Jeruzsálemben február 23. és március 8. között rendezik meg a XVI. férfi Európa-bajnokságot. A svájci rendszerű 11 fordulós viadalról huszonhárman harcolják ki a 2015-ben megrendezendő Világkupán a részvételi jogot. A 255 fős mezőnyben a magyar színeket ketten képviselik, Erdős Viktor és Bánusz Tamás. Címvédőként az orosz Alekszandr Motiljev játszik, a rajtlistát a cseh David Navara vezeti. A teljes díjalap 120 ezer euró, az Európa-bajnok 16 ezret nyer. Az Eb honlapja a http://www.eicc2015.com

eicc2015-logo

Címvédőként az orosz Alekszandr Motiljev, a rajtlistán elsőként a cseh David Navara játszik a jeruzsálemi Európa-bajnokságon. A tavalyi kontinensbajnokságról huszonhárman már kvalifikálták magukat a Világkupára, a legjobbak Élő-pontjuk alapján játszhatnak majd a bakui 128 résztvevős viadalon. A mezőnyben hatan + 2700 Élő-pontosok. Honi sakkozásunkat a nyílt rendszerű viadalon csak ketten képviselik, Erdős Viktor 2615 Élő-ponttal az 55, Bánusz Tamás 2582 pontjával a 79 a rajtlistán.

A top 20 listája:
David Navara (cseh, 2735), Nyikita Vityjugov (orosz, 2735), Pavel Eljanov (ukrán, 2727), Jan Nepomnjacsij (orosz, 2714), Etienne Bacrot (francia, 2711), Francisco Vallejo Pons (spanyol, 2706), Makszim Matlakov (orosz, 2695), Alekszander Mojszejenko (ukrán, 2695), Jurij Krivorucsko (ukrán, 2692), Alekszandr Rjazancev (orosz, 2688), Anton Korobov (ukrán, 2687), Vlagyimir Fedoszejev (orosz, 2684), Szanan Szjugirov (orosz, 2678), Jevgenyij Alekszejev (orosz, 2677), Erneszto Inarkijev (orosz, 2675), Szergej Zsigalko (fehérorosz, 2675), Hrant Melkumjan (örmény, 2673), Borisz Gracsev (orosz, 2670), Viktor Laznicka (cseh, 2670),

Jeruzsálemben ma este tartották meg az ünnepélyes megnyitót, holnap délelőtt a technikai értekezletre kerül sor, magyar idő szerint 14 órakor indulnak a sakkórák a 11 fordulós svájci rendszerű viadalon. Két pihenőnap is lesz az Eb-n, február 28-án és március 7-én, a fordulók helyi idő szerint 15 órakor kezdődnek, kivételt jelent február 27 és március 6, amikor 11 órától játszanak, az utolsó forduló március 8-án 13 órakor kezdődik. A résztvevők játszmánként 90-90 perc gondolkodási időt kapnak 40 lépésre, majd 30-30 percet a parti befejezéséig és lépésenként 30-30 másodpercet. A bajnoki címet, a dobogós helyezéseket holtverseny esetén nem rájátszás dönti el, ugyanez a szabály a továbbjutást jelentő helyeken előálló esetleges holtversenynél is. A performance-pontszám az első kritérium, ha ez sem döntene, akkor az ún. Median-Bucholz, újabb holtversenynél a Bucholz, végül a több nyert játszma.

Az Európa-bajnokságok eddigi története

Az első Európa-bajnokságot 2000-ben az olaszországi Saint Vincentben rendezték meg. A 120 résztvevő, a neves sakkozók távolmaradása miatt sokan borúlátóan ítélték meg a kontinensbajnokság jövőjét. Az orosz Pavel Tregubov győzött. Egy év múlva Ohridban csatáztak a férfiak és Polgár Judit. Az Eb-nek már komoly tétje volt, mert a férfi kieséses rendszerű világbajnokságra lehetett részvételi jogot szerezni. Az izraeli Emil Szutovszkij holtversenyben végzett az élen, párosmérkőzésen legyőzte az ukrán Ruszlan Ponomarjovot és lett bajnok. Polgár Judit a győztesektől fél ponttal elmaradva holtversenyben végzett a harmadik helyen, majd leszorult a dobogóról, mert a rájátszáson kikapott a grúz Zurab Azmaiparasvilitől. Világbajnoki résztvevő lett Gyimesi Zoltán is, Almási Zoltán a rájátszáson ezt nem tudta kiharcolni.

2002-ben Bakuban a lengyel Bartlomiej Macieja ért elsőként a célba. Nem volt magyar résztvevő. Egy év múlva Isztambul volt a házigazda. Meglepetésre az erős mezőnyben a FIDE grúz alelnöke, Zurab Azmaiparasvili győzött, Ruck Róbert feledhető teljesítményt nyújtott.

Antalyában az ukrán Vaszilij Ivancsuk és a boszniai Predrag Nikolic végzett az élen, Ivancsuk vehette át a bajnoknak járó kupát. 2005-ben Varsóban a román Liviu-Dieter Nisipeanu diadalmaskodott, az azeri Tejmur Tadzsabov és az örmény Levon Aronjan előtt ért elsőként a célba. Balogh Csaba a 21., Cao Sang a 27. helyen végzett, ami mindkettőjüknek a Világkupán való részvétel jogát jelentette.

2006-ban Kusadasiban meglepetésre a horvát Zdenko Kozul végzett az élen, fél ponttal megelőzte Vaszilij Ivancsukot. Ismét teljesítette célkitűzését Balogh Csaba, 17. helyezésével továbbjutott a 2007-es Világkupára.

Nyolc éve Drezdában francia siker született, Vladiszlav Tkacsijev bírta legjobban idegekkel az élen előálló hetes holtverseny rájátszását. Szép számmal játszottak sakkozóink. Almási Zoltán fél ponttal ért el kevesebbet a győztesnél, 11. lett, és résztvevője a Világkupának, Héra Imre 32. helyezése is végül kvótát ért. Ruck Róbertnek nagy küzdelmek során megszerzett 7 pontja kevésnek bizonyult. Rekordot döntött a résztvevők száma, 402-en ültek sakkasztalhoz, így a 11 forduló során a párosításnak is döntő szerep jutott.

2008-ban Plovdivban a rajtlistán a 31. helyre rangsorolt holland Szergej Tivjakov győzelmével ért véget a viadal. A tulipánosok honi rangsorában csak harmadik, egykori szovjet-orosz sakkozó a „surranó pályán” ért célba. Veretlen maradt, 2793-as performance-pontszáma tiszteletet parancsol, ahogy 22,2 Élő-pont gyűjtése is. Nagy balsiker volt a negyedik helyre rangsorolt Almási Zoltán ötvenszázalékos eredménye, Balogh Csaba és Erdős Viktor óvatos játéka sem vezethetett sikerre.

Hat éve a X. férfi Európa-bajnokságot a montenegrói Budvában rendezték meg. 318 résztvevő játszott, köztük kilenc magyar sakkozó. A rajtlistán 62 sakkozónak volt több mint 2600 Élő-pontja. Huszonketten kvalifikálták magukat a Világkupára. Rapid rájátszásban dőlt el az Európa-bajnoki cím és a dobogós helyezések sorsa. A végső győzelmet a 22 éves orosz Jevgenyij Tomasevszkij szerezte meg. A döntőben honfitársát, Vlagyimir Malahovot győzte le. A bronzérmet a grúz Baadur Zsobava vehette át. A kilenc magyar résztvevő nem tudott számottevő eredményt elérni.

2010-ben Rijekában meglepetésre a 19 éves orosz Jan Nepomnjacsij lett a kontinensbajnok. Az utolsó fordulóban Almási Zoltán sötéttel aratott remek győzelmet a boszniai Ivan Szokolov ellen, és holtversenyben negyedikként zárta szereplését, továbbjutott a Világkupára. Berkes Ferenc világossal gyorsan remizett az izraeli Emil Szutovszkijjal, a rájátszáson sikerrel vívta meg csatáját. Nagy holtverseny alakult ki a 7,5 pontosok között, nem kevesebb mint harminc sakkozó érte el ezt a pontszámot, köztük Berkes Ferenc.

Négy esztendeje a franciaországi Aix-les-Bains-ben megrendezett 12. Európa-bajnokságon Polgár Judit bronzérmes lett. A viadal utolsó fordulójában gyorsan remizett az orosz Vlagyimir Potkinnal, aki a döntetlennel megnyerte a viadalt. Nagymesternőnk Potkinhoz és a lengyel Radoslaw Wojtaszekhez hasonlóan 8,5 pontot szerzett, de a korábbi viadaloktól eltérően ezúttal nem rapid rájátszás döntötte el a bajnoki cím sorsát, hanem az ún. performance-pontszám alapján rangsorolták a nagymestereket. Judit egy hármas, majd a hajrában egy parádés négyes nyerőszériával érte el sikerét, biztos továbbjutását. Ez sakkozásunk első érme a kontinensbajnokságok történetében. Polgár Judit remek, küzdelmes partikat játszott. Taktikai lehetőségeit tökéletesen használta ki, bátran kockáztatott, ha kellett, akkor jól védekezett. Élvezetes játszmáit nagy érdeklődés kísérte az interneten is.

A 15 esztendős Rapport Richárd a viadal közepén megingott, nem sikerült a nagy bravúr, az áhított továbbjutás. Balogh Csaba játékából hiányzott az átütő erő, sorban kapta a gyengébb Élő-pontszámú ellenfeleket, de nem tudott élni a lehetőséggel. Antal Gergely eredménye messze elmaradt a várttól.

2012-ben az orosz Dmitrij Jakovenko győzött a plovdivi XIII. Európa-bajnokságon. Jakovenko az utolsó fordulóban nyert a vezető francia Laurent Fressinet ellen és félpontos előnnyel végzett az élen. A rajtlistán harmadik Jakovenko veretlenül végzett az élen, + 14,1 Élő-pont is jutalma volt a bruttó 14 ezer eurós első díj mellé. Tizenhárman szereztek 8 pontot, a performance-pontszám döntötte el a dobogós helyek sorsát, Fressinet lett a második, az orosz Vlagyimir Malahov kapta a bronzérmet.

A magyar résztvevők a nagyon kiegyensúlyozott mezőnyben változatos teljesítményt nyújtottak. A végső sorrendben Berkes Ferenc a 24., Balogh Csaba a 26. lett. A versenykiírás szerint huszonhárman kvalifikálták magukat a 2013.évi Világkupára. Fodor Tamás nagymesteri normát teljesített, sorozatban játszott rangos nagymesterekkel, sikerét jól mutatta a jelentős Élő-pont gyűjtés (+ 16,4). Prohászka Péter is jó versenyt játszott, Ruck Róbert váratlan vesztései után „külső körön” jött fel. Nagy csalódást okozott Erdős Viktor, nem sikerült Rapport Richárdnak a remélt áttörés.

A lengyelországi Legnicában váratlan eredményekben gazdag utolsó fordulóval ér véget a XIV. Európa-bajnokság. A befejező játéknapon az éllovas ukrán Alekszander Mojszejenko vereséget szenvedett a korábbi kontinensbajnok orosz Jan Nepomnjacsijtól és tízes holtversenyben végzett az élen. Az ukrán sakkozó vesztése ellenére Európa-bajnok lett, magasabb Élő-pontszámú ellenfelekkel mérkőzött meg, mint riválisai. Ezüstérmes az orosz Jevgenyij Alekszejev, a bronzérmet nagy meglepetésre honfitársa, Jevgenyij Romanov érdemelte ki.

Nagy bánatunkra nem volt magyar továbbjutó az Eb-ről. Balogh Csaba az utolsó fordulóban nem tudott megbirkózni a játszma feszültségével és 30 lépésben kikapott az örmény Hrant Melkumjantól. Berkes Ferenc minőséget is áldozva próbálta megtörni a horvát Ivan Saric ellenállását, 59 lépés után lett remi az ütközet. A legnagyobb meglepetés Almási Zoltán eredménye. Havannai tornagyőzelme és a jó rajtot követően (4-ből 3,5 ponttal kezdett), de a következő 7 partiból egy tisztelnézéses vereség mellett csak 6 döntetlenre futotta erejéből, nem tudott megbirkózni a vele szemben csak remikre törekvő ellenfelekkel, illetve esélyeit nem tudta kihasználni.

Tavaly az örmény fővárosban nagy meglepetésekkel ért véget a XV. Európa-bajnokság. Az orosz olimpiai válogatott mellett már évek óta szekundánsi szerepkört betöltő, a rajtlistán csak 33. Alekszandr Motiljev nyerte meg a kontinensbajnokságot. Még nagyobb meglepetés azonban két 19 éves sakkozó bámulatos sikere, a spanyol David Anton Quijarro a grúz Baadur Zsobava legyőzésével ezüstérmes lett, az orosz Vlagyimir Fedoszejev a horvát Ivan Saric elleni remivel a harmadik helyen végzett. A nyolcas holtversenyt a mezőnyátlag (a leggyengébb ellenfél pontszáma nélkül) döntötte el, a díjat azonban osztják a sakkozók között.

Balogh Csaba az utolsó játéknapon kihasználta a felkínált esélyt, a grúz Alekszandre Qasasvili legyőzésével kiharcolta a Világkupán való részvételi jogot jelentő 23. helyezést. Fontos volt, hogy az ukrán Pavel Eljanov nyerjen, a román Constantin Lupulescu sötéttel verje a cseh Viktor Laznickát. A címvédő ukrán Alekszander Mojszejenko sem tudta érvényesíteni a világos szín előnyét. A 16 éves Vladiszlav Artemijev 129 lépéses győzelemmel vívta ki a továbbjutást.

Polgár Judit két egymást követő vereség után győzelemmel fejezte be szereplését. Tetszetős bástyaáldozattal font kelepcét a török Mustafa Yilmaz vezére köré. Almási Zoltán az örmény Karen Grigorjan elleni remivel zárt. A hosszas versenyzési szünet érződött játékukon, a látszatra kedvező párosításukkal a hajrában nem tudtak élni.

Hely.

Rajt

Név FED

Élő

Pont

 TB1 

 TB2 

 TB3 

 TB4 

Perf.

Élő+/-

1

33

Alekszander Motiljev RUS

2656

9.0

2633

69.0

74.0

7

2872

28.8

2

99

David Anton Guijarro ESP

2559

8.0

2644

65.0

69.0

7

2775

32.5

3

48

Vlagyimir Fedoszejev RUS

2641

8.0

2642

68.0

72.5

6

2790

21.8

4

66

DraganSolak TUR

2610

8.0

2632

67.5

71.5

5

2774

24.6

5

2

Pavel Eljanov UKR

2723

8.0

2630

68.5

73.5

6

2790

9.3

6

46

Constantin Lupulescu ROU

2643

8.0

2606

67.5

73.0

6

2759

16.8

7

15

David Navara CZE

2700

8.0

2604

72.0

77.5

6

2763

8.7

8

31

Ivan Saric CRO

2661

8.0

2546

63.5

68.5

6

2695

5.7

9

34

Igor Liszij RUS

2655

8.0

2539

64.5

69.5

5

2699

6.7

10

62

Hrant Melkumjan ARM

2613

7.5

2651

69.5

74.5

4

2751

21.6

11

8

Radoslaw Wojtaszek POL

2713

7.5

2625

74.5

80.5

4

2742

4.7

12

3

Dmitrij Jakovenko RUS

2723

7.5

2623

68.0

73.0

4

2740

3.3

13

57

Vladiszlav Artemijev RUS

2621

7.5

2614

65.0

70.0

5

2712

15.4

14

44

ILia Szmirin ISR

2644

7.5

2612

70.5

76.0

6

2723

12.3

15

11

Laurent Fressinet FRA

2709

7.5

2612

68.5

74.5

5

2729

3.6

16

26

Gabriel Szargiszjan ARM

2676

7.5

2607

66.0

70.5

4

2721

7.6

17

13

Alekszander Arescsenko UKR

2705

7.5

2600

63.5

68.5

5

2718

2.4

18

59

Milos Perunovic SRB

2617

7.5

2598

65.5

70.5

7

2706

14.4

19

23

Ivan Cseparinov BUL

2681

7.5

2597

63.0

68.0

6

2713

5.1

20

77

Viorel Iordachescu MDA

2583

7.5

2596

63.0

68.0

6

2696

18.4

21

29

Szergej Zsigalko BLR

2671

7.5

2578

67.0

72.5

4

2694

4.1

22

89

Samvel Ter-Szahakjan ARM

2572

7.5

2558

62.0

66.5

5

2656

15.4

23

39

Balogh   Csaba HUN

2651

7.5

2539

63.0

67.5

4

2656

2.2

24

113

Grigorij Oparin RUS

2526

7.5

2508

61.5

64.5

6

2610

16.4

25

53

Jevgenyij Najer RUS

2633

7.0

2656

69.0

74.0

5

2729

14.9

26

63

Arman Pashikijan ARM

2612

7.0

2629

67.0

72.5

4

2699

13.7

54

18

Polgár   Judit HUN

2693

6.5

2596

61.5

66.0

4

2636

-7.7

63

14

Almási   Zoltán HUN

2704

6.5

2559

60.5

65.0

4

2601

-13.3

Verőci Zsuzsa