A norvégiai Tromsøben zajló 41. sakkolimpia harmadik fordulójában is nyert női válogatottunk, 3-1-re nyert a házigazdák együttesével szemben. Hoang Thanh Trang és Mádl Ildikó győzött, Gara Tícia és Papp Petra remizett. Férficsapatunk 2,5-1,5-re kikapott a kínai négyestől. Lékó Péter az éltáblán remek győzelmet szerzett, Rapport Richrd döntetlent ért el. Balogh Csaba és Almási Zoltán vereséget szenvedett. Kikapott a címvédő örmény válogatott a franciáktól, az amerikai négyest a hollandok győzték le. A férfiaknál 11, a nőknél 12 együttes ért el mesterhármast. A negyedik játéknapon női csapatunk Kubával, a férfi válogatottunk a portugálokkal mérkőzik meg.

tromso01

A sakkolimpia harmadik fordulójában is születtek meglepetések, de szép számmal a papírformának megfelelő eredményeket is jegyezhettünk. Férficsapatunk a Venezuela elleni minimális győzelmének köszönhetően első rangadóját játszhatta, a nagyon fiatal kínai együttessel csatázott. Horváth Tamás a tegnapi kalandos partija után pihenőnapot adott Polgár Juditnak. A találkozó nem kezdődött jól, a második táblán Balogh Csaba korán hátrányba került Ding Lirennel szemben. DSCN0081   Lékó Péter állása biztató volt, majd kiskombináció után kedvező anyagi összetétellel egre nagyobb előnybe került. Wang Yue életét időzavar is fenyegette, de leginkább Péter királyának betörése okozhatott számára komoly gondokat. Nagymesterünk szabadgyalogja minőséget nyert, az anyagi előny érvényesítése könnyű feladat volt. Lékó Péter győzelmével válogatottunk kiegyenlített, miután a negyedik táblán Ni Hua és Rapport Richárd játszmája a sorozatos cserék után pontosztozkodással fejeződött be. Almási Zoltán szépen túljátszotta Yu Yangyit, időzavarban kicsit korán nyerte le a gyalogot, A kínai sakkozó ellenesélyt kapott, vissza is nyerte a gyalogot, döntetlent vártunk. A minimális anyagú vezérvégjátékot azonban Yu elkezdte „nyúzni”, lépésismétlések is tarkították a kapkodásban a partit. A drámai végkifejletet a szokásos buszozás miatt nem láthattam, csak a gépem bekapcsolása után döbbentem meg, hogy mekkora sakkvakság okozta a parti elvesztését, Zoli királyával „aknamezőre” lépett. A kínaiak ezzel a nagyon mázlis nyeréssel megszerezték a két meccspontot, Csapatunknak, de különösen Almási Zolinak a bakit gyorsan feledni kell, és a portugálok ellen megkezdeni a felzárkózást. Kikapott a címvédő örmény válogatott, három döntetlen mellett Laurent Fressinet sikere jelentette a franciák győzelmét. Az éltáblán Levon Aronjan esélyes állását remire rontotta a nagyon szívósan védekező Maxime Vachier-Lagrave ellen. DSCN0086 Először játszott az amerikaiaknál legjobbjuk, a világranglistán ötödik Hikaru Nakamura. A holland Anish Giri sötéttel állta a sarat, és nem kis meglepetésre három eldőlt parti mellett a tulipánosok nyertek 2,5-1,5-re. Az élcsoportban négy találkozó is 2-2-vel fejeződött be. DSCN0088 Magnus Carlsen vezetésével nyert a norvég csapat, könnyedén győzött a rajtlistán első orosz együttes, Kínával rangadót játszanak a mai játéknapon. Nehezen, de hozták a kötelezőt az azeriek és az izraeliek. Javítottak az ukránok. Az élcsoportban a 3. forduló eredményei: Magyarország – Kína 1,5 – 2,5 Lékó Péter (2740) – Wang Yue (2708) 1 – 0 (Orosz huszárjáték, 71) Ding Liren (2742) – Balogh Csaba (2637) 1 – 0 (Angol megnyitás, 42) Almási Zoltán (2690) – Yu Yangyi (2668) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 85) Ni Hua (2666) – Rapport Richárd (2704) döntetlen (Francia védelem, 31)

20 75 Portugália 7 4 : 4 8 Magyarország 5

Női sakkolimpia    DSCN0078 Válogatottunk megszerezte harmadik győzelmét is. A norvégok elleni találkozón Mádl Ildikó végzetes kötéseket létrehozva gyors nyerésével lépéselőnyhöz juttatta együttesünket. Papp Petra ellenfele szívósan védte passzív állását, nem sikerült áttörni. Az éltáblán Hoang Thanh Trang kedvenc francia védelmében nyert. Gara Tíciának meg kellett elégednie a döntetlennel. Kedvező a párosítás a negyedik játéknapra is, Kuba négyese következik. yifan A címvédő orosz csapat csak minimális arányban tudta legyőzni a francia négyest, a kínaiak világbajnoknőjük, Hou Ji-fan vezérletével az amerikaiakat verték 3-1-re. Irán vezeti a versenyfutást, harmadik meccsüket is 4-0-ra nyerték meg. Az ukránok pontot vesztettek a spanyolokkal szemben. Az élcsoportban a 3. forduló eredményei: Norvégia – Magyarország 1 – 3 Shella Barth Sahl (2216) – Hoang Thanh Trang (2485) 0 – 1 (Francia védelem, 38) Mádl Ildikó (2347) – Silie Bjerke (2189) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 28) Ninina Koskela (2213) – Gara Tícia (2321) döntetlen (Szicíliai védelem, 71) Papp Petra (2274) – Elien Hagesalther (2182) döntetlen (Spanyol megnyitás, 40)

1 Egyesült Államok 7 4 1 : 3 4 8 Kína
2 Norvégia 7 4 1 : 3 4 8 Magyarország
3 Oroszország 8 4 : 4 7 Franciaország
4 Örményország 8 4 3 : 1 4 7 Vietnam
5 Bosznia-Hercegovina 7 4 0 : 4 4 8 Irán
6 Azerbajdzsán 8 4 : 4 7 Svájc
7 Románia 4 : 4 8 Indonézia
8 Németország 4 3 : 1 4 8 Argentína