Az örményországi Cahkadzorban zajló X. csapat-világbajnokság negyedik fordulójában válogatottunk vereséget szenvedett Indiától. Lékó Péter, Erdős Viktor és Almási Zoltán remizett, Rapport Richárd világossal játszva kapott ki. Kuba a „kötelező” győzelemmel átvette a vezetést, miután Ukrajna legyőzte Izrael négyesét. A háromszoros olimpiai bajnok házigazdák csapata elszenvedte harmadik vereségét, „kiütéses” győzelmet ért el a tavalyi bajnok kínai gárda. Még mindig nyeretlen a címvédő orosz együttes, 2-2-re végzett az Egyesült Államok tartalékos csapatával szemben. Az ötödik játéknapon válogatottunk az oroszokkal mérkőzik meg.

logo

Válogatottunk harmadik fordulóban elért győzelme után hidegzuhany az India elleni vereség. A találkozó két gyors döntetlennel indult. Az éltáblán Lékó Péter ellen Pentala Harikrishna gyalogáldozatos folytatást választott, a békekötés pillanatában világosnak elegendő kompenzációja volt a gyalogért. A színismétlés elkerülése miatt kerülhetett be a csapatba Erdős Viktor, még a legjobb pillanatban kínálta a döntetlent, Sethuraman már jobban állhatott volna. Almási Zoltántól a spanyol megnyitású partiban pontos játékot követelt az állás, nagymesterünk kölcsönös időzavarban tartotta az egyensúlyt Krishnan Sasikirannal szemben. Aligha gondolhattunk arra, hogy a világossal játszó Rapport Richárd szinte az egész játszmában „bekkelésre” kényszerül. Vidit Gujrathi Santosh kedvezőbb pozíciójában nyugodtan manőverezhetett, majd kihasználva Ricsi figyelmetlenségét megvalósíthatta az áttörést, a kiskombinációval döntő előnyhöz jutott.

Nem kis meglepetésre Kuba vette át a vezetést, igaz a játéknapon csak a „kötelező” győzelmet kellett begyűjteniük Egyiptom ellen.

Két rangadóra is sor került. A házigazdák számára igazi sokk, hogy háromszoros olimpiai bajnok együttesük mindössze fél pontot szerzett a tavalyi győztes kínaiakkal szemben. Az éltáblán Levon Aronjan és Ding Liren gyorsan remizett, a többi táblán sorban születtek a kínai nyerések.

Az ukránok harmadik győzelmüknek örülhettek. Alekszander Mojszejenko nyerésével gyorsan vezetést szereztek, de az Izrael elleni találkozó azért még tartogatott fordulatokat. Ruszlan Ponomarjov nyertnek tekinthető állásban örökös sakkba lépett Borisz Gelfanddal szemben, Pavel Eljanov pedig reménytelen pozícióba került. A „veterán” Vaszilij Ivancsuk azonban „behúzta” a bástyavégjátékot.

Nehéz elhinni, de a címvédő orosz csapat szuperklasszis nagymesterei három forduló alatt egyetlen partit sem nyertek. A mai játéknapon Jevgenyij Tomasevszkij győzelme is kevés volt az USA elleni mérkőzés megnyeréséhez, miután Dmitrij Jakovenko „betlizett”, két legjobbjuk, Alekszandr Griscsuk és Szergej Karjakin pedig csak remizett.

A 4. forduló eredményei:
India – Magyarország 2,5 – 1,5

Pentala Harikrishna (2731) – Lékó Péter (2713) döntetlen (Grünfeld védelem, 22)
Erdős Viktor (2612) – Sethuraman S. P. (2634) döntetlen (Vezérgyalog megnyitás, 21)
Krishnan Sasikiran (2654) – Almási Zoltán (2698) döntetlen (Spanyol megnyitás, 39)
Rapport Richárd (2710) – Vidit Gujrathi Santosh (2630) 0 – 1 (Grünfeld védelem, 64)

Hrant Melkumjan (2651) – Wei Yi (2703) 0 – 1

Egyiptom – Kuba 1 – 3Bassem Amin (2634) – Leinier Dominguez Perez (2729) döntetlen
Samy Shoker (2482) – Lazaro Bruzon Batista (2691) 0 – 1
Mohamed Ezat (2479) – Yuniesky Quesada Perez (2629) 0 – 1