A bakui sakkolimpia kilencedik fordulójában férficsapatunk elszenvedte harmadik vereségét, a grúzok 2,5-1,5-re győztek. Almási Zoltán szerezte együttesünk győzelmét, tetszetős taktikai motívumokkal nyert, 7-ből 6 pontnál tart. Balogh Csaba remizett, Rapport Richárd és Berkes Ferenc kikapott. A vesztéssel a 22. helyre csúszott vissza a csapatunk, ráadásul a hollandokkal mérkőznek meg a hétfői játéknapon. Női válogatottunk négy döntetlennel zárta a bolgárok elleni meccset, Hoang Thanh Trang, Lázárné Vajda Szidónia, Papp Petra és Gara Anita játszott. Nagymesternőink a nyolcadik helyről várják a franciákkal való találkozót. A férfiak mezőnyében az Egyesült Államok az élen, Ukrajna is 16 meccspontot gyűjtött, az orosz csapat hátránya egy pont. A nőknél Kína egyedül vezet, a lengyelek a másodikok, majd négy együttes tart 14-14 meccspontnál.

dscn1549

A címvédő Kína elleni győzelem után joggal bíztunk a további jó folytatásban, a sikeres hajrában. Kedvezőnek tűnt a párosítás, a grúz csapat verhetőnek tűnt. A nyitások után valamennyi táblán érdekes küzdelem bontakozott ki. Az éltáblán Rapport Richárd királycselt játszott, határozott előnybe került Baadur Zsobavával szemben. Ricsi ellenfele huszárját h8-ra beszorította, de a remélt jó folytatás elmaradt, a grúz sakkozó „összedrótozta” állását, s előnyösebb végjátékot játszhatott, a döntetlent azonban biztosra vettük, s ezzel a 2-2-öt. Ricsi meglepetésre a végjátékot nem tudta kiremizni, s ez a meccs elvesztését.

Berkes Ferenc a nyitást jól megjátszotta, de az egyenlőnek ítélhető állásban gyengéket kezdett el húzni, ezt Mcsedlisvili kihasználta, felszakítva nagymesterünk királyállását már a 32. lépés után győztesen állhatott fel a sakkasztaltól.

Almási Zoltán remek formában sakkozik, ötödik partiját nyerte meg, a 7-ből 6 pontja, a 2871-es performance-pontszám hű tükre kitűnő teljesítményének. Minőségáldozata után Gelasvili csak kapkodta a fejét, a tetszetős motívumokkal szemben védelmet nem találhatott. Kicsit hátrányosabb pozícióból remizett Balogh Csaba.

A párosító program sem volt kegyes csapatunkhoz, de érdekes módon egy meccsponttal többel könnyebb ellenfelet kaphattunk volna, így a hollandokkal kell a hétfői játéknapon csatázni.

dscn1544

Az Egyesült Államok válogatottja nem panaszkodhatott a párosításra, a norvégok legyőzése nem jelentett nagy gondot számukra. Az éltáblán a világbajnok Magnus Carlsen a skandináv védelmet játszotta meg Fabiano Caruana ellen, lépésismétléssel lett döntetlen a parti, Hikaru Nakamura és Samuel Shankland nyert, Wesley So is remizett.
Az ukránok nehéz rangadót játszotta az indiai négyessel, három remi mellett a negyedik táblán Anton Korobov hozta a nyerést.

1473598074

Kitüntető érdeklődés kísérte az Azerbajdzsán-Oroszország mérkőzést. Az exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik gyors győzelemmel juttatta vezetéshez az oroszokat, a világbajnoki kihívó Szergej Karjakin gyaloghátrányos bástyavégjátékát remire mentette. Az oroszok a harmadik heyen állnak, egy meccspont a hátrányuk, csak a riválisok botlásában bízhatnak, az ukránoktól elszenvedett vereségért nagy árat fizethetnek.
Meglepetés a cseh csapat szereplése, várakozáson felüli a lettek, a szlovénok helyezése. Irán döntetlent harcolt ki az angolokkal szemben.

Az élcsoportban a 9. forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont. MP Res. : Res. MP Pont Csapat   R.

Magyarország – Grúzia  1,5 – 2,5

Rapport Richárd (2752) – Baadur Zsobava (2665)  0 – 1 (Királycsel, 58)

Miheil Mcsedlisvili (2609) – Berkes Ferenc (2640)  1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 32)

Almási Zoltán (2684) – Tamaz Gelasvili (2575) 1 – 0 (Királyindiai védelem, 43)

Tornike Szanikidze (2497) – Balogh Csaba (2614) döntetlen (Elfogadott vezércsel, 36)

Az élcsoportban a tizedik forduló párosítása:

T. R. Csapat Pont MP : MP Pont Csapat R.

dscn1541

Harmadszor végződött döntetlennel válogatottunk mérkőzése, a bolgárok elleni meccsen mind a négy parti pontosztozkodással ért véget. A nyitások után joggal volt optimista Papp Gábor kapitány, kedvező esélyű állások mellett valamennyi táblán nagymesternőinknek időfórjuk is volt. Vajda Szidónia korrekt remije után a középjátékban romlottak az esélyek. Hoang Thanh Trang lecserélte a bolgár exvilágbajnoknő Atoaneta Sztefanova rossz futóját a remek centrális huszárjáért, gyalogot nyert, de a végjáték nem volt nyerhető.

Papp Petra passzív helyekre rakosgatta haderejét, Rajeva átvette a kezdeményezést, majd döntő fölénybe került. Szerencsére kölcsönös időzavarban többször is fonalas nyerést hagyott ki. Hullámzott Gara Anita játszmája is, hol ő, hol a rutinos Voiska állása volt kedvezőbb. A franciák jelentik a következő akadályt…

1473598078

A rajtlistát vezető kínai együttes az amerikai csapat legyőzésével egy meccsponttal előzi meg a lengyel válogatottat, a tizedik játéknapon akár az első hely sorsa is eldőlhet találkozójukon. A címvédő, háromszoros olimpiai bajnok orosz csapat csak negyedikként várja a grúzok elleni meccset, India és Ukrajna összecsapása is éremért zajlik majd.

Az élcsoportban a kilencedik forduló eredményei:

T. R. Csapat Pont MP Res. : Res. MP Pont Csapat R.

Magyarország – Bulgária  2 – 2

Hoang Thanh Trang (2467) – Antoaneta Sztefanova (2515) döntetlen (Vezércsel, 48)

Adriana Nikolova (2358) – Lázárné Vajda Szidónia (2372)  döntetlen (Spanyol négyeshuszárjáték, 36)

Papp Petra (2336) – Elitsa Rajeva (2232) döntetlen (Spanyol megnyitás, 48)

Margarita Voiska (2290) – Gara Anita (2355) döntetlen (Angol megnyitás, 63)