A világbajnok-jelölti verseny 11. fordulójában az indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand visszavágott az orosz Szergej Karjakinnak a viadal első körében elszenvedett vereségéért. Anand a spanyol megnyitású partiban őrizte minimális előnyét, Karjakin a védekezés közepette sorozatos hibákat elkövetve került döntő hátrányba, elvesztette veretlenségét. Anand a győzelemmel az amerikai Fabiano Caruana társaságában holtversenyben vezet. Caruana kecsegtető állását remire rontotta a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalovval szemben. Az orosz Peter Szvidler megszerezte első győzelmét, az örmény Levon Aronjan kedvezőbb pozícióban sokat hibázott. A holland Anish Giri tizenegyedszer is remizett, esélyes állást rontott el. A 420 ezer eurós összdíjazású viadal győztese lesz a norvég világbajnok Magnus Carlsen kihívója.

anandkarjakin

Rendkívül izgalmas a Moszkvában zajló világbajnok-jelölti verseny hajrája. A viadal tizenegyedik fordulójában a „veteránok” sikerrel verték vissza a trónkövetelők kísérleteit. A legnagyobb csalódás az orosz Szergej Karjakint érte, itt-ott kisebb mázlival őrzött veretlenségét vesztette el a torna doyenjével, az indiai Viswanathan Ananddal szemben. Anandot az előző fordulóban elszenvedett veresége nem törte le, a spanyol megnyitás anti-berlini változatában őrizte kis előnyét. A nehéz állásokat is oly sokszor sikerrel védő Karjakint a játszma tétje nehéz feladat elé állította. A különböző színű futók ellenére komoly nehézségei voltak, sok apró hibát elkövetve vereséget szenvedett. Anand negyedik győzelmével ismét holtversenyben első, míg Karjakin félpontos hátránnyal a harmadik.

image0001

Az amerikai Fabiano Caruana időzavarban remire rontotta nyerést ígérő pozícióját a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov ellen. Holtversenyes társával, Ananddal szemben előnyben van a párharcuk 1,5-0,5-ös megnyerése miatt.

image0003

Az örmény Levon Aronjan a torna második félidejében gyengélkedik, másodszor szenvedett vereséget. Különösen fájó volt a mai vesztése, hiszen kecsegtető eslyhez jutott, támadhatta az orosz Peter Szvidler királyát. Lehetőségeit túlbecsülte, a viadalon oly sokat hibázó Szvidler megszerezte első győzelmét.

A holland Anish Giri tizenegyedszer is remizett, az amerikai Hikaru Nakamura ellenfele hathatós segítségével nem növelte vereségeinek számát.

A 11. forduló eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2786) – Peter Szvidler (orosz, 2757) 0 – 1 (Szláv védelem, 48)
Veszelin Topalov (bolgár, 2780) – Fabiano Caruana (amerikai, 2794) döntetlen (Angol megnyitás, 41)
Viswanathan Anand (indiai, 2762) – Szergej Karjakin (orosz, 2760) 1 – 0 (Spanyol megnyitás, 70)
Anish Giri (holland, 2793) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2790) döntetlen (Olasz megnyitás, 53)

1-2. Fabiano Caruana és Viswanathan Anand 6,5 pont