Bielben a címvédő francia Maxime Vachier-Lgrave elsőségével fejeződött be a 48. Sakkfesztivál szuperversenye. A befejező játéknapon Vachier-Lagrave világossal győzte le Rapport Richárdot, aki sorozatban ötödik vereségét szenvedte el, nyeretlenül, összesen hat vesztéssel zárta szereplését. A lengyel Radoslaw Wojtaszek elmulasztotta a holtversenyes elsőség, a rájátszás lehetőségét, nyerőesélyt szalasztott el a cseh David Navarával vívott csatájában. Az angol Michael Adams nyeréssel kezdte, győzelemmel zárta a tornát. Az ukrán Pavel Eljanov többször hibázott, nyerést hagyott ki. A tornán a 30 partiból 17 fejeződött be döntéssel, szomorú, hogy a „kedvező” statisztikát Rapport Richárd hat vesztése jelentősen javította.

20150730_-2

Bielben megvédte tavalyi elsőségét a francia Maxime Vachier-Lagrave, már negyedszer ünnepelhetik tornagyőztesként. A befejező játéknapon Rapport Richárd ellen nyert. Oly sokat reméltünk legfiatalabb nagymesterünktől, akinek bőven volt ideje, hogy felkészüljön a viadalra. Reméltem, hogy visszazárkózik az élmezőnyhöz, megközelíti a + 2700 Élő-pontosok egyre bővülő, de mégis rangot jelentők klubját. Bieli teljesítménye, játszmáinak színvonala, a kritikus állásokban elkövetett hibái, a kezdeti időzavarok, majd a verseny második félidejében sokkal inkább elhamarkodott döntései, a kapkodások egészen hihetetlen sorozatot eredményeztek. A nagy tornákról készült tudósításokban, beszámolókban öröm, amikor a sakk népszerűsítését növelő szenzációs sorozatról írhatok. Rapport ötös vesztőszériája azonban sokkoló, példátlan a szuperversenyek történetében.

A Philidor védelem nem tartozik a szupernagymesterek repertoárjába, némi mentség, hogy az ellenfél sem számít rá… A nyitás még rendben is lett volna, de a 15…d5, majd a 16…Fxh3 lépések összesen mintegy egyórás gondolkodás után tálcán kínálta a címvédőnek, hogy lépésről-lépésre növelje előnyét, és győzelmével ismét győztesként köszönthessék.

Rapport Richárd két és félpontos hátránnyal lett utolsó, szerény vigasz, hogy a tornát megelőző rapidversenyt megnyerte, szívesen elcseréltük volna helyezését…

20150730_-1

A lengyel Radoslaw Wojtaszek elmulasztotta az esélyt, hogy holtversenyes elsőként rájátszásban dönthesse el a tornagyőztes sorsát. A cseh David Navara elleni küzdelmében többször is kihagyta a lehetőséget. Navara váratlan minőségáldozattal okozott zavart soraiban, Wojtaszek a taktikában gyengébbnek bizonyult, a tavalyi tornához hasonlóan ezüstérmes lett.

20150730_-3

Kalandos utat járt be a rajtlistát vezető, a viadal doyenje, az angol Michael Adams. Meglepő, hogy három partit is vesztett, s nagyon közel volt negyedik vereségéhez is. Az ukrán Pavel Eljanov azonban többször is elmulasztotta a nyerőesélyt, már a második időzavarban nem találta a győzelmet ígérő folytatásokat.

Az utolsó forduló eredményei:
Pavel Eljanov (ukrán, 2723) – Michael Adams (angol, 2740) 0 – 1 (Katalán megnyitás, 59)
Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2733) – David Navara (cseh, 2724) döntetlen (Grünfeld védelem, 42)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2731) – Rapport Richárd (magyar, 2671) 1- 0 (Philidor védelem, 48)