A St. Louisban zajló 2. Sinquefield Cup szuperverseny félidejében az olasz Fabiano Caruana két és félpontos előnnyel vezet. Caruana ötödik partiját is megnyerte, az amerikai Hikaru Nakamurát győzte le. Bámulatos teljesítmény! Megszerezte első győzelmét a norvég világbajnok Magnus Carlsen, a bástyavégjátékban érvényesítette gyalogelőnyét z örmény Levon Aronjannal szemben. A bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov a világbajnokhoz hasonlóan ötvenszázalékos, az ötödik játéknapon szép pozíciós teljesítménnyel nyert a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen. A hétfői pihenőnap után keddne megkezdődik a torna második félideje, ellenkező színelosztással másodszor is összecsapnak a nagymesterek.

DSC04440

A 22 éves Fabiano Caruana fantasztikus formában játszik, hasonló eredményességet szuperversenyen még nem láttunk, ötös nyerősorozattal zárta a 23-as kategóriájú viadal félidejét. Tavaly Stavangerben az orosz Szergej Karjakin első négy partiját nyerte meg. Caruana az ötödik játéknapon az amerikai Hikaru Nakamurára sötéttel mért vereséget. Világos szemre tetszetősebb állásával nem tudott mit kezdeni, az éllovas az első hibára lecsapott, a nyílt c vonal megszállásával átvette a kezdeményezést. Nakamuránk nem erős oldala a védekezés, a királyszárnyon nyitott frontot, de vesztéra tette. Caruana vezéréért bőséges ellenértéket kapott. Az azonnali nyerést kihagyta, de Nakamura újabb bakija már nem maradt büntetlen, két bástya és a futó hatásos összjátékát láttuk. Talán nem túlzás a jóslat, hogy csak a második helyért várok küzdelmet…

DSC04521

Megszerezte első győzelmét a norvég világbajnok Magnus Carlsen, az örmény Levon Aronjan sorozatban harmdik partiját vesztette el. Magnus némi bizonytalankodás, majd Levon hibája után gyalogot nyert, anyagi előnyét bástyavégjátékban érvényesítette. Aronjan nem tudta kihasználni reális remesélyeit.

Bravúr, hogy a kettős vereséggel rajtoló bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov már ötvenszázalékos. A francia Maxime Vachier-Lagrave ellen szép pozíciós teljesítménnyel győzött.

Az 5. forduló eredményei:
Hikaru Nakamura (amerikai, 2787) – Fabiano Caruana (olasz, 2801) 0 – 1 (Szláv védelem, 67)
Levon Aronjan (örmény, 2805) – Magnus Carlsen (norvég, 2877) 0 – 1 (Kettős fianchetto védelem, 70)
Veszelin Topalov (bolgár, 2772) – Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2768) 1 – 0 (Szicíliai védelem, 41)