jelölti versenyen való indulásra, ketten Élő-pontszámukkal indulhatnának. Hou Ji-fan kétpontos előnnyel nyerte meg Monacóban a 2015/16-os GP-sorozat első versenyét, de Marija Muzicsuk ellen sikerrel megvívott világbajnoki döntője után visszalépett a további tornáktól.

A résztvevők az Élő-pontszámok sorrendjében:
Fabiano Caruana (amerikai, 2804)
Anish Giri (holland, 2782)
Szergej Karjakin (orosz, 2773)
Pentala Harikrishna (indiai, 2763)
Pavel Eljanov (ukrán, 2750)
Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2748)
Tejmur Radzsabov (azerbajdzsáni, 2726)
Eltaj Safarli (azerbajdzsáni, 2674)
Hou Ji-fan (kínai, 2663)
Rauf Mamedov (azerbajdzsáni, 2655)

Magyar idő szerint a fordulók május 26-tól 12 órakor kezdődnek, az utolsó játéknapon, június 4-én 11 órakor lesz a kezdés, május 31-én lesz szabadnap. Klasszikus gondolkodási idő mellett játsszák a partikat, 2-2 óra az első 40 lépésre, 1-1 óra a következő 20 lépésre, végül 15-15 perc és lépésenként 30-30 másodperc a játszma befejezéséig. Negyven lépés előtt nem lehet remizni. Az első helyen előálló esetleges holtversenyt rájátszással döntenék el.

6foto_16b

Két éve az első Gasimov emlékversenyen Magnus Carlsen pályafutásának újabb nagyszerű sikerét ünnepelhette. A norvég világbajnok beváltotta ígéretét, világelsőként vállalja a kihívásokat. Világbajnokként első versenyét Zürichben nyerte meg, második tornagyőzelmét a Gasimov emlékversenyen érte el. Kettős győzelemmel rajtolt, majd a negyedik fordulóban az olasz Fabiano Caruanától, az ötödikben az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabovtól vereséget szenvedett, ötven százalékon zárta az első kört.

Jól jött számára a pihenőnap, kikapcsolódásként nagyot focizott, és a második félidőben remekelt. Két sötéttel elért nyerését két döntetlen követte, az első helyet eldöntő partiban Caruanával szemben elfogadta a gyalogáldozatot, visszaverte az olasz sakkozó királyszárnyi támadását, átvette a kezdeményezést. A játszma befejező részét tökéletesen játszva megérdemelt győzelmet aratott, egypontos előnnyel nyerte meg a viadalt. Magnus Carlsent szuperversenyen huszadszor köszönthették egyedüli, vagy holtversenyes elsőként. Hasonló sikerekkel csak Anatolij Karpov és Garri Kaszparov dicsekedhetett.

Vugar Gasimov emlékverseny, 2014.április 19-30. kat. XXII (2780)

1429875189

Tavaly Magnus Carlsen egypontos előnnyel nyerte meg a 2. Vugar Gasimov emlékversenyt. A jól rajtoló, az első négy partiból 3,5 pontot gyűjtő amerikai Wesley So egy pillanatra ráijesztett a világelsőre, de az ötödik forduló utáni szabadnapon Magnus már nyugodtan hódolhatott kedvenc kikapcsolódásaként a focinak, éllovasként rúghatta a gólokat. Egyszer volt igazán bajban, rögtön a nyitányon az indiai exvilágbajnok Viswanathan Ananddal vívott ütközetében, de remire mentette gyanús állását. A végeredmény hűen tükrözi, hogy a nyitástól eltekintve – itt még bőven van tennivalója -, a középjátékban és a végjátékban uralja a világot. Újabb tornagyőzelme minden elismerést megérdemel.

1429875140
Az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand remek játékkal lett második, a győzteshez hasonlóan megőrizte veretlenségét, a világranglista második helyére lépett előre. A sakkot értők és szeretők számára élményt jelentettek elgondolásai, az állások egyensúlyát megbontó, esélyt adó minőségáldozatok. A verseny doyenje játszmáival tanpéldákkal is szolgált az ifjú trónkövetelőknek.
Gyengébb rajt után javított az olasz Fabiano Caruana, jó kezdés után visszaesett az amerikai Wesley So, holtversenyben a harmadik helyet osztották. Az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik hármas vesztőszériája volt a kitűnően megszervezett, közvetített torna legnagyobb szenzációja.

Az azerbajdzsáni Sahriyar Mamedgyarov nem tudott kilábalni a hullámvölgyből, ahogy a holland Anish Giri is a vártnál jóval gyengébben szerepelt, partit sem nyert.

Vugar Gasimov emlékverseny, Samkir 2015. április 17-26. kat. XXI (2774)