A Bakuban zajló Világkupán a legjobb 32 között a rájátszásokra került sor, a nagymesterek hét továbbjutó helyért küzdöttek meg. A legnagyobb meglepetést a címvédő orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik veresége jelentette, honfitársával, Dmitrij Andrejkinnel szemben remire rontotta az első rapidpartit, a második játszmát elvesztette. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov továbbjutott, a „hirtelen halál” parti megnyerésével az amerikai Hikaru Nakamura is folytathatja a csatározást. Az amerikai Wesley So, az angol Michael Adams, a francia Maxime Vachier-Lagrave és az orosz Peter Szvidler is sikerrel vívta meg a rájátszást. Vasárnaptól már a nyolcaddöntő küzdelmeire kerül sor, a Világkupa első két helyezettje lesz világbajnokjelölt. A 16 között négy orosz, három amerikai, két kínai nagymester mellett egy-egy angol, azeri, bolgár, francia, holland, lengyel és ukrán sakkozó küzdhet tovább.

Bakuban ma délután hét továbbjutó helyért küzdöttek meg a rájátszás során. A versenykiírás értelmében két 25-25 perces rapidpartival kezdődött a csatározás, plusz 10-10 másodperc lépésenként. Újabb egálnál két 10-10 perc gondolkodási idejű játszma következett és 10-10 másodperc lépésenként. Ha ez sem döntött, akkor villámpartikat (5-5 perc és 3-3 másodperc) játszottak. Egy összecsapást a „hirtelen halál” játszma döntötte el, ahol világosnak 5, sötétnek 4 perce van, a 61. lépéstől 3-3 másodperc, utóbbinak a döntetlen is elegendő lett volna a továbbjutáshoz.

1442660012

A párharcok rendkívüli izgalmas csatákban dőltek el. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov feladata látszott a legkönnyebbnek, a kínai junior világbajnok Lu Shanglei Élő-pontszámára nézve aligha kételkedhettünk a rajtlistát vezető Topalov továbbjutásában. Az exvilágbajnok könnyedén nyerte meg az első rapidpartit, a másodikat azonban „elszórakozta”, kecsegtető pozíciója után meglehetősen érdekes anyagi összetétel mellett a remiért kellett megküzdenie. Két könnyűtisztje volt a kínai sakkozó bástyája és tisztjével szemben, majd futója maradt a bástya ellenében, de királya a jó sarokban, az exvilágbajnok 102 lépést követően lett nyolcaddöntős.

1442659974

Az ötszörös olimpiai bajnok, hétszeres orosz bajnok, a 2011-es Világkupa győztese az azeri Tejmur Radzsabovra mért vereséget. Az első játszmában minőségáldozattal épített ki védvonalat, világossal jóval nyugodtabban játszott, mint a hazai pályán fokozott nyomás mellett küzdő Radzsabov. A nyolcaddöntő egyik slágermeccse a Szvidler-Topalov összecsapás.

A számítógép képernyője előtt az internetes közvetítést nézve lehetetlen érzékelni, átérezni, hogy mekkora a nagymesterekben a feszültség egy-egy sorsdöntő partiban, különösen a rájátszásban. Sokszor leírtam, hogy játékosként nem, de világbajnokságok főbírójaként hihetetlen érzelmi hullámzásokat láttam már, éltem meg a kieséses rendszerű lebonyolítás miatt. Oly könnyű kritizálni, különösen, ha még „vitriollal” egyesek le is öntik a billentyűzetet, osztják az észt. A kieséses rendszerű világbajnokságok, majd az örökébe lépett Világkupák mindig is sok meglepetést hoztak.

1442659955

Egy-egy lépés, egy-egy rossz döntés, időzavaros hiba, kihagyott lehetőség eldöntheti a párharcok sorsát, ki a mennybe jut, a másik fél a „pokolban” érezheti magát.
Nincs ez másképp Bakuban sem, erről az örmény Levon Aronjan nyilatkozott a második forduló után. A 32 közötti párharcok legnagyobb vesztése a címvédő, az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik volt, aki igazi sportemberként dicsérte legyőzőjét, honfitársát, Dmitrij Andrejkint, aki kihasználta bizonytalanságát, csodával határos módon megmentette vesztett állását. Kramnyik a csalódottságával nem tudott megbirkózni, kikapott a második partiban, a címvédő búcsúzni kényszerült. Két éve Andrejkint a Világkupa döntőjében legyőzte, a legyőzött visszavágott. A sakkozás tizennegyedik világbajnoka számára különösen fájó ez a vereség, hiszen a világbajnok-jelöltségért szállt csatába, lemondta a Grand Chess Tour sorozaton való részvételét is, most már alighanem sajnálja döntését.

Az amerikai Wesley So a második rapidpartit sötéttel nyerte meg, a vietnami Le Quang Liem összességében elégedett lehet a Vk-n nyújtott teljesítményével.

A francia Maxime Vachier-Lagrave láthatóan túljutott a hullámvölgyön, már St. Louisban is jól játszott. Némi szerencsével megúszta az első rapidpartit, a 10-10 perces összecsapások során jobban bírta a feszültséget, mint Tromsőben hozzá hasonlóan elődöntős orosz Jevgenyij Tomasevszkij.

1442659956

Az angol Michael Adams sokadszorra bizonyította, hogy „kora” ellenére mentálisan nagyon erős. A kubai Leinier Dominguez Perez ellen kétszer remizett a klasszikus partikban, kétszer megosztozott a ponton a 25-25 perces rapidban, újabb két döntetlen a 10-10 perces játszmákban, de a snellben jobb volt, kettős győzelemmel jutott a nyolcaddöntőbe. A 42 esztendős angol nagymester második nagyon izgalmas rájátszásában tudott nyerni!

A mai rájátszás legizgalmasabb küzdelmét az amerikai Hikaru Nakamura és az orosz Jan Nepomnjacsij vívta. Négy döntetlent követően gyorsultak fel az események. Nakamura szerzett vezetést, de Nepomnjacsij egyenlített, az igazsághoz hozzátartozik, hogy hátrányos állásból. Az orosz nagymester nyerte a hetedik játszmát, de előnyét nem tudta megtartani. A továbbjutást a „hirtelen halál” parti döntötte el Nakamura javára.

A 32 között a rájátszások eredményei:

1.Veszelin Topalov (bolgár, 2816) – Lu Shanglei (kínai, 2599) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, 1 – 0(v), döntetlen)

2. Jan Nepomnjacsij (orosz, 2705) – Hikaru Nakamura (amerikai, 2814) 4 – 5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, 0 – 1(s), 1 – 0, 1 – 0(v), 0 – 1, 0 – 1(v))

5. Wesley So (amerikai, 2773) – Le Quang Liem (vietnami, 2697) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), 1 – 0)

6. Dmitrij Andrejkin (orosz, 2720) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2777) 2,5 – 1,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), 1 – 0)

12. Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2744) – Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2758) 4 – 2 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, 1 – 0(v), 1 – 0)

15. Michael Adams (angol, 2742) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 2732) 5 – 3 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(s), döntetlen, döntetlen(v), döntetlen, 1 – 0(v), 1 – 0)

16. Tejmur Radzsabov (azeri, 2738) – Peter Szvidler (orosz, 2727) 1,5 – 2,5 (döntetlen, döntetlen, döntetlen(v), 0 – 1)