A London Chess Classic 2016 szuperverseny harmadik fordulójában a 47. születésnapját ünneplő indiai exvilágbajnok Viswanathan Anand vereséget szenvedett mumusától, az amerikai Hikaru Nakamurától, aki már nyolcadszor nyert ellene, és csak kétszer kapott ki. Az éllovas amerikai Wesley So izgalmas partiban remizett az örmény Levon Aronjannal és megőrizte félpontos előnyét. Döntetlennel végződött a világranglista második amerikai Fabiano Caruana és a harmadik orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik rangadója is. Többször is döntő előnybe kerülhetett volna a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov a francia Maxime Vachier-Lagrave ellen, de a támadásvezetésébe hiba csúszott, végül megosztoztak a ponton. A holland Ansh Giri nem tudta győzelemig fokozni gyalogelőnyös bástyavégjátékát az angol Michael Adamsszel szemben.

31462191501_99560124e9_z

A Grand Chess Tour 2016 versenysorozat befejező tornájának harmadik játéknapján csak egy játszma végződött döntéssel, az amerikai Hikaru Nakamura legyőzte a 47. születésnapját ünneplő viswanathan Anandot. Az indiai exvilágbajnok számára Nakamura mumusnak számít, tizenhárom döntetlen és két nyertes parti mellett már nyolcadszor szenvedett vereséget. Vishy Anand a nyitást jól megoldotta, királyállása némileg szellős volt, de jól védhető. Nakamura gyalogot áldozott, Vishy sajnos nem fogadta el az „ajándékot”, gondjai támadtak. Előnyös pozícióban Nakamura is rontott, a kiegyenlítésre remek lehetőség kínálkozott. Az eséllyel Anand nem élt, vezért adott bástyáért és huszárért, védelmet azonban már nem találhatott.

31206026150_3d0f8e9211_z

A forduló csúcsrangadóját a világranglista második és harmadik helyezettje, az amerikai Fabiano Caruana és az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik vívta. Az olasz megnyitású ütközetben sok érdekességet láttunk, korai újítást, tisztáldozatot, második és hetedik sorra betört bástyákat. Caruana kicsit kedvezőbb esélyeit nem tudta döntővé fokozni.

30768138393_69d34f9cd7_z

Nagy önbizalommal játszik az összetett pontversenyben vezető amerikai Wesley So. Az angol megnyitás jól ismert varojában csatázott az örmény Levon Aronjannal. Nagy bonyodalmakat is vállalt, Aronjan gyalogáldozattal fenyegető támadáshoz jutott, So megtalálta az egyetlen védőlépéseket. A játszma kritikus pillanatában az örmény nagymester kihagyta a kedvező lehetőséget adó 32.c7+ lépést, a vezércserét követően már nem volt többé gondja a 23 éves éllovasnak, megőrizte félpontos előnyét.

Bosszankodhat a bolgár exvilágbajnok Veszelin Topalov. A spanyol megnyitás berlini változatában szépen túljátszotta a nem éppen nagy formában sakkozó Maxime Vachier-Lagrave-t, a meggyengült királyállása ellen többször is döntő, vagy nagy előnyt biztosító folytatást nem talált meg, remire rontotta oly kecsegtető állását.

A holland Anish Giri a legjobb pillanatban húzta meg a d5 felszabadító lépést, előnybe is került az angol Michael Adams ellen. Gyalogot nyert, de bástyavégjátékban a rutinos Adams kiharcolta a döntetlent.

A 3. forduló eredményei:
Levon Aronjan (örmény, 2785) – Wesley So (amerikai, 2794) döntetlen (Angol megnyitás, 37)
Michael Adams (angol, 2748) – Anish Giri (holland, 2771) döntetlen (Szicíliai védelem, 62)
Hikaru Nakamura (amerikai, 2779) – Viswanathan Anand (indiai, 2779) 1 – 0 (Vezércsel, 43)
Maxime Vachier-Lagrave (francia, 2804) – Veszelin Topalov (bolgár, 2760) döntetlen (Spanyol megnyitás, 44)
Fabiano Caruana (amerikai, 2823) – Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2809) döntetlen (Olasz megnyitás, 46)