A 43. Sparkassen Chess Meeting szuperverseny utolsó fordulója előtt a címvédő amerikai Fabiano Caruana félpontos előnnyel vezet. Caruana hatodik partiját a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fan ellen nyerte meg, sorozatban negyedik győzelmével áll az élen. A tízszeres dortmundi győztes orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nyerőesélyes bástyavégjátékát döntetlenre rontotta a német Liviu-Dieter Nisipeanuval szemben, csak harmadik a rangsorban. Az első hely sorsát a Nisipenua-Caruana összecsapás dönti el. Első győzelmét aratta az orosz Jan Nepomnjacsij, a német Arkadij Naiditsch harmadik vereségét szenvedte el. A német Georg Meier sokadik előnyös pozíciójában hibázott, csak remi lett az amerikai Wesley So-val vívott küzdelme.

A Nemzetközi Sakkszövetség honlapján olvashatjuk, hogy a FIDE elnöke, Kirszan Iljumzsinov Lvovban tett látogatásának eredményeként megállapodást írt alá, hogy jövőre az ukrajnai városban rendezik meg a kieséses rendszerű világbajnokság győztese, az ukrán Marija Muzicsuk, és a Grand Prix-sorozat első helyezettje, a vb-n nem induló, így címét elvesztő Hou Ji-fan 10 játszmás páros mérkőzését.

A Grand Chess Tour három versenyből álló sorozat első tornáján, a norvégiai Stavangerben megrendezett viadalon gyengén szereplő Fabiano Caruana címvédőként Dortmundban döntetlennel, majd vereséggel kezdő amerikai nagymester négyes nyerősorozattal éllovasként kezdheti a befejező játéknapot.

Caruana-HouYifan_01

Hou Ji-fan számára nehéz erőpróba a dortmundi torna, Caruana a gyengébb rajt után lendületbe jött, a kínai exvilágbajnoknő nyeretlenként ült a sakkasztalhoz. Hou Ji-fan az egyenlő esélyekkel kecsegtető folytatás helyett gyalogot áldozott, az időzavar fogságában ellenfelének sikeres királyszárnyi akciót engedélyezett. Caruana a kezdeményezéssel élni tudott, Hou Ji-fan hibáit kihasználva győzött.

Kramnik-NIsipeanu

A tízszeres dortmundi győztes orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik nyerést ígérő bástyavégjátékát rontotta döntetlenre a német Liviu-Dieter Nisipeanuval szemben. Sokadik rontásáért nagy árat fizetett, csak harmadik az utolsó forduló előtt a táblázaton. Nagy formajavulásra van szüksége, hogy a Világkupán kiharcolja a világbajnok-jelöltséget.

Az orosz Jan Nepomnjacsij igazi mintapartiban nyert a német Arkadij Naiditsch ellen. A jobb gyalogszerkezet mellett aktívabb hadereje, különösen futójának fölénye ellenfele huszárjával szemben első győzelméhez segítette.

Az amerikai Wesley So örülhetett a döntetlennek, a német Georg Meier sokadik kecsegtető pozícióját rontotta el.

A 6. forduló eredményei:
Fabiano Caruana (amerikai, 2805) – Hou Ji-fan (kínai, 2676) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 39)
Jan Nepomnjacsij (orosz, 2720) – Arkadij Naiditsch (német, 2722) 1 – 0 (Vezércsel, 68)
Georg Meier (német, 2654) – Wesley So (amerikai, 2778) döntetlen (Szláv védelem, 43)
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2783) – Liviu-Dieter Nisipeanu (német, 2654) döntetlen (Réti-megnyitás, 83)