Novoszibirszkben a pihenőnap után a szuperbajnokságokon a hetedik fordulóra került sor. A férfiak versenyében hat döntetlen született. A csúcsrangadót Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler játszotta, remek csatájuk megnyitáselméleti párbaj is volt a spanyol megnyitás Marshall támadásában. Változatlanul hatos holtverseny az élen. A női viadalon hihetetlen tisztelnézéssel kapott ki Natalija Pogonyina, vereségének köszönhetően Alekszandra Kosztenjuk remivel is félpontos előnnyel vezet. Negyedszer kapott ki Valentyina Gunyina, sorozatban harmadszor győzött Darja Pusztovojtova.

375efa5288da81a98bd41edd8d9055b2

A hetedik fordulóban játszotta a férfi szuperbajnokság csúcsrangadóját Alekszandr Griscsuk és Peter Szvidler. A kétszeres és az ötszörös olimpiai bajnok, 2009-ben bajnok és a hétszeres győztes, a rajtlistát vezető és a második helyezett érdekes megnyitáselméleti párbajt vívott a spanyol megnyitás Marshall támadásában. Világos a futópár előnyével kedvezőbben állt, Szvidlernek gondosan kellett játszania, hogy tartsa állását. A bajnokság doyenje esélyes minőségáldozatot hozott, kölcsönös időzavarban csatáztak, az időkontrollt követően egyeztek meg a döntetlenben.

A bajnokság során már másodszor végződött minden parti remivel. Legközelebb a nyeréshez Nyikita Vityjugov volt, összekötött szabadgyalogjai győzelmet ígértek Dmitrij Jakovenkóval szemben. A kritikus állásban elvétette a nyerést adó folytatást, Jakovenko egyetlen védőlépésekkel megmentette a partit.

A többi játszma nem hozta lázba a sakkrajongókat. Dmitrij Kokarev és a címvédő Jevgenyij Tomasevszkij a spanyol megnyitás Marshall változatában remizett. Alekszandr Rjazancev az Európa-bajnok Erneszto Inarkijevvel osztozott meg a ponton. A 21 éves Vlagyimir Fedoszejev tartja a lépést, a hatos élboly tagja. A legfiatalabb résztvevő, a 19 esztendős Grigorij Oparin 61 lépésben remizett Dmitrij Bocsarovval, ötvenszázalékos.

A 7. forduló eredményei:
Alekszandr Griscsuk (2752) – Peter Szvidler (2745) döntetlen (Spanyol megnyitás, 41)
Alekszej Goganov (2635) – Vlagyimir Fedoszejev (2665) döntetlen (Blumenfeld-csel, 34)
Dmitrij Kokarev (2636) – Jevgenyij Tomasevszkij (2724) döntetlen (Spanyol megnyitás, 34)
Alekszandr Rjazancev (2651) – Erneszto Inarkijev (2732) döntetlen (Ragozin védelem, 34)
Dmitrij Jakovenko (2714) – Nyikita Vityjugov (2721) döntetlen (Vezérindiai védelem, 57)
Dmitrij Bocsarov (2611) – Grigorij Oparin (2617) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 61)

A verseny állása:
1-6. Peter Szvidler, Vlagyimir Fedoszejev, Jevgenyij Tomasevszkij, Alekszandr Griscsuk, Alekszandr Rjazancev és Dmitrij Jakovenko 4
7-9. Alekszej Goganov, Grigorij Oparin és Dmitrij Kokarev 3,5
10. Nyikita Vityjugov 3
11. Erneszto Inarkijev 2,5
12. Dmitrij Bocsarov 2

69. Orosz férfi szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. XVIII (2684)

Női szuperbajnokság

A női szuperbajnokság hetedik játéknapján a holtversenyben vezető Natalija Pogonyina hihetetlen hibával vesztett a sereghajtó Katyerina Ubijennih ellen, 17. lépésével tisztet nézett el.

1f30dfa8f3aa7c11b581d032901bc3a2

Az exvilágbajnoknő Alekszandra Kosztenjuk sem villogott, Alisza Galljamovával vívott bonyolult csatájában bajba is kerülhetett volna. A viadalon oly sokat hibázó Galljamova azonban a lépésismétléses döntetlent választotta.

b7014a418fc1576285b6d5c7c1a9eef9

A háromszoros olimpiai és orosz bajnok, kétszeres Európa-bajnok Valentyina Gunyina negyedik vereségét szenvedte el. Korán támadásba lendült, lebecsülte Anasztaszia ellenjátékát. Gunyina is a 17. lépésben hibázott nagyot, Bodnaruk vezére betört állásába, királya vándorútra kényszerült. Bodnaruk válogathatott a nyerések között, végül a 37. lépés után fogadhatta ellenfele gratulációját.

Hullámzó játszmában remizett Olga Girja és a címvédő Alekszandra Gorjacskina. Kölcsönös időzavarban küzdelmük lépésismétléssel ért véget, Girja egy lépéssel elkésett az e5-ös áttöréssel.

Kölcsönösen pontatlankodott Alina Kaslinszkaja és Jevgenyija Ovod is, remi lett a vége.

Darja Pusztovojtova sorozatban harmadik győzelmét ért el, végjátékban sikerrel bizonyította a futópár erejét Darja Csarocskinával vívott partijában.

Valentyina Gunyina (2535) – Anasztazia Bodnaruk (2463) 0 – 1 (Angol megnyitás, 37)
Darja Csarocskina (2366) – Darja Pusztovojtova (2386) 0 – 1 (Vezércsel, 62)
Jekatyerina Ubijennih (2346) – Natalija Pogonyina (2484) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 22)
Alisza Galljamova (2450) – Alekszandra Kosztenjuk (2537) döntetlen (Vezérindiai védelem, 32)
Alina Kaslinszkaja (2462) – Jevgenyija Ovod (2362) döntetlen (Félszláv védelem, 41)
Olga Girja (2446) – Alekszandra Gorjacskina (2460) döntetlen (Nimzoindiai védelem, 39)

1. Alekszandra Kosztenjuk 5 pont
2-4. Natalija Pogonyina, Olga Girja és Anasztaszia Bodnaruk 4,5
5-6. Alekszandra Gorjacskina és Darja Pusztovojtova 4
7. Darja Csarocskina 3,5
8-9. Valentyina Gunyina és Jevgenyija Ovod 3
10-12. Alisza Galljamova, Alina Kaslinszkaja és Jekatyerina Ubijennih 2

66. Női orosz szuperbajnokság, Novoszibirszk, 2016. október 15-28. kat. VIII (2441)