Hanti-Manszijszkban a kínai Ju Wenjun elsőségével fejeződött be a 2015/16-s Grand Prix-sorozat ötödik versenye. A kínai olimpiai bajnoknő az orosz olimpiai aranyérmes Natalija Pogonyinával remizett, egypontos előnnyel ért a célba, megnyerte az összetett pontversenyt, ezzel kihívói jogot is szerzett, a jövő februárra tervezett teheráni kieséses rendszerű vb győztesével vívhat meg a világbajnoki címért. A tornát remekül kezdő grúz Nino Bacsiasvili lett a második, öten osztották a harmadik helyet. A befejező játéknapon orosz presztízsrangadót játszottak, az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk világossal kapott ki válogatott csapattársától. Valentyina Gunyinától. Az iráni Sarasadat Khademalsarieh, az orosz Olga Girja és az indiai Dronavalli Harika végzett holtversenyben Gunyinával és Kosztenjukkal.

img_2018

Sikeres évet zárt a kínai női sakkozás. Márciusban Hou Ji-fan az ukrán Marija Muzicsuk legyőzésével visszahódította a világbajnoki címet. Válogatottjuk a bakui olimpián aranyérmes lett, az együttes második táblása, a világranglista második helyezettje, Ju Wenjun megnyerte a Hanti-Manszijszkban megrendezett GP-versenyt, és az összetett pontversenyben is az első helyen végzett, világbajnoki kihívó lett. A befejező játéknapon Ju Wenjun könnyű döntetlennel biztosította be első helyezését. A kínai nagymesternő Teheránban is elsőként ért célba, Csengtuban holtversenyben harmadik volt, a szibériai olajvárosban ismét győztesként ünnepelték. Egy partit vesztett, az orosz exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk győzte le, de remekül hajrázott, riválisai kevésbé bírták a versenyfutás izgalmait.

p1010068-1024x768

Az utolsó fordulóban a legnagyobb érdeklődéssel az orosz presztízsrangadót kísértük figyelemmel, az olimpiai bajnoknők, Alekszandra Kosztenjuk és Valentyina Gunyina összecsapását. Az összetett pontverseny harmadik helyéért dúlt csatájuk, és Kosztenjuk fölöslegesen kockáztatott, kiskombinációs lehetőséget is elmulasztott. Gunyina négy veresége ellenére is a nyeréssel holtversenyben harmadik lett, és végül 10 ponttal megelőzte az exvilágbajnoknőt.

bacsiasvilijpg

A fergetegesen rajtoló grúz Nino Bacsiasvili végzett a második helyen, ő is vesztett három játszmát, de ötször győztesként állhatott fel a sakkasztaltól. Az orosz Olga Girjával osztozott meg a ponton. A hazai pályán játszó Girja holtversenyben harmadikként zárta szereplését.

art_0041

Az iráni Sarasadat Khademalsarieh a grúz Bela Hotenasvilivel vívott fordulatokban gazdag csatát. A végjáték izgalmai közepette, kölcsönös időzavarban mindketten nyerhettek volna. Sarasadat a GP-sorozat első versenyén utolsó lett, de utána felnőtt a feladathoz! Bacsiasvili kivételével a grúz olimpikonok szerény eredményt értek el, Lela Dzsavahisvili egyetlen győzelmét éppen honfitársnője ellen érte el.

Az ukrán Natalija Zsukova ötven százalékon zárt, az orosz Natalija Pogonyina – 2-vel, ami a verseny egyik meglepetése. A francia Almira Szkripcsenko betegsége miatt Ju Wenjun elleni partiját játék nélkül vesztette el, utolsó három játszmáját lejátszotta, igazi ellenállást gyengélkedése miatt azonban nem tanúsíthatott.

Az utolsó forduló eredményei:
Natalija Zsukova (ukrán, 2448) – Lela Dzsavahisvili (grúz, 2461) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 42)
Ju Wenjun (kínai, 2580) – Natalija Pogonyina (orosz, 2492) döntetlen (Bogoindiai védelem, 31)
Olga Girja (orosz, 2450) – Nino Bacsiasvili (grúz, 2489) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 62)
Bela Hotenasvili (grúz, 2426) – Sarasadat Khademalsarieh (iráni, 2435) döntetlen (Katalán megnyitás, 71)
Dronavalli Harika (indiai, 2543) – Almira Szkripcsenko (francia, 2455) 1 – 0 (Királyindiai védelem, 69)
Alekszandra Kosztenjuk (orosz, 2555) – Valentyina Gunyina (orosz, 2525) 0 – 1 (Caro-Kann védelem, 36)

A verseny végeredménye:
1.Ju Wenjun 7,5 pont
2. Nino Bacsiasvili 6,5
3-7. Valentyina Gunyina, Sarasadat Khademalsarieh, Dronavalli Harika, Olga Girja és Alekszandra Kosztenjuk 6

Az összetett pontverseny végeredménye:
1. Ju Wenjun (kínai) 413,5 (160, 93,5, 160)
2. Humpy Koneru 335 (120, 70, 145)
3. Valentyina Gunyina (orosz) 287 (45, 160, 82)
4. Alekszandra Kosztenjuk (orosz) 277 (65, 130, 82)
5. Dronavalli Harika (indiai) 272 (45, 145, 82)
6. Zhao Xue (kínai) 250 (120, 70, 60)
7. Nino Bacsiasvili (grúz) 245 (15, 100, 130)
8. Anna Muzicsuk (ukrán) 223,5 (30, 100, 93,5)
9. Marija Muzicsuk (ukrán) 220 (120, 40, 60)
10. Sarasadat Khademalsharieh (iráni) 212 (10, 120, 82)
11. Nana Dzagnidze (grúz) 205 (50, 85, 70)
12. Natalija Pogonyina (orosz) 195 (85, 85, 25)
13. Antoaneta Sztefanova (bolgár) 173,5 (65, 15, 93,5)
14. (Hou Ji-fan (kínai) 160)
15. Olga Girja (orosz) 157 (40, 35, 82)
16. Natalija Zsukova (ukrán) 140 (30, 60, 50)
17. Pia Cramling (svéd) 125 (85, 30, 10)
18-19. Almira Szkripcsenko (francia) 120 (30, 70, 10) és Bela Hotenasvili (grúz) 110 (10, 60, 40)
20. Lela Dzsavahisvili (grúz) 100 (40, 35, 25)
21-22. Elina Danieljan (örmény) és Tan Zhongyi (kínai) 20

Tornánként 60 ezer euró a díjalap, a győztes 10 ezer eurót és 160 pontot kap. A végső sorrend első nyolc helyezettje még további 90 ezer eurón is osztozik, az első helyezett a kihívói jog mellé még 25 ezer eurót is nyer.