Pekingben befejeződtek a SportAccord Szellemi Világjátékok küzdelmei. A kínai világbajnoknő Hou Ji-fan és az orosz Jan Nepomjacsj elsőségével ért véget a Basque-verseny. Az orosz Alekszandra Kosztenjuk, a kínai Zhao Xue, valamint az azeru Tejmur Radzsabov és a francia Maxime Vachier-Lagrave szerzett még érmet. A befejező játéknapon Lékó Péter először 1,5-0,5-re nyert a kínai Wang Yue ellen, az utolsó fordulóban kettőt remizett a kubai Leinier Dominguez Perezzel, a hetedik helyen végzett. A női viadalokon három, a férfiak versenyeiben négy ország szerzett érmet.

mind2014

Jan Nepomnjacsij meggyőző elsősége tette teljessé az orosz sakkozók sikereit, másfél pontos előnnyel ért célba. A negyedik fordulóban legveszélyesebbnek tűnő riválisát, az indiai Pentala Harikrishnát 2-0-ra győzte le, a befejező körben már két döntetlennel aranyérmes lett. Harikrishna nem tudta magát túltenni csalódottságán, utolsó meccsét is 2-0-ra bukta el az azeri Tejmur Radzsabovval szemben.

Lékó Péter győzelemmel kezdte a napot, a kínai Wang Yue ellen nyert 1,5-0,5-re, a kubai Leinier Dominguez Perezzel kettőt remizett, hetedikként zárta szereplését.

Az érmeken a férfi versenyeken 4 ország osztozott, az orosz sakkozók három aranyérmet szereztek, Alekszandr Griscsuk két műfajban is remekelt, Jan Nepomnjacsij a befejező versenyszámot nyerte meg. A francia Maxime Vachier-Lagrave két ezüst-és egy bronzérmet, az azeri Tejmur Radzsabov egy ezüst-és egy bronzérmet szerzett. Wang Hao egy harmadik helyet a házigazdáknak.

A 4. forduló eredményei:
Pentala Harikrishna (indiai, 4) – Jan Nepomnjacsij (orosz, 4,5) 0 – 2
Leinier Dominguez Perez (kubai, 3,5) – Alekszandr Griscsuk (orosz, 3,5) 1 – 1 (0 – 1, 0 – 1)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 3,5) – Tejmur Radzsabov (azeri, 3,5) 1,5 – 0,5 (döntetlen, 1 – 0)
Wang Yue (kínai, 3) – Lékó Péter (magyar, 3) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 1 – 0)
Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 3) – Borisz Gelfand (izraeli, 3) 2 – 0
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2,5) – Levon Aronjan (örmény, 3) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2,5) – Wang Hao (kínai, 2,5) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)
Etienne Bacrot (francia, 1) – Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 1) 0,5 – 1,5 (döntetlen, 0 – 1)

Az utolsó forduló eredményei:
Jan Nepomnjacsij (orosz, 6,5) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 5) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Alekszandr Griscsuk (orosz, 4,5) – Sahriyar Mamedgyarov (azeri, 5) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Lékó Péter (magyar, 4,5) – Leinier Dominguez Perez (kubai, 4,5) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Tejmur Radzsabov (azeri, 4) – Pentala Harikrishna (indiai, 4) 2 – 0
Wang Hao (kínai, 4) – Levon Aronjan (örmény, 4) 1 – 1 (1 – 0, 0 – 1)
Borisz Gelfand (izraeli, 3) Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 3,5) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Ruszlan Ponomarjov (ukrán, 2,5) – Wang Yue (kínai, 3,5) 1 – 1 (döntetlen, döntetlen)
Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 3) – Etienne Bacrot (francia, 1,5) 0,5 – 1,5 (0 – 1, döntetlen)

16 GM Etienne Bacrot 2731 FRA 3 0 1 2751

A női viadal rangadóval indult, a kínai világbajnoknő Hou Ji-fan félpontos hátránnyal játszott éllovas honfitársnőjével, Zhao Xue elleni 1,5-0,5-ös győzelemmel átvette a vezetést. Fölényessé tette elsőségét az indiai Humpy Koneruval szemben elért 2-0-s nyeréssel. Zhao Xue még az ezüstéremről is lecsúszott, az orosz Alekszandra Kosztenjuk 2-0-s nyeréssel még az ezüstérem megszerzésének lehetőségétől is megfosztotta az első játéknap után még vezető kínai nagymesternőt.

A nők viadalán a világbajnoknő Hou Ji-fan két első hely mellett még egy ezüstéremmel is gyarapította éremgyűjteményét, Zhao Xue egy harmadik hellyel járult hozzá a kínai női sakkozás elsöprő sikeréhez. Az oroszoknak Valentyina Gunyina révén egy arany-és egy ezüstérem jutott, valamint Alekszandra Kosztenjuk ezüstéremmel zárta szereplését. Az ukránoknál Anna Muzicsuk és Anna Usenyina lett harmadik.