A Magyarország-Lengyelország olimpiai felkészülési mérkőzés negyedik játéknapján válogatottjaink kettős vereséget szenvedtek. Férficsapatunk 4-2-re kapott ki, Erdős Viktor győzött, Rapport Richárd és Almási Zoltán remizett, Polgár Judit, Berkes Ferenc és Balogh Csaba feladásra kényszerült. Összesítésben a lengyelek kiegyenlítettek. Női együttesünk nagyon sokat hibázva másodszor vesztett 5-1-re. Gara Anita és Papp Petra ért el döntetlent. Mádl Ildikó, Vajda Szidónia, Gara Tícia és Rudolf Anna is vereséget szenvedett. A lengyel csapat hatpontos előnyre tett szert.

A Barátok Sakkcsatája párharc negyedik fordulójában érthetetlenül gyengén játszottak nagymestereink. Fölösleges kockázatokat vállaltak, nem az állás szellemének megfelelő megoldásokra vállalkoztak. A lengyel sakkozók nem tudtak hibázni, hihetetlen, hogy a 12 lejátszott partiból hetet(!) megnyertek, csak egyszer kaptak ki.

603635_326413897511992_2292177666909919711_n

Erdős Viktor volt a „fény az éjszakában”. Előnyösebb pozíciójában nyugodtan építkezett, Bartosz Socko királyszárnyi gyalogszerkezetének gyengesége, a sötét király bizonytalan helyzete szép reményekkel kecsegtetett. Viktor magabiztosan gyűjtötte be az egész pontot

Almási4

Almási Zoltán kedvezőbb állását a fenyegető időzavar árnyékában nem tudta győzelemig fokozni. Nagymesterünk gyalogot nyert, de Jan-Krzysztof Duda állta a sarat, a végjátékban tartotta a döntetlent.

A párharc másik három játszmája felért egy rémálommal. Polgár Judit korai g5 lépése később komoly gyengeségnek bizonyult. Dariusz Swiercz pontos játékkal használta ki Judit hibáit, kiskombinációval mindössze 24 lépésben nyert.

Berkes Ferenc szinte harakirit követett el a g5, f5 gyaloglépésekkel. Gregorcz Gajewski futópárja feléledt, Fecó gyalograblása csak meggyorsította a vesztést.

10299553_326413780845337_2501807969496640129_n

A lengyelek legjobbja, Radoslaw Wojtaszek a szicíliai védelem Najdorf-változatában játszotta túl Balogh Csabát, majd mentőövet dobott nagymesterünknek. Az időkontroll után azonban elnézte a g4 húzást, amire többé nem volt védelme.

A lengyel csapatban Dariusz Swiercz a legjobb pontszerző 3 ponttal, nálunk Rapport Richárd is ennyit gyűjtött.

A 4. forduló eredményei:
Férfiak
Magyarország – Lengyelország 2 – 4

a1b4 Erdős Viktor (2647) – Bartosz Socko (2622) 1 – 0 (Vzércsel, 49)
b6a2 Gregorcz Gajewski (2622) – Berkes Ferenc (2665) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 37)
a3b5 Balogh Csaba (2648) – Radoslaw Wojtaszek (2715) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 46)
a4b1 Almási Zoltán (2692) – Jan-Krzysztof Duda (2587) döntetlen (Réti megnyitás, 49)
b2a5 Mateusz Bartel (2641) – Rapport Richárd (2701) döntetlen (Francia védelem, 43)
b3a6 Dariusz Swiercz (2613) – Polgár Judit (2685) 1 – 0 (Nimzoindiai védelem, 24)

Összesített eredmény:
Magyarország – Lengyelország 12 – 12 (3 – 3, 3,5 – 2,5, 3,5 – 2,5, 2 – 4)

a6b2 Polgár Judit – Mateusz Bartel

Női együttesünk nagyon gyenge napot fogott ki, elnézések sorozata vezetett a második 5-1-es vereséghez. Pedig a lányok az első fordulóbeli csapást szépen „túlélték”, jól küzdöttek az elmúlt két játéknapon. A negyedik fordulóban mindössze két döntetlenre futotta erejükből.

Papp Petra és Iweta Rajlich állása lépésről-lépésre változott, hol világos, hol sötét esélyeit ítéltük jobbnak. Rajlich minőséget nézett el, Petra azonban nyerőlépés helyett lépést ismételt.

Joanna Majden-Gajewska ismét pontatlanul áldozott, Gara Anita visszaverte támadását, döntő anyagi előnyt ért el. A technikai kivitelezésbe azonban hiba csúszott, elhullott a szabadgyalog, Anita nagy lehetőséget szalasztott el.

10455364_326414424178606_4970755738737618752_n

Végtelenül fájdalmas a meccsen elszenvedett négy vereség. Mádl Ildikó taktikai csapást engedélyezett, Monika Socko 30 lépésben nyert. Vajda Szidónia tisztet nézett el. Rudolf Anna rossz lebonyolítást választott, Klaudia Kulon két könnyűtisztet kapott a bástyáért. A szicíliai védelmű bonyodalmakban Maria Bartel jobban kiismerte magát, támadása nagy erővel bontakozott ki, Gara Tícia nem talált védelmet.

Nők
Magyarország – Lengyelország 1 – 5

a1b4 Papp Petra (2296) – Iweta Rajlich (2398) döntetlen (Francia védelem, 40)
b6a2 Joanna Majden-Gajewska (2418) – Gara Anita (2333) döntetlen (Szicíliai védelem, 68)
a3b5 Gara Tícia (2327) – Marta Bartel (2312) 0 – 1 (Szicíliai védelem, 38)
a4b1 Mádl Ildikó (2328) – Monica Socko (2463) 0 – 1(Szicíliai védelem, 30)
b2a5 Karina Szczepkowska-Horowska (2377) – Vajda Szidónia (2352) 1 – 0 (Olasz megnyitás, 28)
b3a6 Klaudia Kulon (2344) – Rudolf Anna (2297) 1 – 0 (Katalán megnyitás, 46)

Magyarország – Lengyelország 9 – 15 (1 – 5, 4 – 2, 3 – 3, 1 – 5)

A lengyel csapatban Monika Socko, Karina Szczepkowska-Horowska és Iweta Rajlich a legeredményesebbek 3 ponttal, a magyar együttesben Gara Anita 2,5, Mádl Ildikó 2 pontot gyűjtött.

b5a1 Marta Bartel – Papp Petra
b4a2 Iweta Rajlich – Gara Anita