A görögországi Porto Carrasban a 12 korcsoportban megrendezett világbajnokságon Gaál Zsóka a 8 éves lányok versenyében ezüstérmesként zárta a 11 fordulós, svájci rendszerű viadalt. Ötös nyerősorozattal ért fel a dobogó második fokára. A 16 éves fiúk versenyében Kántor Gergely veretlenül játszotta végig a tornát, negyedikként végzett. A 18 évesek küzdelmében Korpa Bence tízedik, Kaczúr Flórián 12. lett. India sakkozói taroltak, 11 érmet, köztük öt aranyéremmel lettek a legeredményesebbek.

ifi15

A sakkozók körében is oly népszerű üdülőhely, Porto Carras volt a színhelye az idei korcsoportos világbajnokságnak. Négy éve férficsapatunk a sakkcsapat Európa-bajnokságon bravúros hajrával bronzérmet szerzett. Az idei ifjúsági randevún 91 ország reménységei csatáztak, a legnagyobb létszámmal az amerikai utánpótlás képviseltette magát, 129-en játszottak a különböző korcsoportokban. A rendezők 78 résztvevőt indítottak, Oroszországból hetvenen csatároztak, Indiát ötvenen képviselték, honi sakkozásunkat tizennyolcan.

A svájci rendszerre jellemzően gyakran változott az élmezőnyök állása, az elpuskázott esélyeknek nagy ára volt, a kedvező párosítás az előrelépéshez adott esélyt. Nem könnyű feldolgozni a vereséget, megbirkózni a győzelem adta lehetőséggel. A sokszor a helyszínen drukkoló szülők, az edző(k) elvárásait szinkronba hozni.

zsoka

A korosztályos Eb-hez hasonlóan a legnagyobb siker a 8 éves lányok korcsoportjában született meg. Gaál Zsóka ötös nyerősorozattal, a győztes vietnami Nguyen Le Cam Hiennel azonos pontszámmal, két vereségét 9 győzelemmel kompenzálva lett ezüstérmes. A női sakkozásért, de különösen az utánpótlásért felelős szakemberek figyelmét remélhetően felkelti, hogy a korosztályos világversenyeken éppen ebben a korosztályban voltunk eredményesek, Porecsben, az Eb-n Márkus Molli Amina szerzett ezüstérmet.

Nagyon értékes Kántor Gergely negyedik helyezése a 16 évesek mezőnyében. Veretlenül játszotta végig a versenyt, némi kockáztatással érmes helyezést is megcélozhatott volna. A 18 éveseknél Korpa Bence mesterhármassal hajrázott, Kaczúr Flórián a hajrában nagy esélyt hagyott ki, a rajtlistán a 26. volt, helyezésével, első nemzetközi mesteri normájával alighanem elégedett lehet.

R. Név Élő 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 P H. Cs.